Meierijstad: bevolking en statistieken
Meierijstad telt 85.236 inwoners (2026) op 184,0 km², oftewel 463 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 46 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +6,7% tussen 2017 en 2026.
- 85.236 inwoners
- 184,0 km²
- 463 inw./km²
- 10 m
Het belangrijkste
Van de 56 gemeenten in Noord-Brabant staat Meierijstad op rang 8 qua bevolking.
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners: 2,6 ‰ in Meierijstad, tegenover gemiddeld 5,0 ‰ in Noord-Brabant en 5,2 ‰ voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 18,5% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 39° produceert hier ongeveer 1.044 kWh per jaar.
Meierijstad in cijfers
Meierijstad op de kaart
De naburige gemeenten
- Bernheze8,6 km · 32.947
- Boekel8,9 km · 11.686
- Maashorst9,5 km · 60.059
- Son en Breugel12 km · 18.140
- Laarbeek12 km · 23.541
- Sint-Michielsgestel13 km · 30.191
- Nuenen, Gerwen en Nederwetten15 km · 24.473
- Gemert-Bakel15 km · 31.806
Alle gemeenten in Noord-Brabant
Alle gemeenten in Noordoost-Noord-Brabant (COROP-gebied)
Gemeenten van vergelijkbare grootte
Bevolkingsontwikkeling van Meierijstad
Meierijstad telde 79.869 inwoners in 2017 en 85.236 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 81.647 |
| 2022 | 82.613 |
| 2023 | 83.715 |
| 2024 | 84.304 |
| 2025 | 84.711 |
| 2026 | 85.236 |
Wist u dat?
- “Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners”: lager dan in 92% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 25.769 voetbalvelden.
- De dichtstbijzijnde gemeente is Bernheze, op 8,6 km.
- De dichtstbijzijnde gemeente met meer inwoners is 's-Hertogenbosch (162.295 inwoners), op 19 km.
- Een zonnepanelensysteem van 4 kWp zou hier ongeveer 4.176 kWh per jaar produceren, ongeveer het elektriciteitsverbruik van een gemiddeld huishouden.
Alle indicatoren van Meierijstad
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Meierijstad | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 23,3% | 22,0% | 23,6% | rang 191 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 14,7% | 14,4% | 14,8% | rang 176 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | −0,4 ‰ | −0,9 ‰ | −1,3 ‰ | rang 128 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 5,2 ‰ | 8,1 ‰ | 6,5 ‰ | rang 197 van 342 |
Wonen
| Indicator | Meierijstad | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 36.823 woningen | 1.201.666 | 8.274.510 | rang 49 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 8,2% | 10,8% | 13,1% | rang 271 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 23,8% | 21,5% | 19,9% | rang 74 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 80,5% | 74,1% | 79,5% | rang 163 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 68,7% | 61,6% | 66,7% | rang 135 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 21,3% | 26,6% | 23,7% | rang 223 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 496.000 € | 450.866 € | 438.000 € | rang 93 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 25,2 ‰ | 21,7 ‰ | 17,4 ‰ | rang 63 van 341 |
Energie
| Indicator | Meierijstad | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 910 m³ | 824 m³ | 900 m³ | rang 153 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 3.040 kWh | 2.814 kWh | 2.810 kWh | rang 72 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 8% | 13% | 7% | rang 100 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 53% | 42% | 46% | rang 72 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 14% | 13% | 12% | rang 62 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 3 ha | 319 ha | 3.475 ha | rang 123 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 90,7% | 84,3% | 90,3% | rang 151 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,1% | 5,8% | 0,1% | rang 164 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 1.530 kWh | 1.160 kWh | 1.245 kWh | rang 74 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 2.904 Wp | 1.877 Wp | 1.707 Wp | rang 59 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 249,9 ‰ | 203,7 ‰ | 222,7 ‰ | rang 85 van 342 |
Economie
| Indicator | Meierijstad | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 67.500 € | 63.189 € | 63.450 € | rang 93 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 12.145 | 375.525 | 2.612.530 | rang 39 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 142,5 ‰ | 140,3 ‰ | 135,6 ‰ | rang 128 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Meierijstad | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,5% | 1,6% | 1,5% | rang 133 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 1,9% | 2,9% | 2,3% | rang 241 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Meierijstad | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 533 ‰ | 494 ‰ | 508 ‰ | rang 120 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 13,9 km | 6,3 km | 4,6 km | rang 37 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Meierijstad | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,2 personen | 2,1 | 2,2 | rang 134 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 32,5% | 37,2% | 33,3% | rang 199 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 31,7 ‰ | 44,5 ‰ | 30,9 ‰ | rang 152 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 13,2 ‰ | 19,2 ‰ | 11,7 ‰ | rang 128 van 320 | |
| Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners (2025) | 2,4 ‰ | 4,4 ‰ | 3,8 ‰ | rang 154 van 171 | |
| Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 2,6 ‰ | 5,0 ‰ | 3,9 ‰ | rang 163 van 178 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 1,3 km | 1,0 km | 1,0 km | rang 85 van 342 |
Milieu
| Indicator | Meierijstad | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 469 kg | 457 kg | 468 kg | rang 166 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 17,1% | 28,1% | 16,8% | rang 162 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 71,5% | 50,6% | 58,8% | rang 103 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 8,7% | 16,0% | 11,7% | rang 203 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Meierijstad | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 1,4 km | 1,1 km | 1,2 km | rang 93 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Meierijstad | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 28,2% | 32,2% | 28,5% | rang 178 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,8 km | 0,8 km | 0,8 km | rang 124 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Meierijstad
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
90,7% in 2022, tegenover 94,2% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,1% in 2022, tegenover 0,0% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
2.904 Wp in 2025, tegenover 826 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
249,9 ‰ in 2025, tegenover 86,3 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
31,7 ‰ in 2025, tegenover 36,0 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
13,2 ‰ in 2025, tegenover 14,7 ‰ in 2019
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners
2,4 ‰ in 2025, tegenover 3,3 ‰ in 2019
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners
2,6 ‰ in 2025, tegenover 3,2 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Meierijstad
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 23 | 3,6 |
| februari | 40 | 3,9 |
| maart | 83 | 6,4 |
| april | 130 | 10,1 |
| mei | 157 | 14,0 |
| juni | 168 | 17,5 |
| juli | 163 | 19,0 |
| augustus | 138 | 18,2 |
| september | 100 | 15,6 |
| oktober | 59 | 12,0 |
| november | 29 | 7,3 |
| december | 18 | 4,6 |
Economische sectoren: Meierijstad
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten18,5% ×0,9
- Bouwnijverheid14,5% ×1,4
- Handel13,8% ×1,1
- Gezondheids- en welzijnszorg9,1% ×0,9
- Overige dienstverlening6,3% ×1,2
- Landbouw, bosbouw en visserij5,4% ×1,8
- Industrie4,9% ×1,4
- Verhuur en overige zakelijke diensten4,7% ×0,9
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Meierijstad?
Meierijstad telt 85.236 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 46 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Meierijstad?
Meierijstad beslaat 184,0 km², met een bevolkingsdichtheid van 463 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Meierijstad?
Tussen 2017 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Meierijstad van 79.869 naar 85.236, oftewel +6,7%.
Waar ligt Meierijstad?
Meierijstad ligt in Noord-Brabant (provincie). Het maakt deel uit van Noordoost-Noord-Brabant (COROP-gebied). Breedtegraad 51,617, lengtegraad 5,548.
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners: wat is de waarde in Meierijstad?
In Meierijstad bedraagt de indicator “Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners” 2,6 ‰ (2025), rang 163 van de 178 gemeenten; de mediaan van het land is 3,9 ‰.
Bedrijfsvestigingen: wat is de waarde in Meierijstad?
In Meierijstad bedraagt de indicator “Bedrijfsvestigingen” 12.145 (2026), rang 39 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 4.478.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Meierijstad?
In Meierijstad produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 39°, ongeveer 1.044 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Meierijstad?
Het dichtst bij Meierijstad liggen Bernheze (8,6 km), Boekel (8,9 km), Maashorst (9,5 km), Son en Breugel (12 km), Laarbeek (12 km).