Sint-Michielsgestel: bevolking en statistieken
Sint-Michielsgestel telt 30.191 inwoners (2026) op 58,4 km², oftewel 517 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 191 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +6,3% tussen 2016 en 2026.
- 30.191 inwoners
- 58,4 km²
- 517 inw./km²
- 7 m
Het belangrijkste
Van de 56 gemeenten in Noord-Brabant staat Sint-Michielsgestel op rang 29 qua bevolking.
Gemiddelde elektriciteitslevering per woning: 3.270 kWh in Sint-Michielsgestel, tegenover gemiddeld 2.814 kWh in Noord-Brabant en 2.598 kWh voor het hele land.
Koopwoningen: 75,1% in Sint-Michielsgestel, tegenover gemiddeld 61,6% in Noord-Brabant en 58,1% voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 23,6% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 39° produceert hier ongeveer 1.044 kWh per jaar.
Sint-Michielsgestel in cijfers
Sint-Michielsgestel op de kaart
De naburige gemeenten
- Vught4,1 km · 33.202
- Boxtel6,2 km · 34.302
- 's-Hertogenbosch6,4 km · 162.295
- Bernheze13 km · 32.947
- Oisterwijk13 km · 33.356
- Meierijstad13 km · 85.236
- Maasdriel14 km · 26.225
- Heusden15 km · 46.689
Alle gemeenten in Noord-Brabant
Alle gemeenten in Noordoost-Noord-Brabant (COROP-gebied)
Gemeenten van vergelijkbare grootte
Bevolkingsontwikkeling van Sint-Michielsgestel
Sint-Michielsgestel telde 28.403 inwoners in 2016 en 30.191 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 29.498 |
| 2022 | 29.731 |
| 2023 | 30.135 |
| 2024 | 30.094 |
| 2025 | 30.176 |
| 2026 | 30.191 |
Wist u dat?
- “Gemiddelde elektriciteitslevering per woning”: hoger dan in 95% van de gemeenten.
- “Koopwoningen”: hoger dan in 94% van de gemeenten.
- “Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar”: lager dan in 92% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 8.172 voetbalvelden.
- De dichtstbijzijnde gemeente is Vught, op 4,1 km.
- De dichtstbijzijnde gemeente met meer inwoners is 's-Hertogenbosch (162.295 inwoners), op 6,4 km.
- Een zonnepanelensysteem van 4 kWp zou hier ongeveer 4.176 kWh per jaar produceren, ongeveer het elektriciteitsverbruik van een gemiddeld huishouden.
Alle indicatoren van Sint-Michielsgestel
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Sint-Michielsgestel | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 23,8% | 22,0% | 23,6% | rang 161 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 15,8% | 14,4% | 14,8% | rang 94 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | −1,7 ‰ | −0,9 ‰ | −1,3 ‰ | rang 190 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 4,4 ‰ | 8,1 ‰ | 6,5 ‰ | rang 219 van 342 |
Wonen
| Indicator | Sint-Michielsgestel | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 12.684 woningen | 1.201.666 | 8.274.510 | rang 201 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 10,9% | 10,8% | 13,1% | rang 213 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 20,5% | 21,5% | 19,9% | rang 151 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 85,9% | 74,1% | 79,5% | rang 69 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 75,1% | 61,6% | 66,7% | rang 21 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 16,2% | 26,6% | 23,7% | rang 306 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 559.000 € | 450.866 € | 438.000 € | rang 38 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 17,9 ‰ | 21,7 ‰ | 17,4 ‰ | rang 162 van 341 |
Energie
| Indicator | Sint-Michielsgestel | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 1.010 m³ | 824 m³ | 900 m³ | rang 36 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 3.270 kWh | 2.814 kWh | 2.810 kWh | rang 19 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 7% | 13% | 7% | rang 133 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 53% | 42% | 46% | rang 72 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 14% | 13% | 12% | rang 62 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 0 ha | 319 ha | 3.475 ha | rang 159 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 91,3% | 84,3% | 90,3% | rang 111 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,0% | 5,8% | 0,1% | rang 191 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 1.630 kWh | 1.160 kWh | 1.245 kWh | rang 47 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 1.632 Wp | 1.877 Wp | 1.707 Wp | rang 175 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 236,2 ‰ | 203,7 ‰ | 222,7 ‰ | rang 132 van 342 |
Economie
| Indicator | Sint-Michielsgestel | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 72.500 € | 63.189 € | 63.450 € | rang 54 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 4.765 | 375.525 | 2.612.530 | rang 154 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 157,8 ‰ | 140,3 ‰ | 135,6 ‰ | rang 56 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Sint-Michielsgestel | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,5% | 1,6% | 1,5% | rang 133 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 1,5% | 2,9% | 2,3% | rang 311 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Sint-Michielsgestel | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 530 ‰ | 494 ‰ | 508 ‰ | rang 132 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 6,2 km | 6,3 km | 4,6 km | rang 137 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Sint-Michielsgestel | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,4 personen | 2,1 | 2,2 | rang 21 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 29,3% | 37,2% | 33,3% | rang 298 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 21,0 ‰ | 44,5 ‰ | 30,9 ‰ | rang 300 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 8,1 ‰ | 19,2 ‰ | 11,7 ‰ | rang 250 van 320 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 1,1 km | 1,0 km | 1,0 km | rang 134 van 342 |
Milieu
| Indicator | Sint-Michielsgestel | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 435 kg | 457 kg | 468 kg | rang 237 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 15,6% | 28,1% | 16,8% | rang 179 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 74,1% | 50,6% | 58,8% | rang 84 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 7,2% | 16,0% | 11,7% | rang 226 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Sint-Michielsgestel | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 1,4 km | 1,1 km | 1,2 km | rang 93 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Sint-Michielsgestel | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 34,7% | 32,2% | 28,5% | rang 76 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,7 km | 0,8 km | 0,8 km | rang 219 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Sint-Michielsgestel
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
91,3% in 2022, tegenover 94,5% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,0% in 2022, tegenover 0,0% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
1.632 Wp in 2025, tegenover 448 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
236,2 ‰ in 2025, tegenover 81,7 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
21,0 ‰ in 2025, tegenover 24,9 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
8,1 ‰ in 2025, tegenover 10,5 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Sint-Michielsgestel
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 23 | 3,6 |
| februari | 40 | 4,0 |
| maart | 83 | 6,5 |
| april | 130 | 10,1 |
| mei | 157 | 13,9 |
| juni | 167 | 17,4 |
| juli | 163 | 19,0 |
| augustus | 138 | 18,2 |
| september | 100 | 15,6 |
| oktober | 59 | 12,0 |
| november | 30 | 7,3 |
| december | 18 | 4,7 |
Economische sectoren: Sint-Michielsgestel
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten23,6% ×1,1
- Bouwnijverheid13,8% ×1,3
- Handel10,7% ×0,8
- Gezondheids- en welzijnszorg10,6% ×1,0
- Onderwijs6,2% ×1,1
- Overige dienstverlening5,3% ×1,0
- Financiële dienstverlening4,4% ×1,6
- Verhuur en overige zakelijke diensten4,4% ×0,8
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Sint-Michielsgestel?
Sint-Michielsgestel telt 30.191 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 191 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Sint-Michielsgestel?
Sint-Michielsgestel beslaat 58,4 km², met een bevolkingsdichtheid van 517 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Sint-Michielsgestel?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Sint-Michielsgestel van 28.403 naar 30.191, oftewel +6,3%.
Waar ligt Sint-Michielsgestel?
Sint-Michielsgestel ligt in Noord-Brabant (provincie). Het maakt deel uit van Noordoost-Noord-Brabant (COROP-gebied). Breedtegraad 51,643, lengtegraad 5,359.
Gemiddelde elektriciteitslevering per woning: wat is de waarde in Sint-Michielsgestel?
In Sint-Michielsgestel bedraagt de indicator “Gemiddelde elektriciteitslevering per woning” 3.270 kWh (2025), rang 19 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 2.810 kWh.
Koopwoningen: wat is de waarde in Sint-Michielsgestel?
In Sint-Michielsgestel bedraagt de indicator “Koopwoningen” 75,1% (2024), rang 21 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 66,7%.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Sint-Michielsgestel?
In Sint-Michielsgestel produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 39°, ongeveer 1.044 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Sint-Michielsgestel?
Het dichtst bij Sint-Michielsgestel liggen Vught (4,1 km), Boxtel (6,2 km), 's-Hertogenbosch (6,4 km), Bernheze (13 km), Oisterwijk (13 km).