Vijfheerenlanden: bevolking en statistieken
Vijfheerenlanden telt 63.246 inwoners (2026) op 146,2 km², oftewel 432 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 69 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +13,5% tussen 2019 en 2026.
- 63.246 inwoners
- 146,2 km²
- 432 inw./km²
- −3 m
Het belangrijkste
Van de 26 gemeenten in Utrecht staat Vijfheerenlanden op rang 7 qua bevolking.
Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners: 35,1 ‰ in Vijfheerenlanden, tegenover gemiddeld 21,3 ‰ in Utrecht en 19,7 ‰ voor het hele land.
Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar: 17,8% in Vijfheerenlanden, tegenover gemiddeld 16,1% in Utrecht en 14,8% voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 20,5% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 40° produceert hier ongeveer 1.057 kWh per jaar.
Vijfheerenlanden in cijfers
Vijfheerenlanden op de kaart
De naburige gemeenten
- Lopik8,7 km · 14.802
- IJsselstein10 km · 33.171
- Nieuwegein12 km · 68.257
- Gorinchem12 km · 39.060
- Culemborg13 km · 30.413
- Houten13 km · 50.952
- Molenlanden14 km · 45.625
- Montfoort15 km · 13.795
Alle gemeenten in Utrecht (COROP-gebied)
Gemeenten van vergelijkbare grootte
Bevolkingsontwikkeling van Vijfheerenlanden
Vijfheerenlanden telde 55.712 inwoners in 2019 en 63.246 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 57.829 |
| 2022 | 58.788 |
| 2023 | 60.052 |
| 2024 | 61.669 |
| 2025 | 62.554 |
| 2026 | 63.246 |
Wist u dat?
- “Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners”: hoger dan in 96% van de gemeenten.
- “Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar”: hoger dan in 94% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 20.479 voetbalvelden.
- De dichtstbijzijnde gemeente is Lopik, op 8,7 km.
- De dichtstbijzijnde gemeente met meer inwoners is Utrecht (378.121 inwoners), op 18 km.
- Een zonnepanelensysteem van 4 kWp zou hier ongeveer 4.228 kWh per jaar produceren, ongeveer het elektriciteitsverbruik van een gemiddeld huishouden.
Alle indicatoren van Vijfheerenlanden
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Vijfheerenlanden | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 20,7% | 18,8% | 23,6% | rang 272 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 17,8% | 16,1% | 14,8% | rang 22 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | 3,3 ‰ | 2,2 ‰ | −1,3 ‰ | rang 22 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 11,0 ‰ | 4,3 ‰ | 6,5 ‰ | rang 65 van 342 |
Wonen
| Indicator | Vijfheerenlanden | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 26.158 woningen | 620.065 | 8.274.510 | rang 77 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 14,5% | 16,8% | 13,1% | rang 151 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 25,6% | 23,5% | 19,9% | rang 52 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 78,0% | 61,5% | 79,5% | rang 192 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 63,4% | 58,3% | 66,7% | rang 233 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 29,7% | 26,7% | 23,7% | rang 60 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 452.000 € | 534.331 € | 438.000 € | rang 151 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 35,1 ‰ | 21,3 ‰ | 17,4 ‰ | rang 13 van 341 |
Energie
| Indicator | Vijfheerenlanden | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 790 m³ | 723 m³ | 900 m³ | rang 259 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.750 kWh | 2.549 kWh | 2.810 kWh | rang 198 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 10% | 18% | 7% | rang 61 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 50% | 38% | 46% | rang 116 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 14% | 9% | 12% | rang 62 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 0 ha | 80 ha | 3.475 ha | rang 159 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 88,5% | 77,0% | 90,3% | rang 229 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,2% | 12,9% | 0,1% | rang 143 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 1.230 kWh | 847 kWh | 1.245 kWh | rang 176 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 1.479 Wp | 1.120 Wp | 1.707 Wp | rang 201 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 233,7 ‰ | 180,7 ‰ | 222,7 ‰ | rang 140 van 342 |
Economie
| Indicator | Vijfheerenlanden | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 65.600 € | 67.245 € | 63.450 € | rang 118 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 8.685 | 222.825 | 2.612.530 | rang 69 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 137,3 ‰ | 157,5 ‰ | 135,6 ‰ | rang 157 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Vijfheerenlanden | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,3% | 1,5% | 1,5% | rang 233 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 2,3% | 2,9% | 2,3% | rang 164 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Vijfheerenlanden | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 486 ‰ | 417 ‰ | 508 ‰ | rang 217 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 7,2 km | 4,0 km | 4,6 km | rang 114 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Vijfheerenlanden | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,4 personen | 2,2 | 2,2 | rang 21 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 29,7% | 39,1% | 33,3% | rang 283 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 29,4 ‰ | 45,5 ‰ | 30,9 ‰ | rang 195 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 10,6 ‰ | 23,3 ‰ | 11,7 ‰ | rang 187 van 320 | |
| Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners (2025) | 2,9 ‰ | 3,7 ‰ | 3,8 ‰ | rang 130 van 171 | |
| Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 3,4 ‰ | 4,0 ‰ | 3,9 ‰ | rang 120 van 178 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 1,1 km | 0,9 km | 1,0 km | rang 134 van 342 |
Milieu
| Indicator | Vijfheerenlanden | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 447 kg | 431 kg | 468 kg | rang 215 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 12,1% | 38,0% | 16,8% | rang 226 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 79,2% | 41,7% | 58,8% | rang 53 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 6,5% | 12,1% | 11,7% | rang 239 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Vijfheerenlanden | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 1,2 km | 0,9 km | 1,2 km | rang 143 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Vijfheerenlanden | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 25,6% | 41,9% | 28,5% | rang 241 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,7 km | 0,7 km | 0,8 km | rang 219 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Vijfheerenlanden
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
88,5% in 2022, tegenover 91,7% in 2019
Woningen met stadsverwarming
0,2% in 2022, tegenover 0,2% in 2019
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
1.479 Wp in 2025, tegenover 456 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
233,7 ‰ in 2025, tegenover 75,3 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
29,4 ‰ in 2025, tegenover 31,2 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
10,6 ‰ in 2025, tegenover 11,1 ‰ in 2019
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners
2,9 ‰ in 2025, tegenover 3,7 ‰ in 2019
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners
3,4 ‰ in 2025, tegenover 2,5 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Vijfheerenlanden
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 23 | 3,8 |
| februari | 40 | 4,0 |
| maart | 84 | 6,4 |
| april | 132 | 9,9 |
| mei | 159 | 13,5 |
| juni | 170 | 16,9 |
| juli | 164 | 18,6 |
| augustus | 138 | 17,9 |
| september | 99 | 15,5 |
| oktober | 58 | 11,9 |
| november | 28 | 7,5 |
| december | 18 | 4,8 |
Economische sectoren: Vijfheerenlanden
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten20,5% ×1,0
- Handel13,8% ×1,1
- Bouwnijverheid13,5% ×1,3
- Gezondheids- en welzijnszorg9,2% ×0,9
- Verhuur en overige zakelijke diensten5,3% ×1,0
- Onderwijs5,3% ×0,9
- Overige dienstverlening5,1% ×1,0
- Informatie en communicatie5,0% ×0,9
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Vijfheerenlanden?
Vijfheerenlanden telt 63.246 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 69 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Vijfheerenlanden?
Vijfheerenlanden beslaat 146,2 km², met een bevolkingsdichtheid van 432 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Vijfheerenlanden?
Tussen 2019 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Vijfheerenlanden van 55.712 naar 63.246, oftewel +13,5%.
Waar ligt Vijfheerenlanden?
Vijfheerenlanden ligt in Utrecht (provincie). Het maakt deel uit van Utrecht (COROP-gebied). Breedtegraad 51,930, lengtegraad 5,053.
Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners: wat is de waarde in Vijfheerenlanden?
In Vijfheerenlanden bedraagt de indicator “Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners” 35,1 ‰ (2025), rang 13 van de 341 gemeenten; de mediaan van het land is 17,4 ‰.
Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar: wat is de waarde in Vijfheerenlanden?
In Vijfheerenlanden bedraagt de indicator “Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar” 17,8% (2026), rang 22 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 14,8%.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Vijfheerenlanden?
In Vijfheerenlanden produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 40°, ongeveer 1.057 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Vijfheerenlanden?
Het dichtst bij Vijfheerenlanden liggen Lopik (8,7 km), IJsselstein (10 km), Nieuwegein (12 km), Gorinchem (12 km), Culemborg (13 km).