Molenlanden: bevolking en statistieken
Molenlanden telt 45.625 inwoners (2026) op 181,6 km², oftewel 251 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 120 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +4,0% tussen 2019 en 2026.
- 45.625 inwoners
- 181,6 km²
- 251 inw./km²
- −3 m
Het belangrijkste
Van de 50 gemeenten in Zuid-Holland staat Molenlanden op rang 27 qua bevolking.
WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar): 0,8% in Molenlanden, tegenover gemiddeld 1,5% in Zuid-Holland en 1,6% voor het hele land.
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners: 4,5 ‰ in Molenlanden, tegenover gemiddeld 21,4 ‰ in Zuid-Holland en 19,8 ‰ voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 18,9% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 40° produceert hier ongeveer 1.062 kWh per jaar.
Molenlanden in cijfers
Molenlanden op de kaart
De naburige gemeenten
- Hardinxveld-Giessendam7,2 km · 19.402
- Sliedrecht10,0 km · 26.531
- Lopik10 km · 14.802
- Gorinchem11 km · 39.060
- Krimpenerwaard11 km · 57.898
- Alblasserdam14 km · 20.250
- Vijfheerenlanden14 km · 63.246
- Papendrecht14 km · 32.267
Alle gemeenten in Zuid-Holland
Alle gemeenten in Zuidoost-Zuid-Holland (COROP-gebied)
Gemeenten van vergelijkbare grootte
Bevolkingsontwikkeling van Molenlanden
Molenlanden telde 43.858 inwoners in 2019 en 45.625 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 44.130 |
| 2022 | 44.644 |
| 2023 | 45.158 |
| 2024 | 45.271 |
| 2025 | 45.363 |
| 2026 | 45.625 |
Wist u dat?
- Nr. 1 van Zuid-Holland voor de indicator “Eengezinswoningen”.
- Nr. 1 van Zuid-Holland voor de indicator “Aandeel agrarisch terrein (excl. water)”.
- “WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar)”: lager dan in 99% van de gemeenten.
- “Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners”: lager dan in 99% van de gemeenten.
- “Aandeel agrarisch terrein (excl. water)”: hoger dan in 98% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 25.429 voetbalvelden.
- 2,1 keer minder dicht bevolkt dan het landelijk gemiddelde.
Alle indicatoren van Molenlanden
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Molenlanden | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 20,5% | 19,5% | 23,6% | rang 275 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 17,4% | 15,5% | 14,8% | rang 28 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | 2,8 ‰ | 0,8 ‰ | −1,3 ‰ | rang 30 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | −0,8 ‰ | 5,3 ‰ | 6,5 ‰ | rang 313 van 342 |
Wonen
| Indicator | Molenlanden | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 18.111 woningen | 1.773.459 | 8.274.510 | rang 139 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 16,4% | 19,8% | 13,1% | rang 126 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 19,4% | 20,3% | 19,9% | rang 179 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 87,4% | 49,2% | 79,5% | rang 40 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 69,9% | 53,3% | 66,7% | rang 116 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 24,6% | 31,1% | 23,7% | rang 149 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 466.000 € | 431.489 € | 438.000 € | rang 129 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 17,3 ‰ | 19,0 ‰ | 17,4 ‰ | rang 173 van 341 |
Energie
| Indicator | Molenlanden | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 890 m³ | 709 m³ | 900 m³ | rang 179 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.900 kWh | 2.422 kWh | 2.810 kWh | rang 134 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 6% | 13% | 7% | rang 184 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 49% | 28% | 46% | rang 133 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 11% | 8% | 12% | rang 178 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 0 ha | 174 ha | 3.475 ha | rang 159 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 90,9% | 78,8% | 90,3% | rang 141 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,0% | 7,7% | 0,1% | rang 191 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 1.370 kWh | 641 kWh | 1.245 kWh | rang 126 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 1.915 Wp | 898 Wp | 1.707 Wp | rang 143 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 220,0 ‰ | 134,2 ‰ | 222,7 ‰ | rang 183 van 342 |
Economie
| Indicator | Molenlanden | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 77.800 € | 62.019 € | 63.450 € | rang 21 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 6.460 | 563.040 | 2.612.530 | rang 106 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 141,6 ‰ | 145,0 ‰ | 135,6 ‰ | rang 132 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Molenlanden | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 0,8% | 1,5% | 1,5% | rang 337 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 1,6% | 4,1% | 2,3% | rang 296 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Molenlanden | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 500 ‰ | 400 ‰ | 508 ‰ | rang 191 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 8,7 km | 5,6 km | 4,6 km | rang 85 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Molenlanden | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,5 personen | 2,1 | 2,2 | rang 7 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 27,1% | 40,7% | 33,3% | rang 333 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 18,1 ‰ | 50,7 ‰ | 30,9 ‰ | rang 324 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 4,5 ‰ | 21,4 ‰ | 11,7 ‰ | rang 318 van 320 | |
| Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 2,2 ‰ | 5,9 ‰ | 3,9 ‰ | rang 175 van 178 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 1,4 km | 0,8 km | 1,0 km | rang 68 van 342 |
Milieu
| Indicator | Molenlanden | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 450 kg | 421 kg | 468 kg | rang 211 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 8,9% | 52,0% | 16,8% | rang 281 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 87,0% | 28,5% | 58,8% | rang 8 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 2,9% | 7,6% | 11,7% | rang 288 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Molenlanden | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 1,3 km | 0,9 km | 1,2 km | rang 118 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Molenlanden | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 22,0% | 33,2% | 28,5% | rang 307 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,9 km | 0,7 km | 0,8 km | rang 69 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Molenlanden
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
90,9% in 2022, tegenover 93,4% in 2019
Woningen met stadsverwarming
0,0% in 2022, tegenover 0,1% in 2019
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
1.915 Wp in 2025, tegenover 438 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
220,0 ‰ in 2025, tegenover 58,0 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
18,1 ‰ in 2025, tegenover 19,2 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
4,5 ‰ in 2025, tegenover 5,9 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Molenlanden
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 23 | 3,9 |
| februari | 40 | 4,1 |
| maart | 84 | 6,5 |
| april | 133 | 10,0 |
| mei | 160 | 13,6 |
| juni | 170 | 17,0 |
| juli | 164 | 18,6 |
| augustus | 140 | 18,0 |
| september | 100 | 15,5 |
| oktober | 58 | 12,0 |
| november | 29 | 7,5 |
| december | 18 | 4,8 |
Economische sectoren: Molenlanden
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten18,9% ×0,9
- Bouwnijverheid15,1% ×1,4
- Handel12,4% ×1,0
- Gezondheids- en welzijnszorg8,2% ×0,8
- Landbouw, bosbouw en visserij7,3% ×2,4
- Industrie5,6% ×1,6
- Verhuur en overige zakelijke diensten5,0% ×0,9
- Overige dienstverlening4,6% ×0,8
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Molenlanden?
Molenlanden telt 45.625 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 120 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Molenlanden?
Molenlanden beslaat 181,6 km², met een bevolkingsdichtheid van 251 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Molenlanden?
Tussen 2019 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Molenlanden van 43.858 naar 45.625, oftewel +4,0%.
Waar ligt Molenlanden?
Molenlanden ligt in Zuid-Holland (provincie). Het maakt deel uit van Zuidoost-Zuid-Holland (COROP-gebied). Breedtegraad 51,895, lengtegraad 4,860.
WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar): wat is de waarde in Molenlanden?
In Molenlanden bedraagt de indicator “WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar)” 0,8% (2026), rang 337 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 1,5%.
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners: wat is de waarde in Molenlanden?
In Molenlanden bedraagt de indicator “Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners” 4,5 ‰ (2025), rang 318 van de 320 gemeenten; de mediaan van het land is 11,7 ‰.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Molenlanden?
In Molenlanden produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 40°, ongeveer 1.062 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Molenlanden?
Het dichtst bij Molenlanden liggen Hardinxveld-Giessendam (7,2 km), Sliedrecht (10,0 km), Lopik (10 km), Gorinchem (11 km), Krimpenerwaard (11 km).