Locatiekaart: Westerkwartier
Gemeente · Overig Groningen · Groningen

Westerkwartier: bevolking en statistieken

Westerkwartier telt 65.067 inwoners (2026) op 362,5 km², oftewel 180 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 66 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +3,2% tussen 2019 en 2026.

  • 65.067 inwoners
  • 362,5 km²
  • 180 inw./km²
  • 1 m

Het belangrijkste

Van de 10 gemeenten in Groningen staat Westerkwartier op rang 2 qua bevolking.

Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners: 2,0 ‰ in Westerkwartier, tegenover gemiddeld 4,7 ‰ in Groningen en 5,2 ‰ voor het hele land.

Aandeel agrarisch terrein (excl. water): 87,9% in Westerkwartier, tegenover gemiddeld 71,2% in Groningen en 44,5% voor het hele land.

Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 16,7% van de vestigingen van de gemeente.

Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 40° produceert hier ongeveer 1.010 kWh per jaar.

Westerkwartier in cijfers

Bevolking
65.067
rang 66 van 342
+3,2%in 10 jaar
2019–2026
Bevolkingsdichtheid
180inw./km²
rang 290 van 342
Oppervlakte
362km²
rang 5 van 342
Hoogte
1m
rang 230 van 339
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners
2,0‰
rang 178 van 178
Aandeel agrarisch terrein (excl. water)
87,9%
rang 5 van 341
Woningen met zonnestroom
61%
rang 5 van 342
Eengezinswoningen
89,8%
rang 15 van 342

Westerkwartier op de kaart

Bevolkingsontwikkeling van Westerkwartier

63.00064.00065.00066.0002020202220242026
Bevolking, 2019–2026

Westerkwartier telde 63.031 inwoners in 2019 en 65.067 in 2026.

JaarBevolking
202163.678
202264.306
202364.946
202464.896
202564.841
202665.067

Wist u dat?

Alle indicatoren van Westerkwartier

Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.

WesterkwartierLandelijke mediaanBeweeg over een balk of tik erop om te zien wat hij toont.

Bevolking

IndicatorWesterkwartierGroningenLandPositie?Rang
Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026)23,0%21,7%23,6%rang 207 van 342
Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026)16,3%13,0%14,8%rang 60 van 342
Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024)−1,8 ‰−2,4 ‰−1,3 ‰rang 194 van 342
Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024)1,0 ‰4,7 ‰6,5 ‰rang 287 van 342

Wonen

IndicatorWesterkwartierGroningenLandPositie?Rang
Woningvoorraad (2025)28.232 woningen294.2478.274.510rang 68 van 342
Woningen gebouwd voor 1946 (2024)19,3%25,6%13,1%rang 83 van 338
Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024)21,4%18,1%19,9%rang 125 van 338
Eengezinswoningen (2024)89,8%65,2%79,5%rang 15 van 342
Koopwoningen (2024)72,8%55,1%66,7%rang 60 van 342
Woningen in bezit van woningcorporaties (2024)19,6%27,9%23,7%rang 254 van 340
Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026)370.000 €327.549 €438.000 €rang 277 van 342
Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025)15,8 ‰21,1 ‰17,4 ‰rang 208 van 341

Energie

IndicatorWesterkwartierGroningenLandPositie?Rang
Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025)990 m³895 m³900 m³rang 58 van 342
Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025)2.970 kWh2.496 kWh2.810 kWhrang 109 van 342
Aardgasvrije woningen (2025)8%8%7%rang 100 van 342
Woningen met zonnestroom (2025)61%46%46%rang 5 van 342
Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025)18%13%12%rang 14 van 342
Oppervlakte zonneparken (2022)42 ha642 ha3.475 harang 24 van 341
Woningen met individuele cv-ketel (2022)90,1%86,6%90,3%rang 175 van 341
Woningen met stadsverwarming (2022)0,8%1,6%0,1%rang 93 van 341
Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025)1.770 kWh1.136 kWh1.245 kWhrang 24 van 342
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025)2.608 Wp3.264 Wp1.707 Wprang 73 van 342
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025)287,0 ‰243,4 ‰222,7 ‰rang 24 van 342

Economie

IndicatorWesterkwartierGroningenLandPositie?Rang
Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024)60.500 €51.751 €63.450 €rang 221 van 336
Bedrijfsvestigingen (2026)8.36071.9902.612.530rang 72 van 342
Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026)128,5 ‰119,7 ‰135,6 ‰rang 228 van 342

Werkgelegenheid

IndicatorWesterkwartierGroningenLandPositie?Rang
WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026)1,3%1,5%1,5%rang 233 van 342
Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026)2,3%4,6%2,3%rang 164 van 342

Mobiliteit

IndicatorWesterkwartierGroningenLandPositie?Rang
Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025)548 ‰459 ‰508 ‰rang 73 van 342
Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025)9,2 km5,0 km4,6 kmrang 77 van 342

Samenleving

IndicatorWesterkwartierGroningenLandPositie?Rang
Gemiddelde huishoudensgrootte (2025)2,3 personen2,02,2rang 55 van 342
Eenpersoonshuishoudens (2025)30,4%45,9%33,3%rang 260 van 342
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025)20,0 ‰43,2 ‰30,9 ‰rang 309 van 338
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025)5,3 ‰19,6 ‰11,7 ‰rang 305 van 320
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners (2025)3,0 ‰4,2 ‰3,8 ‰rang 123 van 171
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners (2025)2,0 ‰4,7 ‰3,9 ‰rang 178 van 178
Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025)1,6 km1,2 km1,0 kmrang 42 van 342

Milieu

IndicatorWesterkwartierGroningenLandPositie?Rang
Huishoudelijk afval per inwoner (2024)389 kg463 kg468 kgrang 297 van 340
Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022)8,7%18,7%16,8%rang 284 van 341
Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022)87,9%71,2%58,8%rang 5 van 341
Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022)2,1%6,2%11,7%rang 307 van 341

Gezondheid

IndicatorWesterkwartierGroningenLandPositie?Rang
Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025)1,7 km1,3 km1,2 kmrang 40 van 342

Onderwijs

IndicatorWesterkwartierGroningenLandPositie?Rang
Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024)29,6%31,4%28,5%rang 153 van 341
Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025)1,0 km0,9 km0,8 kmrang 36 van 342

Ontwikkeling van de indicatoren van Westerkwartier

Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.

Woningen met individuele cv-ketel

−3,2 procentpunt

90,1% in 2022, tegenover 93,3% in 2019

9092942022202120202019
Woningen met individuele cv-ketel (%), 2019–2022

Woningen met stadsverwarming

0,0 procentpunt

0,8% in 2022, tegenover 0,8% in 2019

0,51,01,52,02022202120202019
Woningen met stadsverwarming (%), 2019–2022

Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner

+1.722 Wp+194,4%

2.608 Wp in 2025, tegenover 886 Wp in 2019

01.0002.0003.0002025202420232022202120202019
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (Wp), 2019–2025

Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners

+196,6 ‰+217,5%

287,0 ‰ in 2025, tegenover 90,4 ‰ in 2019

01002003002025202420232022202120202019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (‰), 2019–2025

Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners

−1,0 ‰−4,8%

20,0 ‰ in 2025, tegenover 21,0 ‰ in 2019

2022242025202420232022202120202019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (‰), 2019–2025

Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners

−0,9 ‰−14,5%

5,3 ‰ in 2025, tegenover 6,2 ‰ in 2019

5672025202420232022202120202019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (‰), 2019–2025

Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners

−0,3 ‰−9,1%

3,0 ‰ in 2025, tegenover 3,3 ‰ in 2019

2,53,03,52025202420232022202120202019
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners (‰), 2019–2025

Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners

−0,3 ‰−13,0%

2,0 ‰ in 2025, tegenover 2,3 ‰ in 2019

1,82,02,22,42025202420232022202120202019
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners (‰), 2019–2025

Zon en temperaturen: Westerkwartier

Zonne-energieopbrengst per jaar
1.010kWh
voor 1 kWp met een helling van 40°
Warmste maand
17,8°C
juli
Koudste maand
3,3°C
januari
Productiefste maand
128kWh
mei

0100200300−10°0°10°20°30°jan.feb.mrt.apr.meijun.jul.aug.sep.okt.nov.dec.
Zonnestraling per maand (kWh/m²)Gemiddelde temperatuur (°C)
Zonnestraling per maand (kWh/m²) · Gemiddelde temperatuur (°C)
MaandZonnestralingTemperatuur
januari203,3
februari363,4
maart805,6
april1289,1
mei15512,7
juni16216,0
juli15917,8
augustus13517,4
september9315,0
oktober5311,5
november257,1
december164,5

Economische sectoren: Westerkwartier

Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.

Veelgestelde vragen

Hoeveel inwoners heeft Westerkwartier?

Westerkwartier telt 65.067 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 66 van de 342 gemeenten.

Wat is de oppervlakte van Westerkwartier?

Westerkwartier beslaat 362,5 km², met een bevolkingsdichtheid van 180 inwoners per km².

Groeit de bevolking van Westerkwartier?

Tussen 2019 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Westerkwartier van 63.031 naar 65.067, oftewel +3,2%.

Waar ligt Westerkwartier?

Westerkwartier ligt in Groningen (provincie). Het maakt deel uit van Overig Groningen (COROP-gebied). Breedtegraad 53,225, lengtegraad 6,353.

Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners: wat is de waarde in Westerkwartier?

In Westerkwartier bedraagt de indicator “Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners” 2,0 ‰ (2025), rang 178 van de 178 gemeenten; de mediaan van het land is 3,9 ‰.

Aandeel agrarisch terrein (excl. water): wat is de waarde in Westerkwartier?

In Westerkwartier bedraagt de indicator “Aandeel agrarisch terrein (excl. water)” 87,9% (2022), rang 5 van de 341 gemeenten; de mediaan van het land is 58,8%.

Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Westerkwartier?

In Westerkwartier produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 40°, ongeveer 1.010 kWh per jaar.

Wat zijn de naburige gemeenten van Westerkwartier?

Het dichtst bij Westerkwartier liggen Noordenveld (11 km), Groningen (14 km), Achtkarspelen (15 km), Smallingerland (22 km), Tynaarlo (23 km).