Gorinchem: bevolking en statistieken
Gorinchem telt 39.060 inwoners (2026) op 18,7 km², oftewel 2.088 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 142 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +10,8% tussen 2016 en 2026.
- 39.060 inwoners
- 18,7 km²
- 2.088 inw./km²
- 6 m
Het belangrijkste
Van de 50 gemeenten in Zuid-Holland staat Gorinchem op rang 29 qua bevolking.
Woningen in bezit van woningcorporaties: 36,7% in Gorinchem, tegenover gemiddeld 31,1% in Zuid-Holland en 27,9% voor het hele land.
Gemiddeld aardgasverbruik per woning: 690 m³ in Gorinchem, tegenover gemiddeld 709 m³ in Zuid-Holland en 793 m³ voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 21,6% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 40° produceert hier ongeveer 1.054 kWh per jaar.
Gorinchem in cijfers
Gorinchem op de kaart
De naburige gemeenten
- Altena7,1 km · 58.946
- Hardinxveld-Giessendam7,2 km · 19.402
- Molenlanden11 km · 45.625
- Vijfheerenlanden12 km · 63.246
- Sliedrecht14 km · 26.531
- Lopik16 km · 14.802
- Geertruidenberg16 km · 21.914
- Waalwijk18 km · 51.635
Alle gemeenten in Zuid-Holland
Alle gemeenten in Zuidoost-Zuid-Holland (COROP-gebied)
Gemeenten van vergelijkbare grootte
Bevolkingsontwikkeling van Gorinchem
Gorinchem telde 35.260 inwoners in 2016 en 39.060 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 37.410 |
| 2022 | 37.632 |
| 2023 | 38.461 |
| 2024 | 38.671 |
| 2025 | 38.842 |
| 2026 | 39.060 |
Wist u dat?
- “Woningen in bezit van woningcorporaties”: hoger dan in 97% van de gemeenten.
- “Gemiddeld aardgasverbruik per woning”: lager dan in 93% van de gemeenten.
- “Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt”: lager dan in 92% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 2.620 voetbalvelden.
- 3,9 keer dichter bevolkt dan het landelijk gemiddelde.
- De dichtstbijzijnde gemeente met meer inwoners is Altena (58.946 inwoners), op 7,1 km.
- Een zonnepanelensysteem van 4 kWp zou hier ongeveer 4.216 kWh per jaar produceren, ongeveer het elektriciteitsverbruik van een gemiddeld huishouden.
Alle indicatoren van Gorinchem
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Gorinchem | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 20,1% | 19,5% | 23,6% | rang 285 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 15,2% | 15,5% | 14,8% | rang 135 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | −0,7 ‰ | 0,8 ‰ | −1,3 ‰ | rang 143 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 5,1 ‰ | 5,3 ‰ | 6,5 ‰ | rang 201 van 342 |
Wonen
| Indicator | Gorinchem | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 18.237 woningen | 1.773.459 | 8.274.510 | rang 138 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 12,5% | 19,8% | 13,1% | rang 178 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 22,0% | 20,3% | 19,9% | rang 112 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 56,8% | 49,2% | 79,5% | rang 315 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 50,3% | 53,3% | 66,7% | rang 320 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 36,7% | 31,1% | 23,7% | rang 10 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 412.000 € | 431.489 € | 438.000 € | rang 213 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 22,7 ‰ | 19,0 ‰ | 17,4 ‰ | rang 93 van 341 |
Energie
| Indicator | Gorinchem | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 690 m³ | 709 m³ | 900 m³ | rang 315 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.460 kWh | 2.422 kWh | 2.810 kWh | rang 296 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 10% | 13% | 7% | rang 61 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 35% | 28% | 46% | rang 282 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 11% | 8% | 12% | rang 178 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 1 ha | 174 ha | 3.475 ha | rang 149 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 82,0% | 78,8% | 90,3% | rang 292 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,3% | 7,7% | 0,1% | rang 125 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 790 kWh | 641 kWh | 1.245 kWh | rang 283 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 1.130 Wp | 898 Wp | 1.707 Wp | rang 264 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 180,2 ‰ | 134,2 ‰ | 222,7 ‰ | rang 271 van 342 |
Economie
| Indicator | Gorinchem | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 59.300 € | 62.019 € | 63.450 € | rang 238 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 5.400 | 563.040 | 2.612.530 | rang 139 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 138,2 ‰ | 145,0 ‰ | 135,6 ‰ | rang 150 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Gorinchem | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,5% | 1,5% | 1,5% | rang 133 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 3,4% | 4,1% | 2,3% | rang 79 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Gorinchem | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 441 ‰ | 400 ‰ | 508 ‰ | rang 289 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 2,2 km | 5,6 km | 4,6 km | rang 284 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Gorinchem | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,1 personen | 2,1 | 2,2 | rang 235 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 38,8% | 40,7% | 33,3% | rang 65 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 44,6 ‰ | 50,7 ‰ | 30,9 ‰ | rang 56 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 16,2 ‰ | 21,4 ‰ | 11,7 ‰ | rang 82 van 320 | |
| Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners (2025) | 3,5 ‰ | 4,5 ‰ | 3,8 ‰ | rang 95 van 171 | |
| Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 4,9 ‰ | 5,9 ‰ | 3,9 ‰ | rang 51 van 178 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 0,7 km | 0,8 km | 1,0 km | rang 298 van 342 |
Milieu
| Indicator | Gorinchem | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 497 kg | 421 kg | 468 kg | rang 129 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 52,8% | 52,0% | 16,8% | rang 36 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 36,8% | 28,5% | 58,8% | rang 262 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 2,6% | 7,6% | 11,7% | rang 296 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Gorinchem | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 0,8 km | 0,9 km | 1,2 km | rang 288 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Gorinchem | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 30,0% | 33,2% | 28,5% | rang 148 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,8 km | 0,7 km | 0,8 km | rang 124 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Gorinchem
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
82,0% in 2022, tegenover 84,8% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,3% in 2022, tegenover 0,0% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
1.130 Wp in 2025, tegenover 260 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
180,2 ‰ in 2025, tegenover 39,6 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
44,6 ‰ in 2025, tegenover 46,9 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
16,2 ‰ in 2025, tegenover 17,7 ‰ in 2019
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners
3,5 ‰ in 2025, tegenover 5,8 ‰ in 2019
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners
4,9 ‰ in 2025, tegenover 4,5 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Gorinchem
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 23 | 3,8 |
| februari | 40 | 4,1 |
| maart | 84 | 6,5 |
| april | 131 | 10,0 |
| mei | 158 | 13,6 |
| juni | 168 | 17,0 |
| juli | 163 | 18,6 |
| augustus | 138 | 18,0 |
| september | 100 | 15,5 |
| oktober | 58 | 12,0 |
| november | 29 | 7,5 |
| december | 18 | 4,8 |
Economische sectoren: Gorinchem
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten21,6% ×1,0
- Handel14,2% ×1,1
- Gezondheids- en welzijnszorg11,6% ×1,1
- Bouwnijverheid11,4% ×1,1
- Onderwijs6,2% ×1,1
- Overige dienstverlening5,5% ×1,0
- Verhuur en overige zakelijke diensten5,2% ×1,0
- Informatie en communicatie4,9% ×0,9
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Gorinchem?
Gorinchem telt 39.060 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 142 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Gorinchem?
Gorinchem beslaat 18,7 km², met een bevolkingsdichtheid van 2.088 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Gorinchem?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Gorinchem van 35.260 naar 39.060, oftewel +10,8%.
Waar ligt Gorinchem?
Gorinchem ligt in Zuid-Holland (provincie). Het maakt deel uit van Zuidoost-Zuid-Holland (COROP-gebied). Breedtegraad 51,831, lengtegraad 4,974.
Woningen in bezit van woningcorporaties: wat is de waarde in Gorinchem?
In Gorinchem bedraagt de indicator “Woningen in bezit van woningcorporaties” 36,7% (2024), rang 10 van de 340 gemeenten; de mediaan van het land is 23,7%.
Gemiddeld aardgasverbruik per woning: wat is de waarde in Gorinchem?
In Gorinchem bedraagt de indicator “Gemiddeld aardgasverbruik per woning” 690 m³ (2025), rang 315 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 900 m³.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Gorinchem?
In Gorinchem produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 40°, ongeveer 1.054 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Gorinchem?
Het dichtst bij Gorinchem liggen Altena (7,1 km), Hardinxveld-Giessendam (7,2 km), Molenlanden (11 km), Vijfheerenlanden (12 km), Sliedrecht (14 km).