Nieuwegein: bevolking en statistieken
Nieuwegein telt 68.257 inwoners (2026) op 23,2 km², oftewel 2.941 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 61 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +10,5% tussen 2016 en 2026.
- 68.257 inwoners
- 23,2 km²
- 2.941 inw./km²
- 6 m
Het belangrijkste
Van de 26 gemeenten in Utrecht staat Nieuwegein op rang 4 qua bevolking.
Gemiddeld aardgasverbruik per woning: 360 m³ in Nieuwegein, tegenover gemiddeld 723 m³ in Utrecht en 793 m³ voor het hele land.
Woningen gebouwd voor 1946: 2,6% in Nieuwegein, tegenover gemiddeld 16,8% in Utrecht en 18,0% voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 17,9% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 39° produceert hier ongeveer 1.036 kWh per jaar.
Nieuwegein in cijfers
Nieuwegein op de kaart
Bevolkingsontwikkeling van Nieuwegein
Nieuwegein telde 61.749 inwoners in 2016 en 68.257 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 63.866 |
| 2022 | 64.554 |
| 2023 | 65.426 |
| 2024 | 65.971 |
| 2025 | 66.788 |
| 2026 | 68.257 |
Wist u dat?
- Nr. 1 van Utrecht voor de indicator “Aardgasvrije woningen”.
- Nr. 1 van Utrecht voor de indicator “Woningen met stadsverwarming”.
- “Gemiddeld aardgasverbruik per woning”: lager dan in 99% van de gemeenten.
- “Woningen gebouwd voor 1946”: lager dan in 98% van de gemeenten.
- “Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water)”: hoger dan in 96% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 3.251 voetbalvelden.
- 5,5 keer dichter bevolkt dan het landelijk gemiddelde.
Alle indicatoren van Nieuwegein
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Nieuwegein | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 21,5% | 18,8% | 23,6% | rang 250 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 15,0% | 16,1% | 14,8% | rang 150 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | 2,8 ‰ | 2,2 ‰ | −1,3 ‰ | rang 30 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 9,6 ‰ | 4,3 ‰ | 6,5 ‰ | rang 85 van 342 |
Wonen
| Indicator | Nieuwegein | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 31.374 woningen | 620.065 | 8.274.510 | rang 60 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 2,6% | 16,8% | 13,1% | rang 331 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 14,2% | 23,5% | 19,9% | rang 277 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 57,1% | 61,5% | 79,5% | rang 314 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 57,6% | 58,3% | 66,7% | rang 287 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 28,7% | 26,7% | 23,7% | rang 73 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 428.000 € | 534.331 € | 438.000 € | rang 187 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 33,3 ‰ | 21,3 ‰ | 17,4 ‰ | rang 18 van 341 |
Energie
| Indicator | Nieuwegein | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 360 m³ | 723 m³ | 900 m³ | rang 340 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.450 kWh | 2.549 kWh | 2.810 kWh | rang 299 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 57% | 18% | 7% | rang 4 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 35% | 38% | 46% | rang 282 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 9% | 9% | 12% | rang 256 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 14 ha | 80 ha | 3.475 ha | rang 62 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 40,4% | 77,0% | 90,3% | rang 338 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 52,8% | 12,9% | 0,1% | rang 4 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 690 kWh | 847 kWh | 1.245 kWh | rang 304 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 1.178 Wp | 1.120 Wp | 1.707 Wp | rang 258 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 174,0 ‰ | 180,7 ‰ | 222,7 ‰ | rang 283 van 342 |
Economie
| Indicator | Nieuwegein | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 57.600 € | 67.245 € | 63.450 € | rang 265 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 8.785 | 222.825 | 2.612.530 | rang 63 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 128,7 ‰ | 157,5 ‰ | 135,6 ‰ | rang 226 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Nieuwegein | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,5% | 1,5% | 1,5% | rang 133 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 3,2% | 2,9% | 2,3% | rang 89 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Nieuwegein | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 440 ‰ | 417 ‰ | 508 ‰ | rang 292 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 7,3 km | 4,0 km | 4,6 km | rang 111 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Nieuwegein | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,1 personen | 2,2 | 2,2 | rang 235 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 38,8% | 39,1% | 33,3% | rang 65 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 56,6 ‰ | 45,5 ‰ | 30,9 ‰ | rang 24 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 27,5 ‰ | 23,3 ‰ | 11,7 ‰ | rang 18 van 320 | |
| Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners (2025) | 4,5 ‰ | 3,7 ‰ | 3,8 ‰ | rang 46 van 171 | |
| Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 4,9 ‰ | 4,0 ‰ | 3,9 ‰ | rang 51 van 178 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 0,8 km | 0,9 km | 1,0 km | rang 242 van 342 |
Milieu
| Indicator | Nieuwegein | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 418 kg | 431 kg | 468 kg | rang 264 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 64,8% | 38,0% | 16,8% | rang 15 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 12,8% | 41,7% | 58,8% | rang 319 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 2,6% | 12,1% | 11,7% | rang 296 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Nieuwegein | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 0,9 km | 0,9 km | 1,2 km | rang 247 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Nieuwegein | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 31,8% | 41,9% | 28,5% | rang 115 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,8 km | 0,7 km | 0,8 km | rang 124 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Nieuwegein
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
40,4% in 2022, tegenover 42,7% in 2017
Woningen met stadsverwarming
52,8% in 2022, tegenover 54,2% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
1.178 Wp in 2025, tegenover 378 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
174,0 ‰ in 2025, tegenover 41,8 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
56,6 ‰ in 2025, tegenover 57,2 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
27,5 ‰ in 2025, tegenover 29,6 ‰ in 2019
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners
4,5 ‰ in 2025, tegenover 5,3 ‰ in 2019
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners
4,9 ‰ in 2025, tegenover 4,1 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Nieuwegein
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 22 | 3,8 |
| februari | 39 | 4,0 |
| maart | 82 | 6,3 |
| april | 130 | 9,8 |
| mei | 157 | 13,5 |
| juni | 166 | 16,8 |
| juli | 162 | 18,5 |
| augustus | 136 | 17,9 |
| september | 97 | 15,4 |
| oktober | 56 | 11,9 |
| november | 27 | 7,4 |
| december | 18 | 4,7 |
Economische sectoren: Nieuwegein
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten17,9% ×0,9
- Handel15,0% ×1,2
- Gezondheids- en welzijnszorg11,3% ×1,1
- Bouwnijverheid10,5% ×1,0
- Informatie en communicatie7,9% ×1,5
- Verhuur en overige zakelijke diensten6,8% ×1,3
- Onderwijs6,2% ×1,1
- Overige dienstverlening5,8% ×1,1
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Nieuwegein?
Nieuwegein telt 68.257 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 61 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Nieuwegein?
Nieuwegein beslaat 23,2 km², met een bevolkingsdichtheid van 2.941 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Nieuwegein?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Nieuwegein van 61.749 naar 68.257, oftewel +10,5%.
Waar ligt Nieuwegein?
Nieuwegein ligt in Utrecht (provincie). Het maakt deel uit van Utrecht (COROP-gebied). Breedtegraad 52,031, lengtegraad 5,092.
Gemiddeld aardgasverbruik per woning: wat is de waarde in Nieuwegein?
In Nieuwegein bedraagt de indicator “Gemiddeld aardgasverbruik per woning” 360 m³ (2025), rang 340 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 900 m³.
Woningen gebouwd voor 1946: wat is de waarde in Nieuwegein?
In Nieuwegein bedraagt de indicator “Woningen gebouwd voor 1946” 2,6% (2024), rang 331 van de 338 gemeenten; de mediaan van het land is 13,1%.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Nieuwegein?
In Nieuwegein produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 39°, ongeveer 1.036 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Nieuwegein?
Het dichtst bij Nieuwegein liggen IJsselstein (3,6 km), Houten (5,6 km), Utrecht (6,9 km), Bunnik (8,2 km), Montfoort (9,8 km).