Houten: bevolking en statistieken
Houten telt 50.952 inwoners (2026) op 55,0 km², oftewel 927 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 94 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +4,5% tussen 2016 en 2026.
- 50.952 inwoners
- 55,0 km²
- 927 inw./km²
- 4 m
Het belangrijkste
Van de 26 gemeenten in Utrecht staat Houten op rang 10 qua bevolking.
Woningen gebouwd vanaf 2000: 39,9% in Houten, tegenover gemiddeld 23,5% in Utrecht en 20,4% voor het hele land.
Aardgasvrije woningen: 27% in Houten, tegenover gemiddeld 18% in Utrecht en 12% voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 26,4% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 39° produceert hier ongeveer 1.039 kWh per jaar.
Houten in cijfers
Houten op de kaart
Bevolkingsontwikkeling van Houten
Houten telde 48.765 inwoners in 2016 en 50.952 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 50.223 |
| 2022 | 50.323 |
| 2023 | 50.581 |
| 2024 | 50.847 |
| 2025 | 50.945 |
| 2026 | 50.952 |
Wist u dat?
- Nr. 1 van Utrecht voor de indicator “Oppervlakte zonneparken”.
- Nr. 1 van Utrecht voor de indicator “Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk”.
- “Woningen gebouwd vanaf 2000”: hoger dan in 99% van de gemeenten.
- “Aardgasvrije woningen”: hoger dan in 97% van de gemeenten.
- “Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water)”: lager dan in 93% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 7.696 voetbalvelden.
- De dichtstbijzijnde gemeente is Bunnik, op 4,9 km.
Alle indicatoren van Houten
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Houten | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 20,5% | 18,8% | 23,6% | rang 275 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 16,6% | 16,1% | 14,8% | rang 48 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | 2,9 ‰ | 2,2 ‰ | −1,3 ‰ | rang 28 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | −0,9 ‰ | 4,3 ‰ | 6,5 ‰ | rang 315 van 342 |
Wonen
| Indicator | Houten | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 21.551 woningen | 620.065 | 8.274.510 | rang 104 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 2,7% | 16,8% | 13,1% | rang 330 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 39,9% | 23,5% | 19,9% | rang 5 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 74,0% | 61,5% | 79,5% | rang 230 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 66,9% | 58,3% | 66,7% | rang 167 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 24,2% | 26,7% | 23,7% | rang 158 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 585.000 € | 534.331 € | 438.000 € | rang 22 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 15,5 ‰ | 21,3 ‰ | 17,4 ‰ | rang 213 van 341 |
Energie
| Indicator | Houten | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 600 m³ | 723 m³ | 900 m³ | rang 329 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.700 kWh | 2.549 kWh | 2.810 kWh | rang 218 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 27% | 18% | 7% | rang 10 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 49% | 38% | 46% | rang 133 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 14% | 9% | 12% | rang 62 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 29 ha | 80 ha | 3.475 ha | rang 34 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 74,8% | 77,0% | 90,3% | rang 317 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 17,5% | 12,9% | 0,1% | rang 14 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 1.220 kWh | 847 kWh | 1.245 kWh | rang 180 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 2.184 Wp | 1.120 Wp | 1.707 Wp | rang 113 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 220,3 ‰ | 180,7 ‰ | 222,7 ‰ | rang 181 van 342 |
Economie
| Indicator | Houten | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 72.100 € | 67.245 € | 63.450 € | rang 57 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 7.310 | 222.825 | 2.612.530 | rang 86 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 143,5 ‰ | 157,5 ‰ | 135,6 ‰ | rang 118 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Houten | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,3% | 1,5% | 1,5% | rang 233 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 1,9% | 2,9% | 2,3% | rang 241 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Houten | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 431 ‰ | 417 ‰ | 508 ‰ | rang 302 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 2,5 km | 4,0 km | 4,6 km | rang 267 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Houten | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,4 personen | 2,2 | 2,2 | rang 21 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 29,4% | 39,1% | 33,3% | rang 295 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 30,6 ‰ | 45,5 ‰ | 30,9 ‰ | rang 177 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 14,2 ‰ | 23,3 ‰ | 11,7 ‰ | rang 108 van 320 | |
| Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners (2025) | 2,4 ‰ | 3,7 ‰ | 3,8 ‰ | rang 154 van 171 | |
| Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 3,2 ‰ | 4,0 ‰ | 3,9 ‰ | rang 134 van 178 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 1,8 km | 0,9 km | 1,0 km | rang 24 van 342 |
Milieu
| Indicator | Houten | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 479 kg | 431 kg | 468 kg | rang 155 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 21,7% | 38,0% | 16,8% | rang 130 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 71,0% | 41,7% | 58,8% | rang 108 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 1,5% | 12,1% | 11,7% | rang 318 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Houten | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 1,9 km | 0,9 km | 1,2 km | rang 24 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Houten | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 42,5% | 41,9% | 28,5% | rang 36 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,8 km | 0,7 km | 0,8 km | rang 124 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Houten
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
74,8% in 2022, tegenover 77,9% in 2017
Woningen met stadsverwarming
17,5% in 2022, tegenover 18,5% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
2.184 Wp in 2025, tegenover 359 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
220,3 ‰ in 2025, tegenover 72,0 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
30,6 ‰ in 2025, tegenover 29,3 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
14,2 ‰ in 2025, tegenover 12,7 ‰ in 2019
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners
2,4 ‰ in 2025, tegenover 2,5 ‰ in 2019
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners
3,2 ‰ in 2025, tegenover 2,8 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Houten
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 22 | 3,7 |
| februari | 39 | 3,9 |
| maart | 82 | 6,2 |
| april | 130 | 9,8 |
| mei | 158 | 13,5 |
| juni | 167 | 16,8 |
| juli | 163 | 18,5 |
| augustus | 137 | 17,8 |
| september | 97 | 15,4 |
| oktober | 57 | 11,8 |
| november | 27 | 7,3 |
| december | 18 | 4,7 |
Economische sectoren: Houten
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten26,4% ×1,3
- Gezondheids- en welzijnszorg11,0% ×1,0
- Handel10,5% ×0,8
- Onderwijs8,1% ×1,4
- Informatie en communicatie7,2% ×1,4
- Bouwnijverheid7,0% ×0,7
- Verhuur en overige zakelijke diensten5,8% ×1,1
- Overige dienstverlening5,1% ×0,9
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Houten?
Houten telt 50.952 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 94 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Houten?
Houten beslaat 55,0 km², met een bevolkingsdichtheid van 927 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Houten?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Houten van 48.765 naar 50.952, oftewel +4,5%.
Waar ligt Houten?
Houten ligt in Utrecht (provincie). Het maakt deel uit van Utrecht (COROP-gebied). Breedtegraad 52,026, lengtegraad 5,173.
Woningen gebouwd vanaf 2000: wat is de waarde in Houten?
In Houten bedraagt de indicator “Woningen gebouwd vanaf 2000” 39,9% (2024), rang 5 van de 338 gemeenten; de mediaan van het land is 19,9%.
Aardgasvrije woningen: wat is de waarde in Houten?
In Houten bedraagt de indicator “Aardgasvrije woningen” 27% (2025), rang 10 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 7%.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Houten?
In Houten produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 39°, ongeveer 1.039 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Houten?
Het dichtst bij Houten liggen Bunnik (4,9 km), Nieuwegein (5,6 km), Zeist (7,6 km), Utrecht (8,0 km), IJsselstein (9,0 km).