Barneveld: bevolking en statistieken
Barneveld telt 63.926 inwoners (2026) op 175,9 km², oftewel 364 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 68 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +15,3% tussen 2016 en 2026.
- 63.926 inwoners
- 175,9 km²
- 364 inw./km²
- 10 m
Het belangrijkste
Van de 51 gemeenten in Gelderland staat Barneveld op rang 5 qua bevolking.
Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar: 21,3% in Barneveld, tegenover gemiddeld 14,9% in Gelderland en 14,8% voor het hele land.
Gemiddelde huishoudensgrootte: 2,6 personen in Barneveld, tegenover gemiddeld 2,2 personen in Gelderland en 2,1 personen voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 18,8% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 39° produceert hier ongeveer 1.021 kWh per jaar.
Barneveld in cijfers
Barneveld op de kaart
Bevolkingsontwikkeling van Barneveld
Barneveld telde 55.441 inwoners in 2016 en 63.926 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 59.992 |
| 2022 | 60.584 |
| 2023 | 61.655 |
| 2024 | 62.592 |
| 2025 | 63.152 |
| 2026 | 63.926 |
Wist u dat?
- Nr. 1 van Gelderland voor de indicator “Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar”.
- Nr. 1 van Gelderland voor de indicator “Geboorteoverschot per 1.000 inwoners”.
- “Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar”: hoger dan in 99% van de gemeenten.
- “Gemiddelde huishoudensgrootte”: hoger dan in 99% van de gemeenten.
- “Woningen gebouwd vanaf 2000”: hoger dan in 97% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 24.632 voetbalvelden.
- De dichtstbijzijnde gemeente is Renswoude, op 7,2 km.
Alle indicatoren van Barneveld
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Barneveld | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 18,1% | 22,4% | 23,6% | rang 315 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 21,3% | 14,9% | 14,8% | rang 3 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | 6,0 ‰ | −0,9 ‰ | −1,3 ‰ | rang 5 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 2,9 ‰ | 6,7 ‰ | 6,5 ‰ | rang 254 van 342 |
Wonen
| Indicator | Barneveld | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 24.446 woningen | 958.419 | 8.274.510 | rang 83 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 9,1% | 15,1% | 13,1% | rang 255 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 35,9% | 21,5% | 19,9% | rang 10 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 77,9% | 73,5% | 79,5% | rang 193 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 68,1% | 61,6% | 66,7% | rang 149 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 18,2% | 26,3% | 23,7% | rang 281 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 523.000 € | 443.080 € | 438.000 € | rang 61 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 26,3 ‰ | 18,1 ‰ | 17,4 ‰ | rang 53 van 341 |
Energie
| Indicator | Barneveld | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 910 m³ | 858 m³ | 900 m³ | rang 153 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 3.030 kWh | 2.769 kWh | 2.810 kWh | rang 80 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 8% | 10% | 7% | rang 100 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 47% | 43% | 46% | rang 158 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 13% | 11% | 12% | rang 96 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 2 ha | 358 ha | 3.475 ha | rang 131 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 88,7% | 85,9% | 90,3% | rang 222 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,0% | 4,2% | 0,1% | rang 191 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 1.320 kWh | 1.103 kWh | 1.245 kWh | rang 142 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 2.561 Wp | 1.812 Wp | 1.707 Wp | rang 79 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 203,8 ‰ | 202,5 ‰ | 222,7 ‰ | rang 221 van 342 |
Economie
| Indicator | Barneveld | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 70.000 € | 61.678 € | 63.450 € | rang 73 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 10.380 | 298.620 | 2.612.530 | rang 50 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 162,4 ‰ | 137,4 ‰ | 135,6 ‰ | rang 48 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Barneveld | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 0,9% | 1,4% | 1,5% | rang 327 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 1,8% | 3,1% | 2,3% | rang 258 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Barneveld | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 466 ‰ | 485 ‰ | 508 ‰ | rang 252 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 3,4 km | 4,0 km | 4,6 km | rang 204 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Barneveld | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,6 personen | 2,2 | 2,2 | rang 3 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 28,5% | 36,8% | 33,3% | rang 314 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 26,3 ‰ | 36,1 ‰ | 30,9 ‰ | rang 237 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 8,2 ‰ | 14,8 ‰ | 11,7 ‰ | rang 245 van 320 | |
| Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners (2025) | 1,9 ‰ | 4,0 ‰ | 3,8 ‰ | rang 170 van 171 | |
| Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 2,5 ‰ | 4,2 ‰ | 3,9 ‰ | rang 166 van 178 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 1,2 km | 1,1 km | 1,0 km | rang 106 van 342 |
Milieu
| Indicator | Barneveld | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 438 kg | 438 kg | 468 kg | rang 233 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 13,5% | 22,9% | 16,8% | rang 203 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 52,2% | 45,1% | 58,8% | rang 200 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 30,6% | 26,8% | 11,7% | rang 55 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Barneveld | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 1,4 km | 1,2 km | 1,2 km | rang 93 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Barneveld | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 23,8% | 31,9% | 28,5% | rang 281 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 1,0 km | 0,8 km | 0,8 km | rang 36 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Barneveld
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
88,7% in 2022, tegenover 91,2% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,0% in 2022, tegenover 0,0% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
2.561 Wp in 2025, tegenover 729 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
203,8 ‰ in 2025, tegenover 68,6 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
26,3 ‰ in 2025, tegenover 30,5 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
8,2 ‰ in 2025, tegenover 12,0 ‰ in 2019
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners
1,9 ‰ in 2025, tegenover 2,7 ‰ in 2019
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners
2,5 ‰ in 2025, tegenover 2,3 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Barneveld
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 22 | 3,5 |
| februari | 38 | 3,7 |
| maart | 81 | 6,1 |
| april | 128 | 9,8 |
| mei | 155 | 13,5 |
| juni | 165 | 16,9 |
| juli | 161 | 18,6 |
| augustus | 135 | 17,8 |
| september | 97 | 15,3 |
| oktober | 56 | 11,7 |
| november | 27 | 7,1 |
| december | 17 | 4,5 |
Economische sectoren: Barneveld
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten18,8% ×0,9
- Bouwnijverheid16,8% ×1,6
- Handel14,0% ×1,1
- Gezondheids- en welzijnszorg7,5% ×0,7
- Landbouw, bosbouw en visserij6,5% ×2,1
- Industrie6,2% ×1,8
- Verhuur en overige zakelijke diensten5,4% ×1,0
- Overige dienstverlening4,4% ×0,8
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Barneveld?
Barneveld telt 63.926 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 68 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Barneveld?
Barneveld beslaat 175,9 km², met een bevolkingsdichtheid van 364 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Barneveld?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Barneveld van 55.441 naar 63.926, oftewel +15,3%.
Waar ligt Barneveld?
Barneveld ligt in Gelderland (provincie). Het maakt deel uit van Veluwe (COROP-gebied). Breedtegraad 52,133, lengtegraad 5,583.
Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar: wat is de waarde in Barneveld?
In Barneveld bedraagt de indicator “Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar” 21,3% (2026), rang 3 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 14,8%.
Gemiddelde huishoudensgrootte: wat is de waarde in Barneveld?
In Barneveld bedraagt de indicator “Gemiddelde huishoudensgrootte” 2,6 personen (2025), rang 3 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 2,2 personen.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Barneveld?
In Barneveld produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 39°, ongeveer 1.021 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Barneveld?
Het dichtst bij Barneveld liggen Renswoude (7,2 km), Scherpenzeel (8,8 km), Leusden (10 km), Ede (11 km), Nijkerk (12 km).