IJsselstein: bevolking en statistieken
IJsselstein telt 33.171 inwoners (2026) op 20,9 km², oftewel 1.584 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 172 van de 342 gemeenten. De bevolking krimpt: −2,7% tussen 2016 en 2026.
- 33.171 inwoners
- 20,9 km²
- 1.584 inw./km²
- 4 m
Het belangrijkste
Van de 26 gemeenten in Utrecht staat IJsselstein op rang 14 qua bevolking.
Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners: 4,7 ‰ in IJsselstein, tegenover gemiddeld 21,3 ‰ in Utrecht en 19,7 ‰ voor het hele land.
Aardgasvrije woningen: 3% in IJsselstein, tegenover gemiddeld 18% in Utrecht en 12% voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 23,3% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 40° produceert hier ongeveer 1.043 kWh per jaar.
IJsselstein in cijfers
IJsselstein op de kaart
Bevolkingsontwikkeling van IJsselstein
IJsselstein telde 34.101 inwoners in 2016 en 33.171 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 33.819 |
| 2022 | 33.429 |
| 2023 | 33.492 |
| 2024 | 33.421 |
| 2025 | 33.339 |
| 2026 | 33.171 |
Wist u dat?
- “Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners”: lager dan in 96% van de gemeenten.
- “Aardgasvrije woningen”: lager dan in 96% van de gemeenten.
- “Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland)”: lager dan in 93% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 2.933 voetbalvelden.
- 2,9 keer dichter bevolkt dan het landelijk gemiddelde.
- De dichtstbijzijnde gemeente met meer inwoners is Nieuwegein (68.257 inwoners), op 3,6 km.
- Een zonnepanelensysteem van 4 kWp zou hier ongeveer 4.172 kWh per jaar produceren, ongeveer het elektriciteitsverbruik van een gemiddeld huishouden.
Alle indicatoren van IJsselstein
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | IJsselstein | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 21,0% | 18,8% | 23,6% | rang 262 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 14,7% | 16,1% | 14,8% | rang 176 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | −1,2 ‰ | 2,2 ‰ | −1,3 ‰ | rang 164 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | −1,2 ‰ | 4,3 ‰ | 6,5 ‰ | rang 318 van 342 |
Wonen
| Indicator | IJsselstein | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 14.585 woningen | 620.065 | 8.274.510 | rang 173 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 5,0% | 16,8% | 13,1% | rang 315 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 21,8% | 23,5% | 19,9% | rang 117 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 68,7% | 61,5% | 79,5% | rang 263 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 64,0% | 58,3% | 66,7% | rang 222 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 24,4% | 26,7% | 23,7% | rang 154 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 508.000 € | 534.331 € | 438.000 € | rang 75 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 4,7 ‰ | 21,3 ‰ | 17,4 ‰ | rang 328 van 341 |
Energie
| Indicator | IJsselstein | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 780 m³ | 723 m³ | 900 m³ | rang 271 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.640 kWh | 2.549 kWh | 2.810 kWh | rang 239 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 3% | 18% | 7% | rang 318 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 42% | 38% | 46% | rang 222 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 6% | 9% | 12% | rang 318 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 0 ha | 80 ha | 3.475 ha | rang 159 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 92,8% | 77,0% | 90,3% | rang 42 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,0% | 12,9% | 0,1% | rang 191 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 930 kWh | 847 kWh | 1.245 kWh | rang 251 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 909 Wp | 1.120 Wp | 1.707 Wp | rang 292 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 192,2 ‰ | 180,7 ‰ | 222,7 ‰ | rang 247 van 342 |
Economie
| Indicator | IJsselstein | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 69.500 € | 67.245 € | 63.450 € | rang 75 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 4.460 | 222.825 | 2.612.530 | rang 173 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 134,5 ‰ | 157,5 ‰ | 135,6 ‰ | rang 178 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | IJsselstein | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,5% | 1,5% | 1,5% | rang 133 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 2,7% | 2,9% | 2,3% | rang 125 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | IJsselstein | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 448 ‰ | 417 ‰ | 508 ‰ | rang 279 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 11,3 km | 4,0 km | 4,6 km | rang 55 van 342 |
Samenleving
| Indicator | IJsselstein | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,3 personen | 2,2 | 2,2 | rang 55 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 32,8% | 39,1% | 33,3% | rang 184 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 31,9 ‰ | 45,5 ‰ | 30,9 ‰ | rang 148 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 11,3 ‰ | 23,3 ‰ | 11,7 ‰ | rang 167 van 320 | |
| Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners (2025) | 3,0 ‰ | 3,7 ‰ | 3,8 ‰ | rang 123 van 171 | |
| Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 3,1 ‰ | 4,0 ‰ | 3,9 ‰ | rang 141 van 178 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 0,8 km | 0,9 km | 1,0 km | rang 242 van 342 |
Milieu
| Indicator | IJsselstein | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 450 kg | 431 kg | 468 kg | rang 211 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 29,4% | 38,0% | 16,8% | rang 100 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 63,6% | 41,7% | 58,8% | rang 147 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 1,9% | 12,1% | 11,7% | rang 315 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | IJsselstein | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 0,8 km | 0,9 km | 1,2 km | rang 288 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | IJsselstein | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 31,9% | 41,9% | 28,5% | rang 112 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,8 km | 0,7 km | 0,8 km | rang 124 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van IJsselstein
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
92,8% in 2022, tegenover 88,0% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,0% in 2022, tegenover 0,0% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
909 Wp in 2025, tegenover 235 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
192,2 ‰ in 2025, tegenover 47,5 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
31,9 ‰ in 2025, tegenover 35,2 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
11,3 ‰ in 2025, tegenover 16,0 ‰ in 2019
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners
3,0 ‰ in 2025, tegenover 4,2 ‰ in 2019
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners
3,1 ‰ in 2025, tegenover 2,9 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: IJsselstein
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 23 | 3,8 |
| februari | 39 | 4,0 |
| maart | 83 | 6,3 |
| april | 131 | 9,8 |
| mei | 158 | 13,5 |
| juni | 167 | 16,8 |
| juli | 162 | 18,5 |
| augustus | 137 | 17,9 |
| september | 98 | 15,4 |
| oktober | 57 | 11,9 |
| november | 28 | 7,4 |
| december | 18 | 4,7 |
Economische sectoren: IJsselstein
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten23,3% ×1,1
- Handel12,7% ×1,0
- Gezondheids- en welzijnszorg11,2% ×1,1
- Bouwnijverheid9,7% ×0,9
- Onderwijs7,4% ×1,3
- Informatie en communicatie5,7% ×1,1
- Verhuur en overige zakelijke diensten5,7% ×1,1
- Overige dienstverlening5,6% ×1,0
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft IJsselstein?
IJsselstein telt 33.171 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 172 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van IJsselstein?
IJsselstein beslaat 20,9 km², met een bevolkingsdichtheid van 1.584 inwoners per km².
Groeit de bevolking van IJsselstein?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van IJsselstein van 34.101 naar 33.171, oftewel −2,7%.
Waar ligt IJsselstein?
IJsselstein ligt in Utrecht (provincie). Het maakt deel uit van Utrecht (COROP-gebied). Breedtegraad 52,020, lengtegraad 5,042.
Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners: wat is de waarde in IJsselstein?
In IJsselstein bedraagt de indicator “Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners” 4,7 ‰ (2025), rang 328 van de 341 gemeenten; de mediaan van het land is 17,4 ‰.
Aardgasvrije woningen: wat is de waarde in IJsselstein?
In IJsselstein bedraagt de indicator “Aardgasvrije woningen” 3% (2025), rang 318 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 7%.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in IJsselstein?
In IJsselstein produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 40°, ongeveer 1.043 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van IJsselstein?
Het dichtst bij IJsselstein liggen Nieuwegein (3,6 km), Montfoort (6,8 km), Lopik (8,4 km), Houten (9,0 km), Utrecht (9,6 km).