Lopik: bevolking en statistieken
Lopik telt 14.802 inwoners (2026) op 75,8 km², oftewel 195 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 307 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +4,6% tussen 2016 en 2026.
- 14.802 inwoners
- 75,8 km²
- 195 inw./km²
- 1 m
Het belangrijkste
Van de 26 gemeenten in Utrecht staat Lopik op rang 22 qua bevolking.
Aandeel agrarisch terrein (excl. water): 90,9% in Lopik, tegenover gemiddeld 41,7% in Utrecht en 44,5% voor het hele land.
Geboorteoverschot per 1.000 inwoners: 4,5 ‰ in Lopik, tegenover gemiddeld 2,2 ‰ in Utrecht en −0,3 ‰ voor het hele land.
Belangrijkste sector: Bouwnijverheid, goed voor 19,4% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 40° produceert hier ongeveer 1.059 kWh per jaar.
Lopik in cijfers
Lopik op de kaart
Bevolkingsontwikkeling van Lopik
Lopik telde 14.156 inwoners in 2016 en 14.802 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 14.456 |
| 2022 | 14.512 |
| 2023 | 14.704 |
| 2024 | 14.724 |
| 2025 | 14.800 |
| 2026 | 14.802 |
Wist u dat?
- Nr. 1 van Utrecht voor de indicator “Koopwoningen”.
- Nr. 1 van Utrecht voor de indicator “Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation”.
- “Aandeel agrarisch terrein (excl. water)”: hoger dan in 99% van de gemeenten.
- “Geboorteoverschot per 1.000 inwoners”: hoger dan in 97% van de gemeenten.
- “Gemiddelde huishoudensgrootte”: hoger dan in 96% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 10.611 voetbalvelden.
- 2,8 keer minder dicht bevolkt dan het landelijk gemiddelde.
Alle indicatoren van Lopik
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Lopik | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 20,0% | 18,8% | 23,6% | rang 286 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 16,0% | 16,1% | 14,8% | rang 80 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | 4,5 ‰ | 2,2 ‰ | −1,3 ‰ | rang 12 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 0,7 ‰ | 4,3 ‰ | 6,5 ‰ | rang 291 van 342 |
Wonen
| Indicator | Lopik | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 5.958 woningen | 620.065 | 8.274.510 | rang 310 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 16,8% | 16,8% | 13,1% | rang 118 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 19,8% | 23,5% | 19,9% | rang 171 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 85,0% | 61,5% | 79,5% | rang 88 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 74,8% | 58,3% | 66,7% | rang 27 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 17,2% | 26,7% | 23,7% | rang 292 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 524.000 € | 534.331 € | 438.000 € | rang 60 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 9,7 ‰ | 21,3 ‰ | 17,4 ‰ | rang 283 van 341 |
Energie
| Indicator | Lopik | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 940 m³ | 723 m³ | 900 m³ | rang 115 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 3.010 kWh | 2.549 kWh | 2.810 kWh | rang 89 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 4% | 18% | 7% | rang 287 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 50% | 38% | 46% | rang 116 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 9% | 9% | 12% | rang 256 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 0 ha | 80 ha | 3.475 ha | rang 159 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 90,3% | 77,0% | 90,3% | rang 166 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,0% | 12,9% | 0,1% | rang 191 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 1.450 kWh | 847 kWh | 1.245 kWh | rang 102 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 1.827 Wp | 1.120 Wp | 1.707 Wp | rang 152 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 214,7 ‰ | 180,7 ‰ | 222,7 ‰ | rang 197 van 342 |
Economie
| Indicator | Lopik | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 72.100 € | 67.245 € | 63.450 € | rang 57 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 2.275 | 222.825 | 2.612.530 | rang 302 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 153,7 ‰ | 157,5 ‰ | 135,6 ‰ | rang 75 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Lopik | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,2% | 1,5% | 1,5% | rang 265 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 1,9% | 2,9% | 2,3% | rang 241 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Lopik | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 525 ‰ | 417 ‰ | 508 ‰ | rang 141 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 15,2 km | 4,0 km | 4,6 km | rang 29 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Lopik | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,5 personen | 2,2 | 2,2 | rang 7 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 27,6% | 39,1% | 33,3% | rang 326 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 19,5 ‰ | 45,5 ‰ | 30,9 ‰ | rang 315 van 338 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 2,0 km | 0,9 km | 1,0 km | rang 16 van 342 |
Milieu
| Indicator | Lopik | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 653 kg | 431 kg | 468 kg | rang 19 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 6,7% | 38,0% | 16,8% | rang 312 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 90,9% | 41,7% | 58,8% | rang 2 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 1,7% | 12,1% | 11,7% | rang 316 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Lopik | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 1,7 km | 0,9 km | 1,2 km | rang 40 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Lopik | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 22,9% | 41,9% | 28,5% | rang 297 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 1,0 km | 0,7 km | 0,8 km | rang 36 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Lopik
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
90,3% in 2022, tegenover 92,3% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,0% in 2022, tegenover 0,0% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
1.827 Wp in 2025, tegenover 494 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
214,7 ‰ in 2025, tegenover 64,7 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
19,5 ‰ in 2025, tegenover 21,0 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
7,2 ‰ in 2022, tegenover 9,4 ‰ in 2020
Zon en temperaturen: Lopik
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 23 | 3,8 |
| februari | 40 | 4,0 |
| maart | 83 | 6,4 |
| april | 133 | 9,9 |
| mei | 161 | 13,5 |
| juni | 169 | 16,9 |
| juli | 164 | 18,5 |
| augustus | 139 | 17,9 |
| september | 99 | 15,5 |
| oktober | 58 | 12,0 |
| november | 28 | 7,5 |
| december | 18 | 4,8 |
Economische sectoren: Lopik
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Bouwnijverheid19,4% ×1,8
- Specialistische zakelijke diensten18,3% ×0,9
- Landbouw, bosbouw en visserij10,8% ×3,5
- Handel10,4% ×0,8
- Gezondheids- en welzijnszorg6,6% ×0,6
- Verhuur en overige zakelijke diensten5,1% ×0,9
- Industrie4,8% ×1,4
- Overige dienstverlening4,2% ×0,8
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Lopik?
Lopik telt 14.802 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 307 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Lopik?
Lopik beslaat 75,8 km², met een bevolkingsdichtheid van 195 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Lopik?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Lopik van 14.156 naar 14.802, oftewel +4,6%.
Waar ligt Lopik?
Lopik ligt in Utrecht (provincie). Het maakt deel uit van Utrecht (COROP-gebied). Breedtegraad 51,972, lengtegraad 4,946.
Aandeel agrarisch terrein (excl. water): wat is de waarde in Lopik?
In Lopik bedraagt de indicator “Aandeel agrarisch terrein (excl. water)” 90,9% (2022), rang 2 van de 341 gemeenten; de mediaan van het land is 58,8%.
Geboorteoverschot per 1.000 inwoners: wat is de waarde in Lopik?
In Lopik bedraagt de indicator “Geboorteoverschot per 1.000 inwoners” 4,5 ‰ (2024), rang 12 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is −1,3 ‰.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Lopik?
In Lopik produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 40°, ongeveer 1.059 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Lopik?
Het dichtst bij Lopik liggen Oudewater (8,1 km), Montfoort (8,1 km), IJsselstein (8,4 km), Vijfheerenlanden (8,7 km), Molenlanden (10 km).