Midden-Groningen: bevolking en statistieken
Midden-Groningen telt 61.346 inwoners (2026) op 277,7 km², oftewel 221 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 72 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +0,6% tussen 2018 en 2026.
- 61.346 inwoners
- 277,7 km²
- 221 inw./km²
- 0 m
Het belangrijkste
Van de 10 gemeenten in Groningen staat Midden-Groningen op rang 3 qua bevolking.
Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden: 52.400 € in Midden-Groningen, tegenover gemiddeld 51.751 € in Groningen en 61.843 € voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 15,3% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 40° produceert hier ongeveer 1.001 kWh per jaar.
Midden-Groningen in cijfers
Midden-Groningen op de kaart
Bevolkingsontwikkeling van Midden-Groningen
Midden-Groningen telde 60.953 inwoners in 2018 en 61.346 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 60.726 |
| 2022 | 60.898 |
| 2023 | 61.554 |
| 2024 | 61.433 |
| 2025 | 61.387 |
| 2026 | 61.346 |
Wist u dat?
- Nr. 1 van Groningen voor de indicator “Oppervlakte zonneparken”.
- “Oppervlakte zonneparken”: hoger dan in 99% van de gemeenten.
- “Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden”: lager dan in 95% van de gemeenten.
- “Gemiddelde WOZ-waarde van woningen”: lager dan in 94% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 38.899 voetbalvelden.
- 2,4 keer minder dicht bevolkt dan het landelijk gemiddelde.
- De dichtstbijzijnde gemeente is Veendam, op 9,6 km.
Alle indicatoren van Midden-Groningen
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Midden-Groningen | Groningen | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 24,6% | 21,7% | 23,6% | rang 134 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 13,9% | 13,0% | 14,8% | rang 242 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | −3,1 ‰ | −2,4 ‰ | −1,3 ‰ | rang 239 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 2,4 ‰ | 4,7 ‰ | 6,5 ‰ | rang 268 van 342 |
Wonen
| Indicator | Midden-Groningen | Groningen | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 28.833 woningen | 294.247 | 8.274.510 | rang 66 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 22,1% | 25,6% | 13,1% | rang 52 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 17,8% | 18,1% | 19,9% | rang 213 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 78,7% | 65,2% | 79,5% | rang 179 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 62,3% | 55,1% | 66,7% | rang 242 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 28,9% | 27,9% | 23,7% | rang 71 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 322.000 € | 327.549 € | 438.000 € | rang 320 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 16,4 ‰ | 21,1 ‰ | 17,4 ‰ | rang 193 van 341 |
Energie
| Indicator | Midden-Groningen | Groningen | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 970 m³ | 895 m³ | 900 m³ | rang 78 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.740 kWh | 2.496 kWh | 2.810 kWh | rang 202 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 5% | 8% | 7% | rang 236 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 58% | 46% | 46% | rang 29 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 12% | 13% | 12% | rang 140 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 198 ha | 642 ha | 3.475 ha | rang 1 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 91,3% | 86,6% | 90,3% | rang 111 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,0% | 1,6% | 0,1% | rang 191 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 1.430 kWh | 1.136 kWh | 1.245 kWh | rang 108 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 5.361 Wp | 3.264 Wp | 1.707 Wp | rang 14 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 294,7 ‰ | 243,4 ‰ | 222,7 ‰ | rang 17 van 342 |
Economie
| Indicator | Midden-Groningen | Groningen | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 52.400 € | 51.751 € | 63.450 € | rang 320 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 6.675 | 71.990 | 2.612.530 | rang 102 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 108,8 ‰ | 119,7 ‰ | 135,6 ‰ | rang 318 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Midden-Groningen | Groningen | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,7% | 1,5% | 1,5% | rang 58 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 4,4% | 4,6% | 2,3% | rang 27 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Midden-Groningen | Groningen | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 555 ‰ | 459 ‰ | 508 ‰ | rang 62 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 3,6 km | 5,0 km | 4,6 km | rang 196 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Midden-Groningen | Groningen | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,1 personen | 2,0 | 2,2 | rang 235 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 37,1% | 45,9% | 33,3% | rang 88 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 31,2 ‰ | 43,2 ‰ | 30,9 ‰ | rang 164 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 12,6 ‰ | 19,6 ‰ | 11,7 ‰ | rang 139 van 320 | |
| Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners (2025) | 3,4 ‰ | 4,2 ‰ | 3,8 ‰ | rang 102 van 171 | |
| Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 3,9 ‰ | 4,7 ‰ | 3,9 ‰ | rang 89 van 178 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 1,3 km | 1,2 km | 1,0 km | rang 85 van 342 |
Milieu
| Indicator | Midden-Groningen | Groningen | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 539 kg | 463 kg | 468 kg | rang 80 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 12,1% | 18,7% | 16,8% | rang 226 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 79,8% | 71,2% | 58,8% | rang 48 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 6,1% | 6,2% | 11,7% | rang 243 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Midden-Groningen | Groningen | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 1,5 km | 1,3 km | 1,2 km | rang 73 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Midden-Groningen | Groningen | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 22,1% | 31,4% | 28,5% | rang 306 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 1,0 km | 0,9 km | 0,8 km | rang 36 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Midden-Groningen
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
91,3% in 2022, tegenover 92,2% in 2018
Woningen met stadsverwarming
0,0% in 2022, tegenover 0,0% in 2018
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
5.361 Wp in 2025, tegenover 2.271 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
294,7 ‰ in 2025, tegenover 116,5 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
31,2 ‰ in 2025, tegenover 34,7 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
12,6 ‰ in 2025, tegenover 13,0 ‰ in 2019
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners
3,4 ‰ in 2025, tegenover 5,1 ‰ in 2019
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners
3,9 ‰ in 2025, tegenover 4,1 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Midden-Groningen
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 19 | 3,1 |
| februari | 36 | 3,4 |
| maart | 79 | 5,6 |
| april | 126 | 9,3 |
| mei | 154 | 12,9 |
| juni | 162 | 16,2 |
| juli | 159 | 18,0 |
| augustus | 134 | 17,6 |
| september | 93 | 15,1 |
| oktober | 53 | 11,4 |
| november | 24 | 6,9 |
| december | 15 | 4,3 |
Economische sectoren: Midden-Groningen
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten15,3% ×0,7
- Handel14,8% ×1,1
- Bouwnijverheid13,7% ×1,3
- Gezondheids- en welzijnszorg10,3% ×1,0
- Overige dienstverlening6,9% ×1,3
- Landbouw, bosbouw en visserij6,7% ×2,2
- Verhuur en overige zakelijke diensten5,0% ×0,9
- Industrie4,8% ×1,4
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Midden-Groningen?
Midden-Groningen telt 61.346 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 72 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Midden-Groningen?
Midden-Groningen beslaat 277,7 km², met een bevolkingsdichtheid van 221 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Midden-Groningen?
Tussen 2018 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Midden-Groningen van 60.953 naar 61.346, oftewel +0,6%.
Waar ligt Midden-Groningen?
Midden-Groningen ligt in Groningen (provincie). Het maakt deel uit van Overig Groningen (COROP-gebied). Breedtegraad 53,150, lengtegraad 6,750.
Oppervlakte zonneparken: wat is de waarde in Midden-Groningen?
In Midden-Groningen bedraagt de indicator “Oppervlakte zonneparken” 198 ha (2022), rang 1 van de 341 gemeenten; de mediaan van het land is 0 ha.
Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden: wat is de waarde in Midden-Groningen?
In Midden-Groningen bedraagt de indicator “Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden” 52.400 € (2024), rang 320 van de 336 gemeenten; de mediaan van het land is 63.450 €.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Midden-Groningen?
In Midden-Groningen produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 40°, ongeveer 1.001 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Midden-Groningen?
Het dichtst bij Midden-Groningen liggen Veendam (9,6 km), Tynaarlo (12 km), Groningen (14 km), Aa en Hunze (17 km), Pekela (17 km).