Hardenberg: bevolking en statistieken
Hardenberg telt 64.116 inwoners (2026) op 312,0 km², oftewel 206 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 67 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +7,4% tussen 2016 en 2026.
- 64.116 inwoners
- 312,0 km²
- 206 inw./km²
- 10 m
Het belangrijkste
Van de 25 gemeenten in Overijssel staat Hardenberg op rang 6 qua bevolking.
Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding: 20,2% in Hardenberg, tegenover gemiddeld 29,5% in Overijssel en 33,2% voor het hele land.
Belangrijkste sector: Handel, goed voor 15,9% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 40° produceert hier ongeveer 1.014 kWh per jaar.
Hardenberg in cijfers
Hardenberg op de kaart
Bevolkingsontwikkeling van Hardenberg
Hardenberg telde 59.687 inwoners in 2016 en 64.116 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 61.357 |
| 2022 | 61.798 |
| 2023 | 62.509 |
| 2024 | 62.932 |
| 2025 | 63.415 |
| 2026 | 64.116 |
Wist u dat?
- “Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding”: lager dan in 94% van de gemeenten.
- “Oppervlakte zonneparken”: hoger dan in 92% van de gemeenten.
- “Aandeel agrarisch terrein (excl. water)”: hoger dan in 90% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 43.696 voetbalvelden.
- 2,6 keer minder dicht bevolkt dan het landelijk gemiddelde.
- De dichtstbijzijnde gemeente is Ommen, op 13,6 km.
- De dichtstbijzijnde gemeente met meer inwoners is Emmen (109.881 inwoners), op 31 km.
Alle indicatoren van Hardenberg
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Hardenberg | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 20,9% | 21,4% | 23,6% | rang 264 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 16,2% | 15,2% | 14,8% | rang 68 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | 0,1 ‰ | −0,5 ‰ | −1,3 ‰ | rang 104 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 7,6 ‰ | 6,3 ‰ | 6,5 ‰ | rang 139 van 342 |
Wonen
| Indicator | Hardenberg | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 26.306 woningen | 531.844 | 8.274.510 | rang 76 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 12,6% | 16,1% | 13,1% | rang 175 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 24,4% | 21,1% | 19,9% | rang 63 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 84,6% | 74,8% | 79,5% | rang 95 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 70,5% | 61,9% | 66,7% | rang 100 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 21,0% | 26,3% | 23,7% | rang 231 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 407.000 € | 395.811 € | 438.000 € | rang 222 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 25,3 ‰ | 18,2 ‰ | 17,4 ‰ | rang 61 van 341 |
Energie
| Indicator | Hardenberg | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 950 m³ | 877 m³ | 900 m³ | rang 103 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 3.070 kWh | 2.784 kWh | 2.810 kWh | rang 58 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 7% | 9% | 7% | rang 133 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 56% | 45% | 46% | rang 41 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 15% | 12% | 12% | rang 42 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 34 ha | 295 ha | 3.475 ha | rang 29 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 91,5% | 86,8% | 90,3% | rang 99 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,0% | 3,3% | 0,1% | rang 191 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 1.700 kWh | 1.244 kWh | 1.245 kWh | rang 32 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 3.263 Wp | 2.004 Wp | 1.707 Wp | rang 45 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 257,4 ‰ | 214,3 ‰ | 222,7 ‰ | rang 75 van 342 |
Economie
| Indicator | Hardenberg | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 62.300 € | 60.610 € | 63.450 € | rang 191 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 7.530 | 149.080 | 2.612.530 | rang 83 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 117,4 ‰ | 124,0 ‰ | 135,6 ‰ | rang 294 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Hardenberg | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,3% | 1,5% | 1,5% | rang 233 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 2,3% | 3,4% | 2,3% | rang 164 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Hardenberg | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 538 ‰ | 482 ‰ | 508 ‰ | rang 104 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 6,3 km | 3,9 km | 4,6 km | rang 134 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Hardenberg | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,4 personen | 2,2 | 2,2 | rang 21 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 29,8% | 36,1% | 33,3% | rang 279 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 25,6 ‰ | 37,7 ‰ | 30,9 ‰ | rang 246 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 8,6 ‰ | 16,5 ‰ | 11,7 ‰ | rang 238 van 320 | |
| Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners (2025) | 2,5 ‰ | 4,3 ‰ | 3,8 ‰ | rang 150 van 171 | |
| Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 2,9 ‰ | 4,3 ‰ | 3,9 ‰ | rang 153 van 178 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 1,4 km | 1,1 km | 1,0 km | rang 68 van 342 |
Milieu
| Indicator | Hardenberg | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 431 kg | 429 kg | 468 kg | rang 241 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 9,5% | 20,9% | 16,8% | rang 273 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 81,2% | 60,0% | 58,8% | rang 36 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 7,1% | 14,8% | 11,7% | rang 229 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Hardenberg | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 1,6 km | 1,3 km | 1,2 km | rang 56 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Hardenberg | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 20,2% | 29,5% | 28,5% | rang 320 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 1,0 km | 0,8 km | 0,8 km | rang 36 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Hardenberg
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
91,5% in 2022, tegenover 94,4% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,0% in 2022, tegenover 0,0% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
3.263 Wp in 2025, tegenover 691 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
257,4 ‰ in 2025, tegenover 76,3 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
25,6 ‰ in 2025, tegenover 28,0 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
8,6 ‰ in 2025, tegenover 11,1 ‰ in 2019
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners
2,5 ‰ in 2025, tegenover 3,5 ‰ in 2019
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners
2,9 ‰ in 2025, tegenover 3,2 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Hardenberg
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 20 | 3,1 |
| februari | 37 | 3,4 |
| maart | 81 | 5,8 |
| april | 128 | 9,6 |
| mei | 154 | 13,5 |
| juni | 163 | 16,9 |
| juli | 160 | 18,5 |
| augustus | 135 | 17,8 |
| september | 95 | 15,2 |
| oktober | 55 | 11,5 |
| november | 26 | 6,9 |
| december | 16 | 4,3 |
Economische sectoren: Hardenberg
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Handel15,9% ×1,2
- Specialistische zakelijke diensten15,5% ×0,7
- Bouwnijverheid11,4% ×1,1
- Landbouw, bosbouw en visserij10,6% ×3,5
- Gezondheids- en welzijnszorg9,7% ×0,9
- Overige dienstverlening6,0% ×1,1
- Onderwijs5,0% ×0,8
- Industrie4,7% ×1,3
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Hardenberg?
Hardenberg telt 64.116 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 67 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Hardenberg?
Hardenberg beslaat 312,0 km², met een bevolkingsdichtheid van 206 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Hardenberg?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Hardenberg van 59.687 naar 64.116, oftewel +7,4%.
Waar ligt Hardenberg?
Hardenberg ligt in Overijssel (provincie). Het maakt deel uit van Noord-Overijssel (COROP-gebied). Breedtegraad 52,567, lengtegraad 6,600.
Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding: wat is de waarde in Hardenberg?
In Hardenberg bedraagt de indicator “Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding” 20,2% (2024), rang 320 van de 341 gemeenten; de mediaan van het land is 28,5%.
Oppervlakte zonneparken: wat is de waarde in Hardenberg?
In Hardenberg bedraagt de indicator “Oppervlakte zonneparken” 34 ha (2022), rang 29 van de 341 gemeenten; de mediaan van het land is 0 ha.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Hardenberg?
In Hardenberg produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 40°, ongeveer 1.014 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Hardenberg?
Het dichtst bij Hardenberg liggen Ommen (14 km), Coevorden (15 km), De Wolden (17 km), Twenterand (19 km), Hoogeveen (19 km).