Utrechtse Heuvelrug: bevolking en statistieken
Utrechtse Heuvelrug telt 51.107 inwoners (2026) op 132,1 km², oftewel 387 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 93 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +5,4% tussen 2016 en 2026.
- 51.107 inwoners
- 132,1 km²
- 387 inw./km²
- 9 m
Het belangrijkste
Van de 26 gemeenten in Utrecht staat Utrechtse Heuvelrug op rang 9 qua bevolking.
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners: 2,2 ‰ in Utrechtse Heuvelrug, tegenover gemiddeld 4,0 ‰ in Utrecht en 5,2 ‰ voor het hele land.
Gemiddelde WOZ-waarde van woningen: 596.000 € in Utrechtse Heuvelrug, tegenover gemiddeld 534.331 € in Utrecht en 440.410 € voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 29,6% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 39° produceert hier ongeveer 1.026 kWh per jaar.
Utrechtse Heuvelrug in cijfers
Utrechtse Heuvelrug op de kaart
Bevolkingsontwikkeling van Utrechtse Heuvelrug
Utrechtse Heuvelrug telde 48.506 inwoners in 2016 en 51.107 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 49.946 |
| 2022 | 49.981 |
| 2023 | 50.429 |
| 2024 | 50.550 |
| 2025 | 50.945 |
| 2026 | 51.107 |
Wist u dat?
- Nr. 1 van Utrecht voor de indicator “Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder”.
- Nr. 1 van Utrecht voor de indicator “Gemiddeld aardgasverbruik per woning”.
- “Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners”: lager dan in 99% van de gemeenten.
- “Gemiddelde WOZ-waarde van woningen”: hoger dan in 95% van de gemeenten.
- “Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water)”: hoger dan in 95% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 18.501 voetbalvelden.
- De dichtstbijzijnde gemeente is Woudenberg, op 4,9 km.
Alle indicatoren van Utrechtse Heuvelrug
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Utrechtse Heuvelrug | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 26,2% | 18,8% | 23,6% | rang 78 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 15,7% | 16,1% | 14,8% | rang 100 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | −5,3 ‰ | 2,2 ‰ | −1,3 ‰ | rang 304 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 13,0 ‰ | 4,3 ‰ | 6,5 ‰ | rang 42 van 342 |
Wonen
| Indicator | Utrechtse Heuvelrug | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 22.488 woningen | 620.065 | 8.274.510 | rang 97 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 15,3% | 16,8% | 13,1% | rang 142 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 12,8% | 23,5% | 19,9% | rang 303 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 74,2% | 61,5% | 79,5% | rang 227 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 64,7% | 58,3% | 66,7% | rang 208 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 22,8% | 26,7% | 23,7% | rang 186 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 596.000 € | 534.331 € | 438.000 € | rang 19 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 11,1 ‰ | 21,3 ‰ | 17,4 ‰ | rang 271 van 341 |
Energie
| Indicator | Utrechtse Heuvelrug | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 1.020 m³ | 723 m³ | 900 m³ | rang 31 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.950 kWh | 2.549 kWh | 2.810 kWh | rang 116 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 6% | 18% | 7% | rang 184 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 46% | 38% | 46% | rang 168 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 11% | 9% | 12% | rang 178 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 0 ha | 80 ha | 3.475 ha | rang 159 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 86,5% | 77,0% | 90,3% | rang 255 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,1% | 12,9% | 0,1% | rang 164 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 1.050 kWh | 847 kWh | 1.245 kWh | rang 224 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 1.102 Wp | 1.120 Wp | 1.707 Wp | rang 269 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 219,1 ‰ | 180,7 ‰ | 222,7 ‰ | rang 186 van 342 |
Economie
| Indicator | Utrechtse Heuvelrug | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 74.600 € | 67.245 € | 63.450 € | rang 35 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 8.775 | 222.825 | 2.612.530 | rang 64 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 171,7 ‰ | 157,5 ‰ | 135,6 ‰ | rang 30 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Utrechtse Heuvelrug | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,4% | 1,5% | 1,5% | rang 185 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 2,3% | 2,9% | 2,3% | rang 164 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Utrechtse Heuvelrug | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 494 ‰ | 417 ‰ | 508 ‰ | rang 202 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 4,7 km | 4,0 km | 4,6 km | rang 168 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Utrechtse Heuvelrug | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,2 personen | 2,2 | 2,2 | rang 134 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 36,2% | 39,1% | 33,3% | rang 103 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 28,1 ‰ | 45,5 ‰ | 30,9 ‰ | rang 210 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 10,3 ‰ | 23,3 ‰ | 11,7 ‰ | rang 194 van 320 | |
| Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners (2025) | 2,3 ‰ | 3,7 ‰ | 3,8 ‰ | rang 158 van 171 | |
| Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 2,2 ‰ | 4,0 ‰ | 3,9 ‰ | rang 175 van 178 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 1,2 km | 0,9 km | 1,0 km | rang 106 van 342 |
Milieu
| Indicator | Utrechtse Heuvelrug | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 446 kg | 431 kg | 468 kg | rang 218 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 12,0% | 38,0% | 16,8% | rang 228 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 34,0% | 41,7% | 58,8% | rang 267 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 49,1% | 12,1% | 11,7% | rang 17 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Utrechtse Heuvelrug | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 1,2 km | 0,9 km | 1,2 km | rang 143 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Utrechtse Heuvelrug | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 43,0% | 41,9% | 28,5% | rang 33 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,8 km | 0,7 km | 0,8 km | rang 124 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Utrechtse Heuvelrug
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
86,5% in 2022, tegenover 88,0% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,1% in 2022, tegenover 0,2% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
1.102 Wp in 2025, tegenover 280 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
219,1 ‰ in 2025, tegenover 68,4 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
28,1 ‰ in 2025, tegenover 32,2 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
10,3 ‰ in 2025, tegenover 13,4 ‰ in 2019
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners
2,3 ‰ in 2025, tegenover 3,6 ‰ in 2019
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners
2,2 ‰ in 2025, tegenover 2,6 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Utrechtse Heuvelrug
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 22 | 3,5 |
| februari | 38 | 3,8 |
| maart | 81 | 6,2 |
| april | 128 | 9,9 |
| mei | 155 | 13,6 |
| juni | 165 | 17,0 |
| juli | 162 | 18,6 |
| augustus | 135 | 17,9 |
| september | 97 | 15,4 |
| oktober | 57 | 11,8 |
| november | 28 | 7,2 |
| december | 17 | 4,6 |
Economische sectoren: Utrechtse Heuvelrug
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten29,6% ×1,4
- Gezondheids- en welzijnszorg12,7% ×1,2
- Handel8,8% ×0,7
- Onderwijs8,1% ×1,4
- Bouwnijverheid7,0% ×0,7
- Informatie en communicatie5,7% ×1,1
- Cultuur, sport en recreatie5,1% ×0,9
- Verhuur en overige zakelijke diensten4,6% ×0,9
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Utrechtse Heuvelrug?
Utrechtse Heuvelrug telt 51.107 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 93 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Utrechtse Heuvelrug?
Utrechtse Heuvelrug beslaat 132,1 km², met een bevolkingsdichtheid van 387 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Utrechtse Heuvelrug?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Utrechtse Heuvelrug van 48.506 naar 51.107, oftewel +5,4%.
Waar ligt Utrechtse Heuvelrug?
Utrechtse Heuvelrug ligt in Utrecht (provincie). Het maakt deel uit van Utrecht (COROP-gebied). Breedtegraad 52,042, lengtegraad 5,451.
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners: wat is de waarde in Utrechtse Heuvelrug?
In Utrechtse Heuvelrug bedraagt de indicator “Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners” 2,2 ‰ (2025), rang 175 van de 178 gemeenten; de mediaan van het land is 3,9 ‰.
Gemiddelde WOZ-waarde van woningen: wat is de waarde in Utrechtse Heuvelrug?
In Utrechtse Heuvelrug bedraagt de indicator “Gemiddelde WOZ-waarde van woningen” 596.000 € (2026), rang 19 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 438.000 €.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Utrechtse Heuvelrug?
In Utrechtse Heuvelrug produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 39°, ongeveer 1.026 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Utrechtse Heuvelrug?
Het dichtst bij Utrechtse Heuvelrug liggen Woudenberg (4,9 km), Scherpenzeel (4,9 km), Renswoude (7,1 km), Veenendaal (7,4 km), Leusden (10 km).