Waalwijk: bevolking en statistieken
Waalwijk telt 51.635 inwoners (2026) op 64,5 km², oftewel 801 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 91 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +9,8% tussen 2016 en 2026.
- 51.635 inwoners
- 64,5 km²
- 801 inw./km²
- 3 m
Het belangrijkste
Van de 56 gemeenten in Noord-Brabant staat Waalwijk op rang 14 qua bevolking.
Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland): 20,0 ‰ in Waalwijk, tegenover gemiddeld 8,1 ‰ in Noord-Brabant en 6,0 ‰ voor het hele land.
Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation: 15,4 km in Waalwijk, tegenover gemiddeld 6,3 km in Noord-Brabant en 5,2 km voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 19,6% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 39° produceert hier ongeveer 1.037 kWh per jaar.
Waalwijk in cijfers
Waalwijk op de kaart
De naburige gemeenten
- Loon op Zand6,2 km · 24.111
- Heusden7,1 km · 46.689
- Dongen11 km · 27.673
- Altena12 km · 58.946
- Tilburg14 km · 230.746
- Geertruidenberg14 km · 21.914
- Oisterwijk14 km · 33.356
- Oosterhout15 km · 58.726
Alle gemeenten in Noord-Brabant
Alle gemeenten in Midden-Noord-Brabant (COROP-gebied)
Gemeenten van vergelijkbare grootte
Bevolkingsontwikkeling van Waalwijk
Waalwijk telde 47.021 inwoners in 2016 en 51.635 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 48.815 |
| 2022 | 49.342 |
| 2023 | 49.952 |
| 2024 | 50.302 |
| 2025 | 51.241 |
| 2026 | 51.635 |
Wist u dat?
- “Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland)”: hoger dan in 97% van de gemeenten.
- “Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation”: hoger dan in 92% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 9.032 voetbalvelden.
- De dichtstbijzijnde gemeente is Loon op Zand, op 6,2 km.
- De dichtstbijzijnde gemeente met meer inwoners is Tilburg (230.746 inwoners), op 14 km.
- Een zonnepanelensysteem van 4 kWp zou hier ongeveer 4.148 kWh per jaar produceren, ongeveer het elektriciteitsverbruik van een gemiddeld huishouden.
Alle indicatoren van Waalwijk
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Waalwijk | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 22,3% | 22,0% | 23,6% | rang 232 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 14,3% | 14,4% | 14,8% | rang 219 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | −1,5 ‰ | −0,9 ‰ | −1,3 ‰ | rang 178 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 20,0 ‰ | 8,1 ‰ | 6,5 ‰ | rang 12 van 342 |
Wonen
| Indicator | Waalwijk | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 22.783 woningen | 1.201.666 | 8.274.510 | rang 96 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 11,0% | 10,8% | 13,1% | rang 209 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 21,3% | 21,5% | 19,9% | rang 129 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 75,1% | 74,1% | 79,5% | rang 219 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 61,0% | 61,6% | 66,7% | rang 254 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 30,1% | 26,6% | 23,7% | rang 55 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 420.000 € | 450.866 € | 438.000 € | rang 201 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 20,2 ‰ | 21,7 ‰ | 17,4 ‰ | rang 121 van 341 |
Energie
| Indicator | Waalwijk | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 840 m³ | 824 m³ | 900 m³ | rang 224 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.800 kWh | 2.814 kWh | 2.810 kWh | rang 176 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 7% | 13% | 7% | rang 133 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 36% | 42% | 46% | rang 276 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 12% | 13% | 12% | rang 140 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 5 ha | 319 ha | 3.475 ha | rang 111 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 91,0% | 84,3% | 90,3% | rang 130 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,0% | 5,8% | 0,1% | rang 191 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 980 kWh | 1.160 kWh | 1.245 kWh | rang 240 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 2.122 Wp | 1.877 Wp | 1.707 Wp | rang 120 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 171,9 ‰ | 203,7 ‰ | 222,7 ‰ | rang 285 van 342 |
Economie
| Indicator | Waalwijk | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 59.400 € | 63.189 € | 63.450 € | rang 236 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 7.060 | 375.525 | 2.612.530 | rang 94 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 136,7 ‰ | 140,3 ‰ | 135,6 ‰ | rang 161 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Waalwijk | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,7% | 1,6% | 1,5% | rang 58 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 2,6% | 2,9% | 2,3% | rang 134 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Waalwijk | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 517 ‰ | 494 ‰ | 508 ‰ | rang 161 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 15,4 km | 6,3 km | 4,6 km | rang 27 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Waalwijk | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,1 personen | 2,1 | 2,2 | rang 235 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 37,5% | 37,2% | 33,3% | rang 84 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 37,0 ‰ | 44,5 ‰ | 30,9 ‰ | rang 101 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 12,1 ‰ | 19,2 ‰ | 11,7 ‰ | rang 149 van 320 | |
| Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners (2025) | 3,9 ‰ | 4,4 ‰ | 3,8 ‰ | rang 77 van 171 | |
| Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 3,8 ‰ | 5,0 ‰ | 3,9 ‰ | rang 97 van 178 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 0,9 km | 1,0 km | 1,0 km | rang 198 van 342 |
Milieu
| Indicator | Waalwijk | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 397 kg | 457 kg | 468 kg | rang 288 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 30,1% | 28,1% | 16,8% | rang 95 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 58,1% | 50,6% | 58,8% | rang 176 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 7,9% | 16,0% | 11,7% | rang 216 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Waalwijk | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 1,2 km | 1,1 km | 1,2 km | rang 143 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Waalwijk | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 23,9% | 32,2% | 28,5% | rang 279 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,7 km | 0,8 km | 0,8 km | rang 219 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Waalwijk
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
91,0% in 2022, tegenover 94,1% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,0% in 2022, tegenover 0,0% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
2.122 Wp in 2025, tegenover 453 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
171,9 ‰ in 2025, tegenover 45,0 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
37,0 ‰ in 2025, tegenover 39,2 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
12,1 ‰ in 2025, tegenover 12,6 ‰ in 2019
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners
3,9 ‰ in 2025, tegenover 3,8 ‰ in 2019
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners
3,8 ‰ in 2025, tegenover 4,0 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Waalwijk
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 23 | 3,7 |
| februari | 40 | 4,1 |
| maart | 83 | 6,5 |
| april | 129 | 10,1 |
| mei | 155 | 13,8 |
| juni | 166 | 17,3 |
| juli | 161 | 18,9 |
| augustus | 136 | 18,1 |
| september | 100 | 15,6 |
| oktober | 58 | 12,0 |
| november | 29 | 7,4 |
| december | 18 | 4,7 |
Economische sectoren: Waalwijk
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten19,6% ×0,9
- Handel18,5% ×1,4
- Bouwnijverheid12,9% ×1,2
- Gezondheids- en welzijnszorg7,9% ×0,7
- Overige dienstverlening6,8% ×1,3
- Industrie6,2% ×1,8
- Verhuur en overige zakelijke diensten5,0% ×0,9
- Onderwijs4,8% ×0,8
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Waalwijk?
Waalwijk telt 51.635 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 91 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Waalwijk?
Waalwijk beslaat 64,5 km², met een bevolkingsdichtheid van 801 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Waalwijk?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Waalwijk van 47.021 naar 51.635, oftewel +9,8%.
Waar ligt Waalwijk?
Waalwijk ligt in Noord-Brabant (provincie). Het maakt deel uit van Midden-Noord-Brabant (COROP-gebied). Breedtegraad 51,683, lengtegraad 5,067.
Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland): wat is de waarde in Waalwijk?
In Waalwijk bedraagt de indicator “Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland)” 20,0 ‰ (2024), rang 12 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 6,5 ‰.
Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation: wat is de waarde in Waalwijk?
In Waalwijk bedraagt de indicator “Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation” 15,4 km (2025), rang 27 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 4,6 km.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Waalwijk?
In Waalwijk produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 39°, ongeveer 1.037 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Waalwijk?
Het dichtst bij Waalwijk liggen Loon op Zand (6,2 km), Heusden (7,1 km), Dongen (11 km), Altena (12 km), Tilburg (14 km).