Harderwijk: bevolking en statistieken
Harderwijk telt 50.655 inwoners (2026) op 38,9 km², oftewel 1.302 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 95 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +10,2% tussen 2016 en 2026.
- 50.655 inwoners
- 38,9 km²
- 1.302 inw./km²
- 6 m
Het belangrijkste
Van de 51 gemeenten in Gelderland staat Harderwijk op rang 8 qua bevolking.
Woningen gebouwd vanaf 2000: 31,0% in Harderwijk, tegenover gemiddeld 21,5% in Gelderland en 20,4% voor het hele land.
Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water): 39,5% in Harderwijk, tegenover gemiddeld 26,8% in Gelderland en 13,5% voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 20,1% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 40° produceert hier ongeveer 1.012 kWh per jaar.
Harderwijk in cijfers
Harderwijk op de kaart
De naburige gemeenten
- Ermelo5,7 km · 28.199
- Zeewolde7,1 km · 24.612
- Putten10 km · 25.170
- Nunspeet11 km · 29.688
- Nijkerk17 km · 46.283
- Elburg18 km · 24.039
- Bunschoten20 km · 22.905
- Dronten20 km · 45.443
Alle gemeenten in Veluwe (COROP-gebied)
Gemeenten van vergelijkbare grootte
Bevolkingsontwikkeling van Harderwijk
Harderwijk telde 45.966 inwoners in 2016 en 50.655 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 48.726 |
| 2022 | 48.857 |
| 2023 | 48.906 |
| 2024 | 49.387 |
| 2025 | 50.042 |
| 2026 | 50.655 |
Wist u dat?
- “Woningen gebouwd vanaf 2000”: hoger dan in 95% van de gemeenten.
- “Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water)”: hoger dan in 90% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 5.451 voetbalvelden.
- 2,4 keer dichter bevolkt dan het landelijk gemiddelde.
- De dichtstbijzijnde gemeente is Ermelo, op 5,7 km.
- De dichtstbijzijnde gemeente met meer inwoners is Lelystad (85.781 inwoners), op 21 km.
- Een zonnepanelensysteem van 4 kWp zou hier ongeveer 4.048 kWh per jaar produceren, ongeveer het elektriciteitsverbruik van een gemiddeld huishouden.
Alle indicatoren van Harderwijk
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Harderwijk | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 20,4% | 22,4% | 23,6% | rang 278 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 16,0% | 14,9% | 14,8% | rang 80 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | 1,4 ‰ | −0,9 ‰ | −1,3 ‰ | rang 61 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 11,9 ‰ | 6,7 ‰ | 6,5 ‰ | rang 53 van 342 |
Wonen
| Indicator | Harderwijk | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 22.045 woningen | 958.419 | 8.274.510 | rang 98 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 7,3% | 15,1% | 13,1% | rang 283 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 31,0% | 21,5% | 19,9% | rang 17 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 66,4% | 73,5% | 79,5% | rang 276 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 59,0% | 61,6% | 66,7% | rang 274 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 27,1% | 26,3% | 23,7% | rang 113 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 448.000 € | 443.080 € | 438.000 € | rang 160 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 26,0 ‰ | 18,1 ‰ | 17,4 ‰ | rang 57 van 341 |
Energie
| Indicator | Harderwijk | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 800 m³ | 858 m³ | 900 m³ | rang 254 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.580 kWh | 2.769 kWh | 2.810 kWh | rang 259 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 7% | 10% | 7% | rang 133 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 39% | 43% | 46% | rang 251 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 11% | 11% | 12% | rang 178 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 0 ha | 358 ha | 3.475 ha | rang 159 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 87,8% | 85,9% | 90,3% | rang 245 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,6% | 4,2% | 0,1% | rang 99 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 880 kWh | 1.103 kWh | 1.245 kWh | rang 267 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 1.104 Wp | 1.812 Wp | 1.707 Wp | rang 268 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 186,4 ‰ | 202,5 ‰ | 222,7 ‰ | rang 262 van 342 |
Economie
| Indicator | Harderwijk | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 62.400 € | 61.678 € | 63.450 € | rang 188 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 6.940 | 298.620 | 2.612.530 | rang 100 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 137,0 ‰ | 137,4 ‰ | 135,6 ‰ | rang 159 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Harderwijk | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,4% | 1,4% | 1,5% | rang 185 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 2,8% | 3,1% | 2,3% | rang 115 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Harderwijk | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 460 ‰ | 485 ‰ | 508 ‰ | rang 270 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 2,8 km | 4,0 km | 4,6 km | rang 240 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Harderwijk | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,3 personen | 2,2 | 2,2 | rang 55 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 34,6% | 36,8% | 33,3% | rang 134 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 40,1 ‰ | 36,1 ‰ | 30,9 ‰ | rang 78 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 14,9 ‰ | 14,8 ‰ | 11,7 ‰ | rang 98 van 320 | |
| Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners (2025) | 4,5 ‰ | 4,0 ‰ | 3,8 ‰ | rang 46 van 171 | |
| Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 3,5 ‰ | 4,2 ‰ | 3,9 ‰ | rang 117 van 178 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 0,9 km | 1,1 km | 1,0 km | rang 198 van 342 |
Milieu
| Indicator | Harderwijk | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 452 kg | 438 kg | 468 kg | rang 210 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 33,9% | 22,9% | 16,8% | rang 81 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 19,5% | 45,1% | 58,8% | rang 300 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 39,5% | 26,8% | 11,7% | rang 34 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Harderwijk | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 1,0 km | 1,2 km | 1,2 km | rang 206 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Harderwijk | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 29,8% | 31,9% | 28,5% | rang 151 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,7 km | 0,8 km | 0,8 km | rang 219 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Harderwijk
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
87,8% in 2022, tegenover 90,9% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,6% in 2022, tegenover 0,5% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
1.104 Wp in 2025, tegenover 346 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
186,4 ‰ in 2025, tegenover 62,4 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
40,1 ‰ in 2025, tegenover 40,6 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
14,9 ‰ in 2025, tegenover 16,9 ‰ in 2019
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners
4,5 ‰ in 2025, tegenover 3,4 ‰ in 2019
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners
3,5 ‰ in 2025, tegenover 5,0 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Harderwijk
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 21 | 3,5 |
| februari | 37 | 3,7 |
| maart | 80 | 6,0 |
| april | 127 | 9,7 |
| mei | 152 | 13,5 |
| juni | 163 | 16,8 |
| juli | 159 | 18,5 |
| augustus | 134 | 17,8 |
| september | 95 | 15,3 |
| oktober | 55 | 11,7 |
| november | 26 | 7,2 |
| december | 17 | 4,5 |
Economische sectoren: Harderwijk
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten20,1% ×1,0
- Handel14,5% ×1,1
- Gezondheids- en welzijnszorg11,6% ×1,1
- Bouwnijverheid10,3% ×1,0
- Onderwijs6,8% ×1,2
- Verhuur en overige zakelijke diensten6,2% ×1,2
- Overige dienstverlening5,9% ×1,1
- Informatie en communicatie5,0% ×0,9
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Harderwijk?
Harderwijk telt 50.655 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 95 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Harderwijk?
Harderwijk beslaat 38,9 km², met een bevolkingsdichtheid van 1.302 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Harderwijk?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Harderwijk van 45.966 naar 50.655, oftewel +10,2%.
Waar ligt Harderwijk?
Harderwijk ligt in Gelderland (provincie). Het maakt deel uit van Veluwe (COROP-gebied). Breedtegraad 52,351, lengtegraad 5,617.
Woningen gebouwd vanaf 2000: wat is de waarde in Harderwijk?
In Harderwijk bedraagt de indicator “Woningen gebouwd vanaf 2000” 31,0% (2024), rang 17 van de 338 gemeenten; de mediaan van het land is 19,9%.
Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water): wat is de waarde in Harderwijk?
In Harderwijk bedraagt de indicator “Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water)” 39,5% (2022), rang 34 van de 341 gemeenten; de mediaan van het land is 11,7%.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Harderwijk?
In Harderwijk produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 40°, ongeveer 1.012 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Harderwijk?
Het dichtst bij Harderwijk liggen Ermelo (5,7 km), Zeewolde (7,1 km), Putten (10 km), Nunspeet (11 km), Nijkerk (17 km).