Locatiekaart: Scherpenzeel
Gemeente · Veluwe · Gelderland

Scherpenzeel: bevolking en statistieken

Scherpenzeel telt 10.674 inwoners (2026) op 13,8 km², oftewel 774 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 326 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +12,0% tussen 2016 en 2026.

  • 10.674 inwoners
  • 13,8 km²
  • 774 inw./km²
  • 11 m

Het belangrijkste

Van de 51 gemeenten in Gelderland staat Scherpenzeel op rang 50 qua bevolking.

Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners: 15,6 ‰ in Scherpenzeel, tegenover gemiddeld 36,1 ‰ in Gelderland en 45,2 ‰ voor het hele land.

Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 20,1% van de vestigingen van de gemeente.

Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 39° produceert hier ongeveer 1.029 kWh per jaar.

Scherpenzeel in cijfers

Bevolking
10.674
rang 326 van 342
+12,0%in 10 jaar
2016–2026
Bevolkingsdichtheid
774inw./km²
rang 122 van 342
Oppervlakte
13,8km²
rang 323 van 342
Hoogte
11m
rang 105 van 339
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
15,6‰
rang 334 van 338
Woningvoorraad
4.265woningen
rang 333 van 342
WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar)
0,9%
rang 327 van 342
Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar
19,1%
rang 13 van 342

Scherpenzeel op de kaart

Bevolkingsontwikkeling van Scherpenzeel

9.50010.00010.50011.000201620182020202220242026
Bevolking, 2016–2026

Scherpenzeel telde 9.529 inwoners in 2016 en 10.674 in 2026.

JaarBevolking
202110.128
202210.317
202310.386
202410.343
202510.539
202610.674

Wist u dat?

Alle indicatoren van Scherpenzeel

Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.

ScherpenzeelLandelijke mediaanBeweeg over een balk of tik erop om te zien wat hij toont.

Bevolking

IndicatorScherpenzeelGelderlandLandPositie?Rang
Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026)20,0%22,4%23,6%rang 286 van 342
Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026)19,1%14,9%14,8%rang 13 van 342
Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024)4,0 ‰−0,9 ‰−1,3 ‰rang 16 van 342
Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024)14,7 ‰6,7 ‰6,5 ‰rang 27 van 342

Wonen

IndicatorScherpenzeelGelderlandLandPositie?Rang
Woningvoorraad (2025)4.265 woningen958.4198.274.510rang 333 van 342
Woningen gebouwd voor 1946 (2024)13,0%15,1%13,1%rang 170 van 338
Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024)26,7%21,5%19,9%rang 38 van 338
Eengezinswoningen (2024)84,5%73,5%79,5%rang 99 van 342
Koopwoningen (2024)73,4%61,6%66,7%rang 49 van 342
Woningen in bezit van woningcorporaties (2024)16,5%26,3%23,7%rang 300 van 340
Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026)479.000 €443.080 €438.000 €rang 115 van 342
Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025)24,0 ‰18,1 ‰17,4 ‰rang 82 van 341

Energie

IndicatorScherpenzeelGelderlandLandPositie?Rang
Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025)890 m³858 m³900 m³rang 179 van 342
Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025)2.850 kWh2.769 kWh2.810 kWhrang 148 van 342
Aardgasvrije woningen (2025)9%10%7%rang 74 van 342
Woningen met zonnestroom (2025)44%43%46%rang 199 van 342
Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025)9%11%12%rang 256 van 342
Oppervlakte zonneparken (2022)0 ha358 ha3.475 harang 159 van 341
Woningen met individuele cv-ketel (2022)89,2%85,9%90,3%rang 207 van 341
Woningen met stadsverwarming (2022)4,3%4,2%0,1%rang 45 van 341
Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025)1.140 kWh1.103 kWh1.245 kWhrang 205 van 342
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025)1.490 Wp1.812 Wp1.707 Wprang 197 van 342
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025)190,3 ‰202,5 ‰222,7 ‰rang 252 van 342

Economie

IndicatorScherpenzeelGelderlandLandPositie?Rang
Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024)65.600 €61.678 €63.450 €rang 118 van 336
Bedrijfsvestigingen (2026)1.485298.6202.612.530rang 326 van 342
Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026)139,1 ‰137,4 ‰135,6 ‰rang 143 van 342

Werkgelegenheid

IndicatorScherpenzeelGelderlandLandPositie?Rang
WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026)0,9%1,4%1,5%rang 327 van 342
Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026)1,4%3,1%2,3%rang 321 van 342

Mobiliteit

IndicatorScherpenzeelGelderlandLandPositie?Rang
Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025)492 ‰485 ‰508 ‰rang 208 van 342
Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025)8,3 km4,0 km4,6 kmrang 92 van 342

Samenleving

IndicatorScherpenzeelGelderlandLandPositie?Rang
Gemiddelde huishoudensgrootte (2025)2,4 personen2,22,2rang 21 van 342
Eenpersoonshuishoudens (2025)30,4%36,8%33,3%rang 260 van 342
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025)15,6 ‰36,1 ‰30,9 ‰rang 334 van 338
Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025)0,8 km1,1 km1,0 kmrang 242 van 342

Milieu

IndicatorScherpenzeelGelderlandLandPositie?Rang
Huishoudelijk afval per inwoner (2024)377 kg438 kg468 kgrang 308 van 340
Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022)19,4%22,9%16,8%rang 144 van 341
Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022)65,9%45,1%58,8%rang 134 van 341
Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022)11,9%26,8%11,7%rang 166 van 341

Gezondheid

IndicatorScherpenzeelGelderlandLandPositie?Rang
Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025)1,0 km1,2 km1,2 kmrang 206 van 342

Onderwijs

IndicatorScherpenzeelGelderlandLandPositie?Rang
Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024)22,6%31,9%28,5%rang 300 van 341
Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025)0,6 km0,8 km0,8 kmrang 304 van 342

Ontwikkeling van de indicatoren van Scherpenzeel

Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.

Woningen met individuele cv-ketel

−5,8 procentpunt

89,2% in 2022, tegenover 95,0% in 2017

87,590,092,595,097,5202220212020201920182017
Woningen met individuele cv-ketel (%), 2017–2022

Woningen met stadsverwarming

+4,3 procentpunt

4,3% in 2022, tegenover 0,0% in 2017

0246202220212020201920182017
Woningen met stadsverwarming (%), 2017–2022

Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner

+1.123 Wp+306,0%

1.490 Wp in 2025, tegenover 367 Wp in 2019

05001.0001.5002025202420232022202120202019
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (Wp), 2019–2025

Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners

+142,0 ‰+294,0%

190,3 ‰ in 2025, tegenover 48,3 ‰ in 2019

0501001502002025202420232022202120202019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (‰), 2019–2025

Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners

−6,9 ‰−30,7%

15,6 ‰ in 2025, tegenover 22,5 ‰ in 2019

152025302025202420232022202120202019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (‰), 2019–2025

Zon en temperaturen: Scherpenzeel

Zonne-energieopbrengst per jaar
1.029kWh
voor 1 kWp met een helling van 39°
Warmste maand
18,6°C
juli
Koudste maand
3,5°C
januari
Productiefste maand
126kWh
mei

0100200300−10°0°10°20°30°jan.feb.mrt.apr.meijun.jul.aug.sep.okt.nov.dec.
Zonnestraling per maand (kWh/m²)Gemiddelde temperatuur (°C)
Zonnestraling per maand (kWh/m²) · Gemiddelde temperatuur (°C)
MaandZonnestralingTemperatuur
januari223,5
februari383,8
maart826,2
april1289,9
mei15613,6
juni16517,0
juli16218,6
augustus13617,9
september9715,4
oktober5711,8
november287,2
december184,6

Economische sectoren: Scherpenzeel

Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.

Veelgestelde vragen

Hoeveel inwoners heeft Scherpenzeel?

Scherpenzeel telt 10.674 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 326 van de 342 gemeenten.

Wat is de oppervlakte van Scherpenzeel?

Scherpenzeel beslaat 13,8 km², met een bevolkingsdichtheid van 774 inwoners per km².

Groeit de bevolking van Scherpenzeel?

Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Scherpenzeel van 9.529 naar 10.674, oftewel +12,0%.

Waar ligt Scherpenzeel?

Scherpenzeel ligt in Gelderland (provincie). Het maakt deel uit van Veluwe (COROP-gebied). Breedtegraad 52,079, lengtegraad 5,489.

Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners: wat is de waarde in Scherpenzeel?

In Scherpenzeel bedraagt de indicator “Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners” 15,6 ‰ (2025), rang 334 van de 338 gemeenten; de mediaan van het land is 30,9 ‰.

Woningvoorraad: wat is de waarde in Scherpenzeel?

In Scherpenzeel bedraagt de indicator “Woningvoorraad” 4.265 woningen (2025), rang 333 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 14.880 woningen.

Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Scherpenzeel?

In Scherpenzeel produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 39°, ongeveer 1.029 kWh per jaar.

Wat zijn de naburige gemeenten van Scherpenzeel?

Het dichtst bij Scherpenzeel liggen Renswoude (3,5 km), Utrechtse Heuvelrug (4,9 km), Woudenberg (5,0 km), Leusden (7,3 km), Veenendaal (7,5 km).