Hollands Kroon: bevolking en statistieken
Hollands Kroon telt 50.592 inwoners (2026) op 357,6 km², oftewel 142 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 96 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +6,4% tussen 2016 en 2026.
- 50.592 inwoners
- 357,6 km²
- 142 inw./km²
- 0 m
Het belangrijkste
Van de 44 gemeenten in Noord-Holland staat Hollands Kroon op rang 14 qua bevolking.
Aandeel agrarisch terrein (excl. water): 88,2% in Hollands Kroon, tegenover gemiddeld 33,6% in Noord-Holland en 44,5% voor het hele land.
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners: 2,2 ‰ in Hollands Kroon, tegenover gemiddeld 4,8 ‰ in Noord-Holland en 4,4 ‰ voor het hele land.
Belangrijkste sector: Bouwnijverheid, goed voor 15,7% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 40° produceert hier ongeveer 1.087 kWh per jaar.
Hollands Kroon in cijfers
Hollands Kroon op de kaart
De naburige gemeenten
- Den Helder9,6 km · 56.678
- Schagen11 km · 48.778
- Texel21 km · 13.958
- Opmeer21 km · 12.669
- Medemblik23 km · 46.305
- Dijk en Waard24 km · 91.411
- Bergen (NH.)24 km · 29.653
- Alkmaar28 km · 113.196
Alle gemeenten in Noord-Holland
Alle gemeenten in Kop van Noord-Holland (COROP-gebied)
Gemeenten van vergelijkbare grootte
Bevolkingsontwikkeling van Hollands Kroon
Hollands Kroon telde 47.546 inwoners in 2016 en 50.592 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 48.583 |
| 2022 | 48.778 |
| 2023 | 49.431 |
| 2024 | 49.522 |
| 2025 | 49.982 |
| 2026 | 50.592 |
Wist u dat?
- Nr. 1 van Noord-Holland voor de indicator “Eengezinswoningen”.
- Nr. 1 van Noord-Holland voor de indicator “Aandeel agrarisch terrein (excl. water)”.
- “Aandeel agrarisch terrein (excl. water)”: hoger dan in 99% van de gemeenten.
- “Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners”: lager dan in 97% van de gemeenten.
- “Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school”: hoger dan in 95% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 50.083 voetbalvelden.
- 3,8 keer minder dicht bevolkt dan het landelijk gemiddelde.
Alle indicatoren van Hollands Kroon
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Hollands Kroon | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 22,6% | 19,4% | 23,6% | rang 222 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 14,3% | 14,5% | 14,8% | rang 219 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | 0,1 ‰ | 0,7 ‰ | −1,3 ‰ | rang 104 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 9,2 ‰ | 4,6 ‰ | 6,5 ‰ | rang 97 van 342 |
Wonen
| Indicator | Hollands Kroon | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 21.697 woningen | 1.420.067 | 8.274.510 | rang 102 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 18,2% | 25,0% | 13,1% | rang 103 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 18,9% | 20,8% | 19,9% | rang 189 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 88,8% | 50,2% | 79,5% | rang 26 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 70,9% | 51,8% | 66,7% | rang 91 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 21,6% | 30,5% | 23,7% | rang 215 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 399.000 € | 524.447 € | 438.000 € | rang 233 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 19,5 ‰ | 22,5 ‰ | 17,4 ‰ | rang 131 van 341 |
Energie
| Indicator | Hollands Kroon | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 910 m³ | 746 m³ | 900 m³ | rang 153 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.950 kWh | 2.350 kWh | 2.810 kWh | rang 116 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 7% | 13% | 7% | rang 133 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 53% | 28% | 46% | rang 72 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 16% | 8% | 12% | rang 25 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 28 ha | 191 ha | 3.475 ha | rang 37 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 93,0% | 80,6% | 90,3% | rang 36 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,3% | 8,8% | 0,1% | rang 125 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 1.500 kWh | 600 kWh | 1.245 kWh | rang 86 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 4.030 Wp | 890 Wp | 1.707 Wp | rang 26 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 256,0 ‰ | 137,7 ‰ | 222,7 ‰ | rang 76 van 342 |
Economie
| Indicator | Hollands Kroon | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 60.600 € | 65.353 € | 63.450 € | rang 219 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 7.375 | 533.195 | 2.612.530 | rang 84 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 145,8 ‰ | 177,2 ‰ | 135,6 ‰ | rang 106 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Hollands Kroon | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,0% | 1,7% | 1,5% | rang 311 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 1,8% | 3,5% | 2,3% | rang 258 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Hollands Kroon | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 551 ‰ | 385 ‰ | 508 ‰ | rang 66 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 10,3 km | 3,7 km | 4,6 km | rang 66 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Hollands Kroon | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,2 personen | 2,0 | 2,2 | rang 134 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 34,9% | 43,0% | 33,3% | rang 127 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 22,0 ‰ | 56,3 ‰ | 30,9 ‰ | rang 293 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 7,2 ‰ | 27,4 ‰ | 11,7 ‰ | rang 266 van 320 | |
| Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners (2025) | 2,2 ‰ | 4,8 ‰ | 3,8 ‰ | rang 166 van 171 | |
| Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 2,5 ‰ | 5,9 ‰ | 3,9 ‰ | rang 166 van 178 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 1,6 km | 0,8 km | 1,0 km | rang 42 van 342 |
Milieu
| Indicator | Hollands Kroon | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 530 kg | 445 kg | 468 kg | rang 87 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 7,7% | 44,6% | 16,8% | rang 299 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 88,2% | 33,6% | 58,8% | rang 3 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 2,7% | 11,0% | 11,7% | rang 294 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Hollands Kroon | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 1,9 km | 0,9 km | 1,2 km | rang 24 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Hollands Kroon | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 21,9% | 39,0% | 28,5% | rang 308 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 1,2 km | 0,7 km | 0,8 km | rang 12 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Hollands Kroon
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
93,0% in 2022, tegenover 95,5% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,3% in 2022, tegenover 0,0% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
4.030 Wp in 2025, tegenover 1.362 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
256,0 ‰ in 2025, tegenover 90,6 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
22,0 ‰ in 2025, tegenover 23,6 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
7,2 ‰ in 2025, tegenover 6,6 ‰ in 2019
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners
2,2 ‰ in 2025, tegenover 2,5 ‰ in 2019
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners
2,5 ‰ in 2025, tegenover 2,9 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Hollands Kroon
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 21 | 4,7 |
| februari | 38 | 4,4 |
| maart | 86 | 6,1 |
| april | 134 | 9,2 |
| mei | 166 | 12,6 |
| juni | 172 | 15,8 |
| juli | 169 | 17,8 |
| augustus | 141 | 17,8 |
| september | 96 | 15,9 |
| oktober | 54 | 12,6 |
| november | 26 | 8,6 |
| december | 16 | 6,0 |
Economische sectoren: Hollands Kroon
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Bouwnijverheid15,7% ×1,5
- Specialistische zakelijke diensten14,3% ×0,7
- Landbouw, bosbouw en visserij13,4% ×4,4
- Handel13,1% ×1,0
- Gezondheids- en welzijnszorg6,6% ×0,6
- Overige dienstverlening5,8% ×1,1
- Industrie5,5% ×1,6
- Verhuur en overige zakelijke diensten4,9% ×0,9
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Hollands Kroon?
Hollands Kroon telt 50.592 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 96 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Hollands Kroon?
Hollands Kroon beslaat 357,6 km², met een bevolkingsdichtheid van 142 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Hollands Kroon?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Hollands Kroon van 47.546 naar 50.592, oftewel +6,4%.
Waar ligt Hollands Kroon?
Hollands Kroon ligt in Noord-Holland (provincie). Het maakt deel uit van Kop van Noord-Holland (COROP-gebied). Breedtegraad 52,878, lengtegraad 4,811.
Aandeel agrarisch terrein (excl. water): wat is de waarde in Hollands Kroon?
In Hollands Kroon bedraagt de indicator “Aandeel agrarisch terrein (excl. water)” 88,2% (2022), rang 3 van de 341 gemeenten; de mediaan van het land is 58,8%.
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners: wat is de waarde in Hollands Kroon?
In Hollands Kroon bedraagt de indicator “Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners” 2,2 ‰ (2025), rang 166 van de 171 gemeenten; de mediaan van het land is 3,8 ‰.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Hollands Kroon?
In Hollands Kroon produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 40°, ongeveer 1.087 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Hollands Kroon?
Het dichtst bij Hollands Kroon liggen Den Helder (9,6 km), Schagen (11 km), Texel (21 km), Opmeer (21 km), Medemblik (23 km).