Wijk bij Duurstede: bevolking en statistieken
Wijk bij Duurstede telt 23.707 inwoners (2026) op 47,6 km², oftewel 498 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 251 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +1,4% tussen 2016 en 2026.
- 23.707 inwoners
- 47,6 km²
- 498 inw./km²
- 5 m
Het belangrijkste
Van de 26 gemeenten in Utrecht staat Wijk bij Duurstede op rang 17 qua bevolking.
Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland): −4,8 ‰ in Wijk bij Duurstede, tegenover gemiddeld 4,3 ‰ in Utrecht en 6,0 ‰ voor het hele land.
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners: 18,5 ‰ in Wijk bij Duurstede, tegenover gemiddeld 45,5 ‰ in Utrecht en 45,2 ‰ voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 23,0% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 39° produceert hier ongeveer 1.041 kWh per jaar.
Wijk bij Duurstede in cijfers
Wijk bij Duurstede op de kaart
De naburige gemeenten
- Buren7,3 km · 28.095
- Culemborg7,7 km · 30.413
- Utrechtse Heuvelrug11 km · 51.107
- West Betuwe11 km · 53.445
- Tiel12 km · 42.524
- Houten13 km · 50.952
- Woudenberg13 km · 15.099
- Zeist14 km · 66.648
Alle gemeenten in Utrecht (COROP-gebied)
Gemeenten van vergelijkbare grootte
Bevolkingsontwikkeling van Wijk bij Duurstede
Wijk bij Duurstede telde 23.384 inwoners in 2016 en 23.707 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 23.925 |
| 2022 | 23.921 |
| 2023 | 23.995 |
| 2024 | 23.945 |
| 2025 | 23.831 |
| 2026 | 23.707 |
Wist u dat?
- “Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland)”: lager dan in 99% van de gemeenten.
- “Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners”: lager dan in 96% van de gemeenten.
- “Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk”: lager dan in 96% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 6.671 voetbalvelden.
- De dichtstbijzijnde gemeente is Buren, op 7,3 km.
- De dichtstbijzijnde gemeente met meer inwoners is Utrechtse Heuvelrug (51.107 inwoners), op 11 km.
- Een zonnepanelensysteem van 4 kWp zou hier ongeveer 4.164 kWh per jaar produceren, ongeveer het elektriciteitsverbruik van een gemiddeld huishouden.
Alle indicatoren van Wijk bij Duurstede
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Wijk bij Duurstede | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 25,0% | 18,8% | 23,6% | rang 115 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 15,5% | 16,1% | 14,8% | rang 109 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | 0,0 ‰ | 2,2 ‰ | −1,3 ‰ | rang 111 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | −4,8 ‰ | 4,3 ‰ | 6,5 ‰ | rang 338 van 342 |
Wonen
| Indicator | Wijk bij Duurstede | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 10.437 woningen | 620.065 | 8.274.510 | rang 244 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 9,0% | 16,8% | 13,1% | rang 257 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 16,2% | 23,5% | 19,9% | rang 249 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 81,4% | 61,5% | 79,5% | rang 152 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 70,5% | 58,3% | 66,7% | rang 100 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 22,9% | 26,7% | 23,7% | rang 185 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 511.000 € | 534.331 € | 438.000 € | rang 71 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 5,4 ‰ | 21,3 ‰ | 17,4 ‰ | rang 319 van 341 |
Energie
| Indicator | Wijk bij Duurstede | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 860 m³ | 723 m³ | 900 m³ | rang 205 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.790 kWh | 2.549 kWh | 2.810 kWh | rang 181 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 5% | 18% | 7% | rang 236 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 50% | 38% | 46% | rang 116 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 11% | 9% | 12% | rang 178 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 10 ha | 80 ha | 3.475 ha | rang 79 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 88,9% | 77,0% | 90,3% | rang 216 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,0% | 12,9% | 0,1% | rang 191 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 1.250 kWh | 847 kWh | 1.245 kWh | rang 166 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 3.201 Wp | 1.120 Wp | 1.707 Wp | rang 48 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 235,1 ‰ | 180,7 ‰ | 222,7 ‰ | rang 134 van 342 |
Economie
| Indicator | Wijk bij Duurstede | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 65.900 € | 67.245 € | 63.450 € | rang 112 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 3.355 | 222.825 | 2.612.530 | rang 231 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 141,5 ‰ | 157,5 ‰ | 135,6 ‰ | rang 133 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Wijk bij Duurstede | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,2% | 1,5% | 1,5% | rang 265 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 2,1% | 2,9% | 2,3% | rang 202 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Wijk bij Duurstede | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 520 ‰ | 417 ‰ | 508 ‰ | rang 154 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 10,7 km | 4,0 km | 4,6 km | rang 62 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Wijk bij Duurstede | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,3 personen | 2,2 | 2,2 | rang 55 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 30,4% | 39,1% | 33,3% | rang 260 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 18,5 ‰ | 45,5 ‰ | 30,9 ‰ | rang 323 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 5,7 ‰ | 23,3 ‰ | 11,7 ‰ | rang 296 van 320 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 0,9 km | 0,9 km | 1,0 km | rang 198 van 342 |
Milieu
| Indicator | Wijk bij Duurstede | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 447 kg | 431 kg | 468 kg | rang 215 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 11,3% | 38,0% | 16,8% | rang 239 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 75,5% | 41,7% | 58,8% | rang 76 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 10,7% | 12,1% | 11,7% | rang 184 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Wijk bij Duurstede | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 0,7 km | 0,9 km | 1,2 km | rang 323 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Wijk bij Duurstede | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 32,7% | 41,9% | 28,5% | rang 102 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,8 km | 0,7 km | 0,8 km | rang 124 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Wijk bij Duurstede
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
88,9% in 2022, tegenover 89,8% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,0% in 2022, tegenover 0,0% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
3.201 Wp in 2025, tegenover 364 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
235,1 ‰ in 2025, tegenover 68,0 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
18,5 ‰ in 2025, tegenover 19,2 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
5,7 ‰ in 2025, tegenover 6,8 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Wijk bij Duurstede
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 22 | 3,6 |
| februari | 39 | 3,9 |
| maart | 82 | 6,3 |
| april | 131 | 9,9 |
| mei | 157 | 13,6 |
| juni | 167 | 17,0 |
| juli | 163 | 18,6 |
| augustus | 137 | 18,0 |
| september | 98 | 15,4 |
| oktober | 57 | 11,8 |
| november | 28 | 7,3 |
| december | 18 | 4,6 |
Economische sectoren: Wijk bij Duurstede
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten23,0% ×1,1
- Handel11,7% ×0,9
- Bouwnijverheid10,8% ×1,0
- Gezondheids- en welzijnszorg9,7% ×0,9
- Onderwijs6,7% ×1,1
- Overige dienstverlening5,8% ×1,1
- Verhuur en overige zakelijke diensten5,3% ×1,0
- Cultuur, sport en recreatie5,2% ×0,9
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Wijk bij Duurstede?
Wijk bij Duurstede telt 23.707 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 251 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Wijk bij Duurstede?
Wijk bij Duurstede beslaat 47,6 km², met een bevolkingsdichtheid van 498 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Wijk bij Duurstede?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Wijk bij Duurstede van 23.384 naar 23.707, oftewel +1,4%.
Waar ligt Wijk bij Duurstede?
Wijk bij Duurstede ligt in Utrecht (provincie). Het maakt deel uit van Utrecht (COROP-gebied). Breedtegraad 51,976, lengtegraad 5,337.
Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland): wat is de waarde in Wijk bij Duurstede?
In Wijk bij Duurstede bedraagt de indicator “Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland)” −4,8 ‰ (2024), rang 338 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 6,5 ‰.
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners: wat is de waarde in Wijk bij Duurstede?
In Wijk bij Duurstede bedraagt de indicator “Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners” 18,5 ‰ (2025), rang 323 van de 338 gemeenten; de mediaan van het land is 30,9 ‰.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Wijk bij Duurstede?
In Wijk bij Duurstede produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 39°, ongeveer 1.041 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Wijk bij Duurstede?
Het dichtst bij Wijk bij Duurstede liggen Buren (7,3 km), Culemborg (7,7 km), Utrechtse Heuvelrug (11 km), West Betuwe (11 km), Tiel (12 km).