Woudenberg: bevolking en statistieken
Woudenberg telt 15.099 inwoners (2026) op 36,5 km², oftewel 413 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 306 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +20,3% tussen 2016 en 2026.
- 15.099 inwoners
- 36,5 km²
- 413 inw./km²
- 4 m
Het belangrijkste
Van de 26 gemeenten in Utrecht staat Woudenberg op rang 21 qua bevolking.
Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar: 19,5% in Woudenberg, tegenover gemiddeld 16,1% in Utrecht en 14,8% voor het hele land.
Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners: 36,5 ‰ in Woudenberg, tegenover gemiddeld 21,3 ‰ in Utrecht en 19,7 ‰ voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 20,7% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 39° produceert hier ongeveer 1.025 kWh per jaar.
Woudenberg in cijfers
Woudenberg op de kaart
Bevolkingsontwikkeling van Woudenberg
Woudenberg telde 12.550 inwoners in 2016 en 15.099 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 13.639 |
| 2022 | 13.873 |
| 2023 | 14.358 |
| 2024 | 14.637 |
| 2025 | 14.760 |
| 2026 | 15.099 |
Wist u dat?
- Nr. 1 van Utrecht voor de indicator “Bevolkingsontwikkeling over 10 jaar”.
- Nr. 1 van Utrecht voor de indicator “Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners”.
- “Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar”: hoger dan in 98% van de gemeenten.
- “Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners”: hoger dan in 97% van de gemeenten.
- “WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar)”: lager dan in 97% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 5.115 voetbalvelden.
- De dichtstbijzijnde gemeente met meer inwoners is Utrechtse Heuvelrug (51.107 inwoners), op 4,9 km.
Alle indicatoren van Woudenberg
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Woudenberg | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 19,2% | 18,8% | 23,6% | rang 301 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 19,5% | 16,1% | 14,8% | rang 8 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | 3,8 ‰ | 2,2 ‰ | −1,3 ‰ | rang 18 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 4,6 ‰ | 4,3 ‰ | 6,5 ‰ | rang 212 van 342 |
Wonen
| Indicator | Woudenberg | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 5.744 woningen | 620.065 | 8.274.510 | rang 318 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 8,1% | 16,8% | 13,1% | rang 273 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 31,4% | 23,5% | 19,9% | rang 16 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 81,1% | 61,5% | 79,5% | rang 154 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 70,6% | 58,3% | 66,7% | rang 97 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 20,5% | 26,7% | 23,7% | rang 245 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 561.000 € | 534.331 € | 438.000 € | rang 35 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 36,5 ‰ | 21,3 ‰ | 17,4 ‰ | rang 12 van 341 |
Energie
| Indicator | Woudenberg | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 850 m³ | 723 m³ | 900 m³ | rang 215 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.990 kWh | 2.549 kWh | 2.810 kWh | rang 97 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 14% | 18% | 7% | rang 34 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 53% | 38% | 46% | rang 72 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 18% | 9% | 12% | rang 14 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 0 ha | 80 ha | 3.475 ha | rang 159 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 88,6% | 77,0% | 90,3% | rang 225 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,7% | 12,9% | 0,1% | rang 95 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 1.290 kWh | 847 kWh | 1.245 kWh | rang 154 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 1.653 Wp | 1.120 Wp | 1.707 Wp | rang 174 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 228,7 ‰ | 180,7 ‰ | 222,7 ‰ | rang 155 van 342 |
Economie
| Indicator | Woudenberg | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 69.500 € | 67.245 € | 63.450 € | rang 75 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 2.080 | 222.825 | 2.612.530 | rang 311 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 137,8 ‰ | 157,5 ‰ | 135,6 ‰ | rang 152 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Woudenberg | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 0,9% | 1,5% | 1,5% | rang 327 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 1,6% | 2,9% | 2,3% | rang 296 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Woudenberg | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 486 ‰ | 417 ‰ | 508 ‰ | rang 217 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 5,3 km | 4,0 km | 4,6 km | rang 155 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Woudenberg | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,5 personen | 2,2 | 2,2 | rang 7 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 28,6% | 39,1% | 33,3% | rang 313 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 25,7 ‰ | 45,5 ‰ | 30,9 ‰ | rang 244 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 7,8 ‰ | 23,3 ‰ | 11,7 ‰ | rang 257 van 320 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 0,9 km | 0,9 km | 1,0 km | rang 198 van 342 |
Milieu
| Indicator | Woudenberg | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 389 kg | 431 kg | 468 kg | rang 297 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 11,0% | 38,0% | 16,8% | rang 244 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 60,5% | 41,7% | 58,8% | rang 161 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 25,7% | 12,1% | 11,7% | rang 77 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Woudenberg | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 1,0 km | 0,9 km | 1,2 km | rang 206 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Woudenberg | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 31,9% | 41,9% | 28,5% | rang 112 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,7 km | 0,7 km | 0,8 km | rang 219 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Woudenberg
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
88,6% in 2022, tegenover 92,0% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,7% in 2022, tegenover 0,1% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
1.653 Wp in 2025, tegenover 437 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
228,7 ‰ in 2025, tegenover 89,8 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
25,7 ‰ in 2025, tegenover 25,1 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
7,8 ‰ in 2025, tegenover 10,8 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Woudenberg
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 22 | 3,5 |
| februari | 38 | 3,8 |
| maart | 81 | 6,2 |
| april | 128 | 9,9 |
| mei | 156 | 13,6 |
| juni | 165 | 17,0 |
| juli | 162 | 18,6 |
| augustus | 135 | 17,9 |
| september | 97 | 15,4 |
| oktober | 57 | 11,8 |
| november | 27 | 7,2 |
| december | 17 | 4,6 |
Economische sectoren: Woudenberg
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten20,7% ×1,0
- Bouwnijverheid13,2% ×1,3
- Handel13,2% ×1,0
- Gezondheids- en welzijnszorg9,4% ×0,9
- Verhuur en overige zakelijke diensten7,5% ×1,4
- Landbouw, bosbouw en visserij5,0% ×1,6
- Onderwijs4,8% ×0,8
- Informatie en communicatie4,6% ×0,9
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Woudenberg?
Woudenberg telt 15.099 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 306 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Woudenberg?
Woudenberg beslaat 36,5 km², met een bevolkingsdichtheid van 413 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Woudenberg?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Woudenberg van 12.550 naar 15.099, oftewel +20,3%.
Waar ligt Woudenberg?
Woudenberg ligt in Utrecht (provincie). Het maakt deel uit van Utrecht (COROP-gebied). Breedtegraad 52,081, lengtegraad 5,416.
Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar: wat is de waarde in Woudenberg?
In Woudenberg bedraagt de indicator “Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar” 19,5% (2026), rang 8 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 14,8%.
Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners: wat is de waarde in Woudenberg?
In Woudenberg bedraagt de indicator “Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners” 36,5 ‰ (2025), rang 12 van de 341 gemeenten; de mediaan van het land is 17,4 ‰.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Woudenberg?
In Woudenberg produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 39°, ongeveer 1.025 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Woudenberg?
Het dichtst bij Woudenberg liggen Utrechtse Heuvelrug (4,9 km), Scherpenzeel (5,0 km), Leusden (5,9 km), Amersfoort (8,1 km), Renswoude (8,5 km).