Amersfoort: bevolking en statistieken
Amersfoort telt 163.764 inwoners (2026) op 62,5 km², oftewel 2.618 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 16 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +6,6% tussen 2016 en 2026.
- 163.764 inwoners
- 62,5 km²
- 2.618 inw./km²
- 10 m
Het belangrijkste
Van de 26 gemeenten in Utrecht staat Amersfoort op rang 2 qua bevolking.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 25,4% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 39° produceert hier ongeveer 1.016 kWh per jaar.
Amersfoort in cijfers
Amersfoort op de kaart
De naburige gemeenten
- Leusden3,9 km · 32.287
- Soest7,6 km · 47.853
- Woudenberg8,1 km · 15.099
- Baarn9,4 km · 25.435
- Nijkerk10 km · 46.283
- Scherpenzeel11 km · 10.674
- Bunschoten11 km · 22.905
- Zeist12 km · 66.648
Alle gemeenten in Utrecht (COROP-gebied)
Gemeenten van vergelijkbare grootte
Bevolkingsontwikkeling van Amersfoort
Amersfoort telde 153.602 inwoners in 2016 en 163.764 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 157.462 |
| 2022 | 158.590 |
| 2023 | 160.759 |
| 2024 | 161.852 |
| 2025 | 163.298 |
| 2026 | 163.764 |
Wist u dat?
- Nr. 1 van Utrecht voor de indicator “WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar)”.
- “Woningvoorraad”: hoger dan in 96% van de gemeenten.
- “Bedrijfsvestigingen”: hoger dan in 96% van de gemeenten.
- “Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder”: lager dan in 95% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 8.759 voetbalvelden.
- 4,9 keer dichter bevolkt dan het landelijk gemiddelde.
- De dichtstbijzijnde gemeente is Leusden, op 3,9 km.
Alle indicatoren van Amersfoort
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Amersfoort | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 17,1% | 18,8% | 23,6% | rang 325 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 16,5% | 16,1% | 14,8% | rang 50 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | 3,1 ‰ | 2,2 ‰ | −1,3 ‰ | rang 26 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 5,8 ‰ | 4,3 ‰ | 6,5 ‰ | rang 186 van 342 |
Wonen
| Indicator | Amersfoort | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 72.367 woningen | 620.065 | 8.274.510 | rang 16 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 15,4% | 16,8% | 13,1% | rang 138 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 26,4% | 23,5% | 19,9% | rang 40 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 61,8% | 61,5% | 79,5% | rang 298 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 58,2% | 58,3% | 66,7% | rang 282 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 29,0% | 26,7% | 23,7% | rang 70 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 504.000 € | 534.331 € | 438.000 € | rang 83 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 21,9 ‰ | 21,3 ‰ | 17,4 ‰ | rang 97 van 341 |
Energie
| Indicator | Amersfoort | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 710 m³ | 723 m³ | 900 m³ | rang 307 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.470 kWh | 2.549 kWh | 2.810 kWh | rang 293 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 13% | 18% | 7% | rang 38 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 41% | 38% | 46% | rang 231 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 11% | 9% | 12% | rang 178 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 20 ha | 80 ha | 3.475 ha | rang 47 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 83,5% | 77,0% | 90,3% | rang 279 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 5,1% | 12,9% | 0,1% | rang 42 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 800 kWh | 847 kWh | 1.245 kWh | rang 281 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 964 Wp | 1.120 Wp | 1.707 Wp | rang 284 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 192,9 ‰ | 180,7 ‰ | 222,7 ‰ | rang 244 van 342 |
Economie
| Indicator | Amersfoort | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 63.900 € | 67.245 € | 63.450 € | rang 160 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 25.335 | 222.825 | 2.612.530 | rang 14 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 154,7 ‰ | 157,5 ‰ | 135,6 ‰ | rang 72 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Amersfoort | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,7% | 1,5% | 1,5% | rang 58 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 3,2% | 2,9% | 2,3% | rang 89 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Amersfoort | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 412 ‰ | 417 ‰ | 508 ‰ | rang 314 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 2,6 km | 4,0 km | 4,6 km | rang 254 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Amersfoort | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,2 personen | 2,2 | 2,2 | rang 134 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 38,0% | 39,1% | 33,3% | rang 74 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 45,1 ‰ | 45,5 ‰ | 30,9 ‰ | rang 52 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 21,9 ‰ | 23,3 ‰ | 11,7 ‰ | rang 34 van 320 | |
| Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners (2025) | 4,1 ‰ | 3,7 ‰ | 3,8 ‰ | rang 67 van 171 | |
| Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 3,9 ‰ | 4,0 ‰ | 3,9 ‰ | rang 89 van 178 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 0,9 km | 0,9 km | 1,0 km | rang 198 van 342 |
Milieu
| Indicator | Amersfoort | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 487 kg | 431 kg | 468 kg | rang 143 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 53,0% | 38,0% | 16,8% | rang 35 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 29,8% | 41,7% | 58,8% | rang 280 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 8,6% | 12,1% | 11,7% | rang 205 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Amersfoort | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 0,8 km | 0,9 km | 1,2 km | rang 288 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Amersfoort | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 43,5% | 41,9% | 28,5% | rang 31 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,7 km | 0,7 km | 0,8 km | rang 219 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Amersfoort
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
83,5% in 2022, tegenover 86,6% in 2017
Woningen met stadsverwarming
5,1% in 2022, tegenover 5,0% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
964 Wp in 2025, tegenover 251 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
192,9 ‰ in 2025, tegenover 71,9 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
45,1 ‰ in 2025, tegenover 48,8 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
21,9 ‰ in 2025, tegenover 24,6 ‰ in 2019
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners
4,1 ‰ in 2025, tegenover 5,3 ‰ in 2019
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners
3,9 ‰ in 2025, tegenover 3,7 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Amersfoort
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 22 | 3,6 |
| februari | 38 | 3,8 |
| maart | 81 | 6,1 |
| april | 127 | 9,8 |
| mei | 154 | 13,5 |
| juni | 163 | 16,9 |
| juli | 159 | 18,5 |
| augustus | 134 | 17,9 |
| september | 96 | 15,3 |
| oktober | 56 | 11,7 |
| november | 27 | 7,2 |
| december | 17 | 4,6 |
Economische sectoren: Amersfoort
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten25,4% ×1,2
- Gezondheids- en welzijnszorg13,8% ×1,3
- Handel10,8% ×0,8
- Onderwijs8,1% ×1,4
- Informatie en communicatie7,5% ×1,4
- Bouwnijverheid6,3% ×0,6
- Cultuur, sport en recreatie6,3% ×1,1
- Verhuur en overige zakelijke diensten5,3% ×1,0
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Amersfoort?
Amersfoort telt 163.764 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 16 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Amersfoort?
Amersfoort beslaat 62,5 km², met een bevolkingsdichtheid van 2.618 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Amersfoort?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Amersfoort van 153.602 naar 163.764, oftewel +6,6%.
Waar ligt Amersfoort?
Amersfoort ligt in Utrecht (provincie). Het maakt deel uit van Utrecht (COROP-gebied). Breedtegraad 52,150, lengtegraad 5,380.
Woningvoorraad: wat is de waarde in Amersfoort?
In Amersfoort bedraagt de indicator “Woningvoorraad” 72.367 woningen (2025), rang 16 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 14.880 woningen.
Bedrijfsvestigingen: wat is de waarde in Amersfoort?
In Amersfoort bedraagt de indicator “Bedrijfsvestigingen” 25.335 (2026), rang 14 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 4.478.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Amersfoort?
In Amersfoort produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 39°, ongeveer 1.016 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Amersfoort?
Het dichtst bij Amersfoort liggen Leusden (3,9 km), Soest (7,6 km), Woudenberg (8,1 km), Baarn (9,4 km), Nijkerk (10 km).