Leusden: bevolking en statistieken
Leusden telt 32.287 inwoners (2026) op 58,5 km², oftewel 552 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 177 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +10,2% tussen 2016 en 2026.
- 32.287 inwoners
- 58,5 km²
- 552 inw./km²
- 5 m
Het belangrijkste
Van de 26 gemeenten in Utrecht staat Leusden op rang 15 qua bevolking.
Woningen gebouwd voor 1946: 4,0% in Leusden, tegenover gemiddeld 16,8% in Utrecht en 18,0% voor het hele land.
Woningen met individuele cv-ketel: 93,3% in Leusden, tegenover gemiddeld 77,0% in Utrecht en 82,6% voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 25,7% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 39° produceert hier ongeveer 1.027 kWh per jaar.
Leusden in cijfers
Leusden op de kaart
Bevolkingsontwikkeling van Leusden
Leusden telde 29.309 inwoners in 2016 en 32.287 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 30.544 |
| 2022 | 30.713 |
| 2023 | 31.467 |
| 2024 | 31.681 |
| 2025 | 31.911 |
| 2026 | 32.287 |
Wist u dat?
- “Woningen gebouwd voor 1946”: lager dan in 95% van de gemeenten.
- “Woningen met individuele cv-ketel”: hoger dan in 91% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 8.197 voetbalvelden.
- De dichtstbijzijnde gemeente met meer inwoners is Amersfoort (163.764 inwoners), op 3,9 km.
- Een zonnepanelensysteem van 4 kWp zou hier ongeveer 4.108 kWh per jaar produceren, ongeveer het elektriciteitsverbruik van een gemiddeld huishouden.
Alle indicatoren van Leusden
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Leusden | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 24,7% | 18,8% | 23,6% | rang 129 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 15,8% | 16,1% | 14,8% | rang 94 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | −1,6 ‰ | 2,2 ‰ | −1,3 ‰ | rang 186 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 8,9 ‰ | 4,3 ‰ | 6,5 ‰ | rang 103 van 342 |
Wonen
| Indicator | Leusden | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 13.848 woningen | 620.065 | 8.274.510 | rang 184 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 4,0% | 16,8% | 13,1% | rang 322 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 20,2% | 23,5% | 19,9% | rang 162 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 79,5% | 61,5% | 79,5% | rang 171 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 71,2% | 58,3% | 66,7% | rang 83 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 20,5% | 26,7% | 23,7% | rang 245 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 547.000 € | 534.331 € | 438.000 € | rang 45 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 20,7 ‰ | 21,3 ‰ | 17,4 ‰ | rang 112 van 341 |
Energie
| Indicator | Leusden | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 830 m³ | 723 m³ | 900 m³ | rang 230 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.760 kWh | 2.549 kWh | 2.810 kWh | rang 192 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 8% | 18% | 7% | rang 100 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 53% | 38% | 46% | rang 72 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 13% | 9% | 12% | rang 96 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 0 ha | 80 ha | 3.475 ha | rang 159 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 93,3% | 77,0% | 90,3% | rang 31 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,0% | 12,9% | 0,1% | rang 191 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 1.280 kWh | 847 kWh | 1.245 kWh | rang 158 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 1.409 Wp | 1.120 Wp | 1.707 Wp | rang 220 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 243,0 ‰ | 180,7 ‰ | 222,7 ‰ | rang 109 van 342 |
Economie
| Indicator | Leusden | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 69.900 € | 67.245 € | 63.450 € | rang 74 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 4.690 | 222.825 | 2.612.530 | rang 160 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 145,3 ‰ | 157,5 ‰ | 135,6 ‰ | rang 110 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Leusden | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,6% | 1,5% | 1,5% | rang 91 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 2,1% | 2,9% | 2,3% | rang 202 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Leusden | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 495 ‰ | 417 ‰ | 508 ‰ | rang 200 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 6,1 km | 4,0 km | 4,6 km | rang 141 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Leusden | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,2 personen | 2,2 | 2,2 | rang 134 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 32,4% | 39,1% | 33,3% | rang 205 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 24,7 ‰ | 45,5 ‰ | 30,9 ‰ | rang 262 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 8,2 ‰ | 23,3 ‰ | 11,7 ‰ | rang 245 van 320 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 1,1 km | 0,9 km | 1,0 km | rang 134 van 342 |
Milieu
| Indicator | Leusden | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 468 kg | 431 kg | 468 kg | rang 169 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 14,4% | 38,0% | 16,8% | rang 194 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 47,3% | 41,7% | 58,8% | rang 226 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 35,5% | 12,1% | 11,7% | rang 43 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Leusden | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 0,8 km | 0,9 km | 1,2 km | rang 288 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Leusden | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 41,6% | 41,9% | 28,5% | rang 40 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,9 km | 0,7 km | 0,8 km | rang 69 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Leusden
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
93,3% in 2022, tegenover 95,9% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,0% in 2022, tegenover 0,4% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
1.409 Wp in 2025, tegenover 568 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
243,0 ‰ in 2025, tegenover 80,9 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
24,7 ‰ in 2025, tegenover 30,6 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
8,2 ‰ in 2025, tegenover 14,2 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Leusden
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 22 | 3,5 |
| februari | 38 | 3,7 |
| maart | 81 | 6,1 |
| april | 128 | 9,8 |
| mei | 156 | 13,5 |
| juni | 165 | 16,9 |
| juli | 162 | 18,6 |
| augustus | 136 | 17,9 |
| september | 97 | 15,3 |
| oktober | 57 | 11,7 |
| november | 27 | 7,2 |
| december | 17 | 4,5 |
Economische sectoren: Leusden
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten25,7% ×1,2
- Gezondheids- en welzijnszorg12,2% ×1,2
- Handel11,3% ×0,9
- Onderwijs7,3% ×1,3
- Informatie en communicatie7,2% ×1,4
- Bouwnijverheid7,0% ×0,7
- Overige dienstverlening5,2% ×1,0
- Verhuur en overige zakelijke diensten5,1% ×1,0
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Leusden?
Leusden telt 32.287 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 177 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Leusden?
Leusden beslaat 58,5 km², met een bevolkingsdichtheid van 552 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Leusden?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Leusden van 29.309 naar 32.287, oftewel +10,2%.
Waar ligt Leusden?
Leusden ligt in Utrecht (provincie). Het maakt deel uit van Utrecht (COROP-gebied). Breedtegraad 52,133, lengtegraad 5,430.
Woningen gebouwd voor 1946: wat is de waarde in Leusden?
In Leusden bedraagt de indicator “Woningen gebouwd voor 1946” 4,0% (2024), rang 322 van de 338 gemeenten; de mediaan van het land is 13,1%.
Woningen met individuele cv-ketel: wat is de waarde in Leusden?
In Leusden bedraagt de indicator “Woningen met individuele cv-ketel” 93,3% (2022), rang 31 van de 341 gemeenten; de mediaan van het land is 90,3%.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Leusden?
In Leusden produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 39°, ongeveer 1.027 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Leusden?
Het dichtst bij Leusden liggen Amersfoort (3,9 km), Woudenberg (5,9 km), Scherpenzeel (7,3 km), Nijkerk (10,0 km), Renswoude (10 km).