Velsen: bevolking en statistieken
Velsen telt 70.361 inwoners (2026) op 45,4 km², oftewel 1.551 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 59 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +4,3% tussen 2016 en 2026.
- 70.361 inwoners
- 45,4 km²
- 1.551 inw./km²
- 0 m
Het belangrijkste
Van de 44 gemeenten in Noord-Holland staat Velsen op rang 11 qua bevolking.
Aandeel agrarisch terrein (excl. water): 9,8% in Velsen, tegenover gemiddeld 33,6% in Noord-Holland en 44,5% voor het hele land.
Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk: 0,7 km in Velsen, tegenover gemiddeld 0,9 km in Noord-Holland en 1,1 km voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 19,2% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 40° produceert hier ongeveer 1.075 kWh per jaar.
Velsen in cijfers
Velsen op de kaart
De naburige gemeenten
- Beverwijk3,5 km · 43.052
- Heemskerk6,2 km · 39.529
- Bloemendaal7,1 km · 23.554
- Uitgeest9,4 km · 13.489
- Haarlem9,6 km · 168.898
- Castricum9,9 km · 37.077
- Zaanstad11 km · 165.201
- Zandvoort12 km · 17.335
Alle gemeenten in Noord-Holland
Alle gemeenten in IJmond (COROP-gebied)
Gemeenten van vergelijkbare grootte
Bevolkingsontwikkeling van Velsen
Velsen telde 67.448 inwoners in 2016 en 70.361 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 68.617 |
| 2022 | 68.482 |
| 2023 | 68.790 |
| 2024 | 69.241 |
| 2025 | 70.026 |
| 2026 | 70.361 |
Wist u dat?
- “Aandeel agrarisch terrein (excl. water)”: lager dan in 96% van de gemeenten.
- “Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk”: lager dan in 96% van de gemeenten.
- “Woningen met zonnestroom”: lager dan in 95% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 6.354 voetbalvelden.
- 2,9 keer dichter bevolkt dan het landelijk gemiddelde.
- De dichtstbijzijnde gemeente is Beverwijk, op 3,5 km.
- De dichtstbijzijnde gemeente met meer inwoners is Haarlem (168.898 inwoners), op 9,6 km.
Alle indicatoren van Velsen
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Velsen | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 22,2% | 19,4% | 23,6% | rang 234 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 14,9% | 14,5% | 14,8% | rang 153 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | −3,0 ‰ | 0,7 ‰ | −1,3 ‰ | rang 233 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 14,3 ‰ | 4,6 ‰ | 6,5 ‰ | rang 28 van 342 |
Wonen
| Indicator | Velsen | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 32.231 woningen | 1.420.067 | 8.274.510 | rang 57 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 24,1% | 25,0% | 13,1% | rang 35 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 13,2% | 20,8% | 19,9% | rang 295 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 60,2% | 50,2% | 79,5% | rang 303 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 56,7% | 51,8% | 66,7% | rang 290 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 35,6% | 30,5% | 23,7% | rang 19 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 463.000 € | 524.447 € | 438.000 € | rang 133 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 9,7 ‰ | 22,5 ‰ | 17,4 ‰ | rang 283 van 341 |
Energie
| Indicator | Velsen | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 830 m³ | 746 m³ | 900 m³ | rang 230 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.370 kWh | 2.350 kWh | 2.810 kWh | rang 310 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 4% | 13% | 7% | rang 287 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 26% | 28% | 46% | rang 323 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 6% | 8% | 12% | rang 318 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 0 ha | 191 ha | 3.475 ha | rang 159 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 88,9% | 80,6% | 90,3% | rang 216 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 3,0% | 8,8% | 0,1% | rang 58 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 510 kWh | 600 kWh | 1.245 kWh | rang 325 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 728 Wp | 890 Wp | 1.707 Wp | rang 314 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 130,1 ‰ | 137,7 ‰ | 222,7 ‰ | rang 323 van 342 |
Economie
| Indicator | Velsen | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 59.700 € | 65.353 € | 63.450 € | rang 233 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 9.385 | 533.195 | 2.612.530 | rang 58 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 133,4 ‰ | 177,2 ‰ | 135,6 ‰ | rang 184 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Velsen | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,4% | 1,7% | 1,5% | rang 185 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 3,3% | 3,5% | 2,3% | rang 86 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Velsen | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 472 ‰ | 385 ‰ | 508 ‰ | rang 243 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 3,2 km | 3,7 km | 4,6 km | rang 219 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Velsen | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,1 personen | 2,0 | 2,2 | rang 235 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 37,6% | 43,0% | 33,3% | rang 82 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 41,4 ‰ | 56,3 ‰ | 30,9 ‰ | rang 74 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 13,1 ‰ | 27,4 ‰ | 11,7 ‰ | rang 130 van 320 | |
| Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners (2025) | 5,0 ‰ | 4,8 ‰ | 3,8 ‰ | rang 31 van 171 | |
| Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 3,8 ‰ | 5,9 ‰ | 3,9 ‰ | rang 97 van 178 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 0,8 km | 0,8 km | 1,0 km | rang 242 van 342 |
Milieu
| Indicator | Velsen | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 504 kg | 445 kg | 468 kg | rang 114 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 42,7% | 44,6% | 16,8% | rang 49 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 9,8% | 33,6% | 58,8% | rang 328 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 30,6% | 11,0% | 11,7% | rang 55 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Velsen | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 0,7 km | 0,9 km | 1,2 km | rang 323 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Velsen | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 28,4% | 39,0% | 28,5% | rang 174 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,7 km | 0,7 km | 0,8 km | rang 219 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Velsen
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
88,9% in 2022, tegenover 90,0% in 2017
Woningen met stadsverwarming
3,0% in 2022, tegenover 0,8% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
728 Wp in 2025, tegenover 227 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
130,1 ‰ in 2025, tegenover 37,2 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
41,4 ‰ in 2025, tegenover 38,9 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
13,1 ‰ in 2025, tegenover 14,5 ‰ in 2019
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners
5,0 ‰ in 2025, tegenover 5,1 ‰ in 2019
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners
3,8 ‰ in 2025, tegenover 3,8 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Velsen
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 22 | 4,6 |
| februari | 39 | 4,4 |
| maart | 85 | 6,3 |
| april | 134 | 9,4 |
| mei | 166 | 12,8 |
| juni | 173 | 16,0 |
| juli | 169 | 17,9 |
| augustus | 139 | 17,8 |
| september | 95 | 15,8 |
| oktober | 54 | 12,5 |
| november | 26 | 8,3 |
| december | 16 | 5,7 |
Economische sectoren: Velsen
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten19,2% ×0,9
- Bouwnijverheid15,7% ×1,5
- Handel12,8% ×1,0
- Gezondheids- en welzijnszorg9,3% ×0,9
- Verhuur en overige zakelijke diensten6,1% ×1,1
- Onderwijs6,0% ×1,0
- Overige dienstverlening5,4% ×1,0
- Cultuur, sport en recreatie4,7% ×0,8
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Velsen?
Velsen telt 70.361 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 59 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Velsen?
Velsen beslaat 45,4 km², met een bevolkingsdichtheid van 1.551 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Velsen?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Velsen van 67.448 naar 70.361, oftewel +4,3%.
Waar ligt Velsen?
Velsen ligt in Noord-Holland (provincie). Het maakt deel uit van IJmond (COROP-gebied). Breedtegraad 52,467, lengtegraad 4,617.
Aandeel agrarisch terrein (excl. water): wat is de waarde in Velsen?
In Velsen bedraagt de indicator “Aandeel agrarisch terrein (excl. water)” 9,8% (2022), rang 328 van de 341 gemeenten; de mediaan van het land is 58,8%.
Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk: wat is de waarde in Velsen?
In Velsen bedraagt de indicator “Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk” 0,7 km (2025), rang 323 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 1,2 km.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Velsen?
In Velsen produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 40°, ongeveer 1.075 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Velsen?
Het dichtst bij Velsen liggen Beverwijk (3,5 km), Heemskerk (6,2 km), Bloemendaal (7,1 km), Uitgeest (9,4 km), Haarlem (9,6 km).