Assen: bevolking en statistieken
Assen telt 70.769 inwoners (2026) op 81,8 km², oftewel 865 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 57 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +5,5% tussen 2016 en 2026.
- 70.769 inwoners
- 81,8 km²
- 865 inw./km²
- 14 m
Het belangrijkste
Van de 12 gemeenten in Drenthe staat Assen op rang 2 qua bevolking.
Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners: 102,1 ‰ in Assen, tegenover gemiddeld 120,0 ‰ in Drenthe en 144,1 ‰ voor het hele land.
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners: 5,9 ‰ in Assen, tegenover gemiddeld 4,6 ‰ in Drenthe en 4,4 ‰ voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 18,5% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 39° produceert hier ongeveer 993 kWh per jaar.
Assen in cijfers
Assen op de kaart
De naburige gemeenten
- Tynaarlo10 km · 35.116
- Aa en Hunze13 km · 26.062
- Midden-Drenthe17 km · 34.402
- Ooststellingwerf18 km · 25.898
- Noordenveld18 km · 31.737
- Midden-Groningen21 km · 61.346
- Veendam24 km · 27.825
- Borger-Odoorn24 km · 26.162
Alle gemeenten in Noord-Drenthe (COROP-gebied)
Gemeenten van vergelijkbare grootte
Bevolkingsontwikkeling van Assen
Assen telde 67.061 inwoners in 2016 en 70.769 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 68.836 |
| 2022 | 68.979 |
| 2023 | 69.414 |
| 2024 | 69.701 |
| 2025 | 70.392 |
| 2026 | 70.769 |
Wist u dat?
- Nr. 1 van Drenthe voor de indicator “Bevolkingsdichtheid”.
- Nr. 1 van Drenthe voor de indicator “Eenpersoonshuishoudens”.
- “Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners”: lager dan in 97% van de gemeenten.
- “Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners”: hoger dan in 97% van de gemeenten.
- “Gemiddelde WOZ-waarde van woningen”: lager dan in 93% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 11.461 voetbalvelden.
- De dichtstbijzijnde gemeente is Tynaarlo, op 10,1 km.
Alle indicatoren van Assen
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Assen | Drenthe | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 22,4% | 25,6% | 23,6% | rang 229 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 14,5% | 14,0% | 14,8% | rang 197 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | −2,5 ‰ | −4,0 ‰ | −1,3 ‰ | rang 219 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 12,5 ‰ | 8,9 ‰ | 6,5 ‰ | rang 46 van 342 |
Wonen
| Indicator | Assen | Drenthe | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 33.401 woningen | 230.306 | 8.274.510 | rang 56 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 7,8% | 13,5% | 13,1% | rang 278 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 26,4% | 18,2% | 19,9% | rang 40 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 69,5% | 80,9% | 79,5% | rang 260 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 59,0% | 66,8% | 66,7% | rang 274 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 27,1% | 23,9% | 23,7% | rang 113 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 325.000 € | 359.206 € | 438.000 € | rang 317 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 16,2 ‰ | 14,0 ‰ | 17,4 ‰ | rang 197 van 341 |
Energie
| Indicator | Assen | Drenthe | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 810 m³ | 961 m³ | 900 m³ | rang 249 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.410 kWh | 2.818 kWh | 2.810 kWh | rang 304 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 6% | 6% | 7% | rang 184 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 47% | 54% | 46% | rang 158 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 12% | 13% | 12% | rang 140 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 4 ha | 531 ha | 3.475 ha | rang 117 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 90,7% | 90,8% | 90,3% | rang 151 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,0% | 0,3% | 0,1% | rang 191 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 1.110 kWh | 1.460 kWh | 1.245 kWh | rang 212 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 1.440 Wp | 3.582 Wp | 1.707 Wp | rang 214 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 244,1 ‰ | 268,2 ‰ | 222,7 ‰ | rang 103 van 342 |
Economie
| Indicator | Assen | Drenthe | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 54.300 € | 57.846 € | 63.450 € | rang 304 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 7.225 | 60.970 | 2.612.530 | rang 91 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 102,1 ‰ | 120,0 ‰ | 135,6 ‰ | rang 331 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Assen | Drenthe | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,6% | 1,6% | 1,5% | rang 91 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 4,5% | 3,3% | 2,3% | rang 23 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Assen | Drenthe | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 472 ‰ | 538 ‰ | 508 ‰ | rang 243 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 3,3 km | 7,1 km | 4,6 km | rang 210 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Assen | Drenthe | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,1 personen | 2,2 | 2,2 | rang 235 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 40,7% | 34,8% | 33,3% | rang 47 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 43,7 ‰ | 30,1 ‰ | 30,9 ‰ | rang 63 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 16,8 ‰ | 11,1 ‰ | 11,7 ‰ | rang 72 van 320 | |
| Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners (2025) | 5,9 ‰ | 4,6 ‰ | 3,8 ‰ | rang 5 van 171 | |
| Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 4,9 ‰ | 5,0 ‰ | 3,9 ‰ | rang 51 van 178 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 1,0 km | 1,5 km | 1,0 km | rang 161 van 342 |
Milieu
| Indicator | Assen | Drenthe | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 485 kg | 560 kg | 468 kg | rang 145 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 27,3% | 14,3% | 16,8% | rang 107 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 44,6% | 66,3% | 58,8% | rang 236 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 18,3% | 15,8% | 11,7% | rang 114 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Assen | Drenthe | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 1,1 km | 1,6 km | 1,2 km | rang 173 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Assen | Drenthe | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 30,2% | 26,9% | 28,5% | rang 141 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,8 km | 1,0 km | 0,8 km | rang 124 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Assen
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
90,7% in 2022, tegenover 93,8% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,0% in 2022, tegenover 0,0% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
1.440 Wp in 2025, tegenover 519 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
244,1 ‰ in 2025, tegenover 100,6 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
43,7 ‰ in 2025, tegenover 52,7 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
16,8 ‰ in 2025, tegenover 24,2 ‰ in 2019
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners
5,9 ‰ in 2025, tegenover 6,0 ‰ in 2019
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners
4,9 ‰ in 2025, tegenover 5,5 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Assen
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 20 | 3,1 |
| februari | 36 | 3,3 |
| maart | 78 | 5,5 |
| april | 126 | 9,3 |
| mei | 153 | 13,0 |
| juni | 161 | 16,3 |
| juli | 157 | 18,0 |
| augustus | 134 | 17,5 |
| september | 93 | 15,0 |
| oktober | 53 | 11,3 |
| november | 25 | 6,8 |
| december | 16 | 4,2 |
Economische sectoren: Assen
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten18,5% ×0,9
- Handel16,6% ×1,3
- Gezondheids- en welzijnszorg13,4% ×1,3
- Bouwnijverheid7,6% ×0,7
- Overige dienstverlening7,3% ×1,4
- Onderwijs6,6% ×1,1
- Informatie en communicatie5,5% ×1,0
- Verhuur en overige zakelijke diensten5,4% ×1,0
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Assen?
Assen telt 70.769 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 57 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Assen?
Assen beslaat 81,8 km², met een bevolkingsdichtheid van 865 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Assen?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Assen van 67.061 naar 70.769, oftewel +5,5%.
Waar ligt Assen?
Assen ligt in Drenthe (provincie). Het maakt deel uit van Noord-Drenthe (COROP-gebied). Breedtegraad 52,995, lengtegraad 6,561.
Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners: wat is de waarde in Assen?
In Assen bedraagt de indicator “Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners” 102,1 ‰ (2026), rang 331 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 135,6 ‰.
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners: wat is de waarde in Assen?
In Assen bedraagt de indicator “Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners” 5,9 ‰ (2025), rang 5 van de 171 gemeenten; de mediaan van het land is 3,8 ‰.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Assen?
In Assen produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 39°, ongeveer 993 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Assen?
Het dichtst bij Assen liggen Tynaarlo (10 km), Aa en Hunze (13 km), Midden-Drenthe (17 km), Ooststellingwerf (18 km), Noordenveld (18 km).