Zeist: bevolking en statistieken
Zeist telt 66.648 inwoners (2026) op 48,5 km², oftewel 1.373 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 63 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +7,1% tussen 2016 en 2026.
- 66.648 inwoners
- 48,5 km²
- 1.373 inw./km²
- 6 m
Het belangrijkste
Van de 26 gemeenten in Utrecht staat Zeist op rang 5 qua bevolking.
Gemiddelde WOZ-waarde van woningen: 609.000 € in Zeist, tegenover gemiddeld 534.331 € in Utrecht en 440.410 € voor het hele land.
Aandeel agrarisch terrein (excl. water): 11,6% in Zeist, tegenover gemiddeld 41,7% in Utrecht en 44,5% voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 28,4% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 39° produceert hier ongeveer 1.002 kWh per jaar.
Zeist in cijfers
Zeist op de kaart
De naburige gemeenten
- Bunnik3,1 km · 16.402
- De Bilt4,7 km · 43.687
- Houten7,6 km · 50.952
- Utrecht7,7 km · 378.121
- Nieuwegein11 km · 68.257
- Soest12 km · 47.853
- Amersfoort12 km · 163.764
- Woudenberg13 km · 15.099
Alle gemeenten in Utrecht (COROP-gebied)
Gemeenten van vergelijkbare grootte
Bevolkingsontwikkeling van Zeist
Zeist telde 62.258 inwoners in 2016 en 66.648 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 65.043 |
| 2022 | 65.987 |
| 2023 | 66.629 |
| 2024 | 66.641 |
| 2025 | 66.671 |
| 2026 | 66.648 |
Wist u dat?
- “Gemiddelde WOZ-waarde van woningen”: hoger dan in 96% van de gemeenten.
- “Aandeel agrarisch terrein (excl. water)”: lager dan in 95% van de gemeenten.
- “Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding”: hoger dan in 93% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 6.797 voetbalvelden.
- 2,5 keer dichter bevolkt dan het landelijk gemiddelde.
- De dichtstbijzijnde gemeente is Bunnik, op 3,1 km.
- De dichtstbijzijnde gemeente met meer inwoners is Utrecht (378.121 inwoners), op 7,7 km.
Alle indicatoren van Zeist
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Zeist | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 22,3% | 18,8% | 23,6% | rang 232 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 16,3% | 16,1% | 14,8% | rang 60 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | −3,4 ‰ | 2,2 ‰ | −1,3 ‰ | rang 251 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 3,9 ‰ | 4,3 ‰ | 6,5 ‰ | rang 228 van 342 |
Wonen
| Indicator | Zeist | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 30.260 woningen | 620.065 | 8.274.510 | rang 61 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 24,6% | 16,8% | 13,1% | rang 29 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 16,3% | 23,5% | 19,9% | rang 246 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 54,5% | 61,5% | 79,5% | rang 319 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 53,4% | 58,3% | 66,7% | rang 314 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 28,6% | 26,7% | 23,7% | rang 77 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 609.000 € | 534.331 € | 438.000 € | rang 16 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 10,8 ‰ | 21,3 ‰ | 17,4 ‰ | rang 274 van 341 |
Energie
| Indicator | Zeist | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 930 m³ | 723 m³ | 900 m³ | rang 127 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.670 kWh | 2.549 kWh | 2.810 kWh | rang 230 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 5% | 18% | 7% | rang 236 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 34% | 38% | 46% | rang 291 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 9% | 9% | 12% | rang 256 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 0 ha | 80 ha | 3.475 ha | rang 159 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 82,1% | 77,0% | 90,3% | rang 290 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,1% | 12,9% | 0,1% | rang 164 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 700 kWh | 847 kWh | 1.245 kWh | rang 298 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 775 Wp | 1.120 Wp | 1.707 Wp | rang 310 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 162,4 ‰ | 180,7 ‰ | 222,7 ‰ | rang 294 van 342 |
Economie
| Indicator | Zeist | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 75.900 € | 67.245 € | 63.450 € | rang 27 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 10.995 | 222.825 | 2.612.530 | rang 46 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 165,0 ‰ | 157,5 ‰ | 135,6 ‰ | rang 39 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Zeist | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,4% | 1,5% | 1,5% | rang 185 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 3,1% | 2,9% | 2,3% | rang 97 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Zeist | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 430 ‰ | 417 ‰ | 508 ‰ | rang 303 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 4,2 km | 4,0 km | 4,6 km | rang 179 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Zeist | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,1 personen | 2,2 | 2,2 | rang 235 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 41,8% | 39,1% | 33,3% | rang 37 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 31,6 ‰ | 45,5 ‰ | 30,9 ‰ | rang 156 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 11,3 ‰ | 23,3 ‰ | 11,7 ‰ | rang 167 van 320 | |
| Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners (2025) | 3,6 ‰ | 3,7 ‰ | 3,8 ‰ | rang 91 van 171 | |
| Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 3,5 ‰ | 4,0 ‰ | 3,9 ‰ | rang 117 van 178 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 0,8 km | 0,9 km | 1,0 km | rang 242 van 342 |
Milieu
| Indicator | Zeist | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 456 kg | 431 kg | 468 kg | rang 200 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 35,6% | 38,0% | 16,8% | rang 75 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 11,6% | 41,7% | 58,8% | rang 322 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 46,2% | 12,1% | 11,7% | rang 22 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Zeist | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 1,0 km | 0,9 km | 1,2 km | rang 206 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Zeist | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 45,3% | 41,9% | 28,5% | rang 23 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,8 km | 0,7 km | 0,8 km | rang 124 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Zeist
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
82,1% in 2022, tegenover 81,8% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,1% in 2022, tegenover 0,1% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
775 Wp in 2025, tegenover 186 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
162,4 ‰ in 2025, tegenover 44,0 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
31,6 ‰ in 2025, tegenover 45,6 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
11,3 ‰ in 2025, tegenover 21,2 ‰ in 2019
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners
3,6 ‰ in 2025, tegenover 5,0 ‰ in 2019
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners
3,5 ‰ in 2025, tegenover 5,0 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Zeist
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 22 | 3,6 |
| februari | 38 | 3,8 |
| maart | 80 | 6,2 |
| april | 126 | 9,8 |
| mei | 153 | 13,5 |
| juni | 162 | 16,9 |
| juli | 158 | 18,5 |
| augustus | 133 | 17,8 |
| september | 95 | 15,3 |
| oktober | 55 | 11,8 |
| november | 27 | 7,3 |
| december | 17 | 4,6 |
Economische sectoren: Zeist
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten28,4% ×1,4
- Gezondheids- en welzijnszorg15,1% ×1,4
- Handel9,6% ×0,7
- Onderwijs7,8% ×1,3
- Bouwnijverheid6,1% ×0,6
- Informatie en communicatie5,9% ×1,1
- Verhuur en overige zakelijke diensten5,1% ×0,9
- Cultuur, sport en recreatie4,9% ×0,9
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Zeist?
Zeist telt 66.648 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 63 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Zeist?
Zeist beslaat 48,5 km², met een bevolkingsdichtheid van 1.373 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Zeist?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Zeist van 62.258 naar 66.648, oftewel +7,1%.
Waar ligt Zeist?
Zeist ligt in Utrecht (provincie). Het maakt deel uit van Utrecht (COROP-gebied). Breedtegraad 52,083, lengtegraad 5,233.
Gemiddelde WOZ-waarde van woningen: wat is de waarde in Zeist?
In Zeist bedraagt de indicator “Gemiddelde WOZ-waarde van woningen” 609.000 € (2026), rang 16 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 438.000 €.
Aandeel agrarisch terrein (excl. water): wat is de waarde in Zeist?
In Zeist bedraagt de indicator “Aandeel agrarisch terrein (excl. water)” 11,6% (2022), rang 322 van de 341 gemeenten; de mediaan van het land is 58,8%.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Zeist?
In Zeist produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 39°, ongeveer 1.002 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Zeist?
Het dichtst bij Zeist liggen Bunnik (3,1 km), De Bilt (4,7 km), Houten (7,6 km), Utrecht (7,7 km), Nieuwegein (11 km).