Locatiekaart: Enschede
Gemeente · Twente · Overijssel

Enschede: bevolking en statistieken

Enschede telt 162.683 inwoners (2026) op 140,7 km², oftewel 1.156 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 17 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +2,7% tussen 2016 en 2026.

  • 162.683 inwoners
  • 140,7 km²
  • 1.156 inw./km²
  • 44 m

Het belangrijkste

Van de 25 gemeenten in Overijssel staat Enschede op rang 1 qua bevolking.

Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar: 5,7% in Enschede, tegenover gemiddeld 3,4% in Overijssel en 3,5% voor het hele land.

Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners: 36,6 ‰ in Enschede, tegenover gemiddeld 16,5 ‰ in Overijssel en 19,8 ‰ voor het hele land.

Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 19,7% van de vestigingen van de gemeente.

Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 39° produceert hier ongeveer 1.007 kWh per jaar.

Enschede in cijfers

Bevolking
162.683
rang 17 van 342
+2,7%in 10 jaar
2016–2026
Bevolkingsdichtheid
1.156inw./km²
rang 91 van 342
Oppervlakte
141km²
rang 74 van 342
Hoogte
44m
rang 17 van 339
Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar
5,7%
rang 5 van 342
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
36,6‰
rang 5 van 320
Woningen in bezit van woningcorporaties
36,3%
rang 11 van 340
Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden
52.600€
rang 318 van 336

Enschede op de kaart

Bevolkingsontwikkeling van Enschede

158.000160.000162.000164.000201620182020202220242026
Bevolking, 2016–2026

Enschede telde 158.351 inwoners in 2016 en 162.683 in 2026.

JaarBevolking
2021159.732
2022160.640
2023161.235
2024161.738
2025162.317
2026162.683

Wist u dat?

Alle indicatoren van Enschede

Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.

EnschedeLandelijke mediaanBeweeg over een balk of tik erop om te zien wat hij toont.

Bevolking

IndicatorEnschedeOverijsselLandPositie?Rang
Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026)19,0%21,4%23,6%rang 306 van 342
Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026)13,4%15,2%14,8%rang 281 van 342
Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024)−2,1 ‰−0,5 ‰−1,3 ‰rang 206 van 342
Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024)5,8 ‰6,3 ‰6,5 ‰rang 186 van 342

Wonen

IndicatorEnschedeOverijsselLandPositie?Rang
Woningvoorraad (2025)77.688 woningen531.8448.274.510rang 13 van 342
Woningen gebouwd voor 1946 (2024)19,3%16,1%13,1%rang 83 van 338
Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024)19,0%21,1%19,9%rang 186 van 338
Eengezinswoningen (2024)62,9%74,8%79,5%rang 294 van 342
Koopwoningen (2024)48,3%61,9%66,7%rang 324 van 342
Woningen in bezit van woningcorporaties (2024)36,3%26,3%23,7%rang 11 van 340
Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026)332.000 €395.811 €438.000 €rang 310 van 342
Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025)17,3 ‰18,2 ‰17,4 ‰rang 173 van 341

Energie

IndicatorEnschedeOverijsselLandPositie?Rang
Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025)730 m³877 m³900 m³rang 294 van 342
Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025)2.540 kWh2.784 kWh2.810 kWhrang 279 van 342
Aardgasvrije woningen (2025)17%9%7%rang 25 van 342
Woningen met zonnestroom (2025)29%45%46%rang 315 van 342
Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025)8%12%12%rang 285 van 342
Oppervlakte zonneparken (2022)43 ha295 ha3.475 harang 23 van 341
Woningen met individuele cv-ketel (2022)72,9%86,8%90,3%rang 321 van 341
Woningen met stadsverwarming (2022)15,3%3,3%0,1%rang 17 van 341
Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025)700 kWh1.244 kWh1.245 kWhrang 298 van 342
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025)1.218 Wp2.004 Wp1.707 Wprang 250 van 342
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025)149,7 ‰214,3 ‰222,7 ‰rang 306 van 342

Economie

IndicatorEnschedeOverijsselLandPositie?Rang
Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024)52.600 €60.610 €63.450 €rang 318 van 336
Bedrijfsvestigingen (2026)18.425149.0802.612.530rang 19 van 342
Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026)113,3 ‰124,0 ‰135,6 ‰rang 305 van 342

Werkgelegenheid

IndicatorEnschedeOverijsselLandPositie?Rang
WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026)1,7%1,5%1,5%rang 58 van 342
Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026)5,7%3,4%2,3%rang 5 van 342

Mobiliteit

IndicatorEnschedeOverijsselLandPositie?Rang
Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025)417 ‰482 ‰508 ‰rang 312 van 342
Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025)2,7 km3,9 km4,6 kmrang 243 van 342

Samenleving

IndicatorEnschedeOverijsselLandPositie?Rang
Gemiddelde huishoudensgrootte (2025)1,9 personen2,22,2rang 320 van 342
Eenpersoonshuishoudens (2025)47,9%36,1%33,3%rang 18 van 342
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025)65,0 ‰37,7 ‰30,9 ‰rang 10 van 338
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025)36,6 ‰16,5 ‰11,7 ‰rang 5 van 320
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners (2025)5,1 ‰4,3 ‰3,8 ‰rang 27 van 171
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners (2025)4,9 ‰4,3 ‰3,9 ‰rang 51 van 178
Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025)0,7 km1,1 km1,0 kmrang 298 van 342

Milieu

IndicatorEnschedeOverijsselLandPositie?Rang
Huishoudelijk afval per inwoner (2024)371 kg429 kg468 kgrang 314 van 340
Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022)28,8%20,9%16,8%rang 103 van 341
Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022)47,2%60,0%58,8%rang 228 van 341
Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022)17,6%14,8%11,7%rang 119 van 341

Gezondheid

IndicatorEnschedeOverijsselLandPositie?Rang
Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025)0,9 km1,3 km1,2 kmrang 247 van 342

Onderwijs

IndicatorEnschedeOverijsselLandPositie?Rang
Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024)30,8%29,5%28,5%rang 126 van 341
Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025)0,7 km0,8 km0,8 kmrang 219 van 342

Ontwikkeling van de indicatoren van Enschede

Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.

Woningen met individuele cv-ketel

−0,4 procentpunt

72,9% in 2022, tegenover 73,3% in 2017

7273747576202220212020201920182017
Woningen met individuele cv-ketel (%), 2017–2022

Woningen met stadsverwarming

+1,0 procentpunt

15,3% in 2022, tegenover 14,3% in 2017

14,014,515,015,5202220212020201920182017
Woningen met stadsverwarming (%), 2017–2022

Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner

+895 Wp+277,1%

1.218 Wp in 2025, tegenover 323 Wp in 2019

05001.0001.5002025202420232022202120202019
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (Wp), 2019–2025

Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners

+105,2 ‰+236,4%

149,7 ‰ in 2025, tegenover 44,5 ‰ in 2019

0501001502025202420232022202120202019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (‰), 2019–2025

Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners

+7,7 ‰+13,4%

65,0 ‰ in 2025, tegenover 57,3 ‰ in 2019

505560652025202420232022202120202019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (‰), 2019–2025

Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners

+7,1 ‰+24,1%

36,6 ‰ in 2025, tegenover 29,5 ‰ in 2019

20253035402025202420232022202120202019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (‰), 2019–2025

Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners

−0,7 ‰−12,1%

5,1 ‰ in 2025, tegenover 5,8 ‰ in 2019

4,04,55,05,56,02025202420232022202120202019
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners (‰), 2019–2025

Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners

−0,3 ‰−5,8%

4,9 ‰ in 2025, tegenover 5,2 ‰ in 2019

4,04,55,05,52025202420232022202120202019
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners (‰), 2019–2025

Zon en temperaturen: Enschede

Zonne-energieopbrengst per jaar
1.007kWh
voor 1 kWp met een helling van 39°
Warmste maand
18,8°C
juli
Koudste maand
3,0°C
januari
Productiefste maand
124kWh
mei

0100200300−10°0°10°20°30°jan.feb.mrt.apr.meijun.jul.aug.sep.okt.nov.dec.
Zonnestraling per maand (kWh/m²)Gemiddelde temperatuur (°C)
Zonnestraling per maand (kWh/m²) · Gemiddelde temperatuur (°C)
MaandZonnestralingTemperatuur
januari203,0
februari383,4
maart805,9
april1269,9
mei15413,8
juni16417,3
juli16118,8
augustus13518,1
september9615,3
oktober5511,5
november276,8
december164,1

Economische sectoren: Enschede

Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.

Veelgestelde vragen

Hoeveel inwoners heeft Enschede?

Enschede telt 162.683 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 17 van de 342 gemeenten.

Wat is de oppervlakte van Enschede?

Enschede beslaat 140,7 km², met een bevolkingsdichtheid van 1.156 inwoners per km².

Groeit de bevolking van Enschede?

Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Enschede van 158.351 naar 162.683, oftewel +2,7%.

Waar ligt Enschede?

Enschede ligt in Overijssel (provincie). Het maakt deel uit van Twente (COROP-gebied). Breedtegraad 52,222, lengtegraad 6,893.

Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar: wat is de waarde in Enschede?

In Enschede bedraagt de indicator “Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar” 5,7% (2026), rang 5 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 2,3%.

Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners: wat is de waarde in Enschede?

In Enschede bedraagt de indicator “Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners” 36,6 ‰ (2025), rang 5 van de 320 gemeenten; de mediaan van het land is 11,7 ‰.

Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Enschede?

In Enschede produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 39°, ongeveer 1.007 kWh per jaar.

Wat zijn de naburige gemeenten van Enschede?

Het dichtst bij Enschede liggen Hengelo (O.) (8,3 km), Losser (8,8 km), Oldenzaal (10 km), Haaksbergen (13 km), Borne (13 km).