Haarlem: bevolking en statistieken
Haarlem telt 168.898 inwoners (2026) op 29,2 km², oftewel 5.786 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 13 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +6,8% tussen 2016 en 2026.
- 168.898 inwoners
- 29,2 km²
- 5.786 inw./km²
- 9 m
Het belangrijkste
Van de 44 gemeenten in Noord-Holland staat Haarlem op rang 2 qua bevolking.
Woningen gebouwd voor 1946: 47,7% in Haarlem, tegenover gemiddeld 25,0% in Noord-Holland en 18,0% voor het hele land.
Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt: 0,5 km in Haarlem, tegenover gemiddeld 0,8 km in Noord-Holland en 1,0 km voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 25,6% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 40° produceert hier ongeveer 1.070 kWh per jaar.
Haarlem in cijfers
Haarlem op de kaart
De naburige gemeenten
- Bloemendaal2,4 km · 23.554
- Heemstede3,4 km · 27.556
- Zandvoort7,1 km · 17.335
- Haarlemmermeer9,2 km · 166.978
- Velsen9,6 km · 70.361
- Hillegom11 km · 23.078
- Beverwijk12 km · 43.052
- Zaanstad14 km · 165.201
Alle gemeenten in Noord-Holland
Alle gemeenten in Agglomeratie Haarlem (COROP-gebied)
Gemeenten van vergelijkbare grootte
Bevolkingsontwikkeling van Haarlem
Haarlem telde 158.140 inwoners in 2016 en 168.898 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 162.543 |
| 2022 | 162.898 |
| 2023 | 165.396 |
| 2024 | 167.636 |
| 2025 | 168.743 |
| 2026 | 168.898 |
Wist u dat?
- Nr. 1 van Noord-Holland voor de indicator “Bevolkingsdichtheid”.
- Nr. 1 van Noord-Holland voor de indicator “Hoogte”.
- “Woningen gebouwd voor 1946”: hoger dan in 99% van de gemeenten.
- “Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt”: lager dan in 99% van de gemeenten.
- “Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school”: lager dan in 99% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 4.088 voetbalvelden.
- 10,7 keer dichter bevolkt dan het landelijk gemiddelde.
Alle indicatoren van Haarlem
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Haarlem | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 17,9% | 19,4% | 23,6% | rang 319 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 16,0% | 14,5% | 14,8% | rang 80 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | 1,5 ‰ | 0,7 ‰ | −1,3 ‰ | rang 56 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 5,2 ‰ | 4,6 ‰ | 6,5 ‰ | rang 197 van 342 |
Wonen
| Indicator | Haarlem | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 80.429 woningen | 1.420.067 | 8.274.510 | rang 12 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 47,7% | 25,0% | 13,1% | rang 1 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 14,3% | 20,8% | 19,9% | rang 274 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 48,1% | 50,2% | 79,5% | rang 325 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 53,0% | 51,8% | 66,7% | rang 316 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 28,7% | 30,5% | 23,7% | rang 73 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 548.000 € | 524.447 € | 438.000 € | rang 42 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 17,7 ‰ | 22,5 ‰ | 17,4 ‰ | rang 166 van 341 |
Energie
| Indicator | Haarlem | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 800 m³ | 746 m³ | 900 m³ | rang 254 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.160 kWh | 2.350 kWh | 2.810 kWh | rang 335 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 7% | 13% | 7% | rang 133 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 21% | 28% | 46% | rang 332 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 8% | 8% | 12% | rang 285 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 0 ha | 191 ha | 3.475 ha | rang 159 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 81,6% | 80,6% | 90,3% | rang 294 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 1,3% | 8,8% | 0,1% | rang 75 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 370 kWh | 600 kWh | 1.245 kWh | rang 335 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 444 Wp | 890 Wp | 1.707 Wp | rang 336 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 107,1 ‰ | 137,7 ‰ | 222,7 ‰ | rang 332 van 342 |
Economie
| Indicator | Haarlem | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 62.200 € | 65.353 € | 63.450 € | rang 193 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 29.515 | 533.195 | 2.612.530 | rang 9 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 174,8 ‰ | 177,2 ‰ | 135,6 ‰ | rang 25 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Haarlem | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,8% | 1,7% | 1,5% | rang 28 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 3,2% | 3,5% | 2,3% | rang 89 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Haarlem | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 358 ‰ | 385 ‰ | 508 ‰ | rang 332 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 2,5 km | 3,7 km | 4,6 km | rang 267 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Haarlem | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,0 personen | 2,0 | 2,2 | rang 293 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 43,9% | 43,0% | 33,3% | rang 25 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 55,9 ‰ | 56,3 ‰ | 30,9 ‰ | rang 26 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 27,7 ‰ | 27,4 ‰ | 11,7 ‰ | rang 16 van 320 | |
| Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners (2025) | 5,4 ‰ | 4,8 ‰ | 3,8 ‰ | rang 19 van 171 | |
| Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 4,9 ‰ | 5,9 ‰ | 3,9 ‰ | rang 51 van 178 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 0,5 km | 0,8 km | 1,0 km | rang 341 van 342 |
Milieu
| Indicator | Haarlem | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 400 kg | 445 kg | 468 kg | rang 284 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 68,7% | 44,6% | 16,8% | rang 8 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 14,7% | 33,6% | 58,8% | rang 315 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 3,0% | 11,0% | 11,7% | rang 286 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Haarlem | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 0,6 km | 0,9 km | 1,2 km | rang 338 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Haarlem | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 45,2% | 39,0% | 28,5% | rang 25 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,5 km | 0,7 km | 0,8 km | rang 339 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Haarlem
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
81,6% in 2022, tegenover 82,7% in 2017
Woningen met stadsverwarming
1,3% in 2022, tegenover 0,5% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
444 Wp in 2025, tegenover 129 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
107,1 ‰ in 2025, tegenover 32,2 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
55,9 ‰ in 2025, tegenover 52,8 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
27,7 ‰ in 2025, tegenover 26,7 ‰ in 2019
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners
5,4 ‰ in 2025, tegenover 5,6 ‰ in 2019
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners
4,9 ‰ in 2025, tegenover 4,2 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Haarlem
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 22 | 4,4 |
| februari | 39 | 4,3 |
| maart | 85 | 6,3 |
| april | 134 | 9,5 |
| mei | 164 | 13,0 |
| juni | 173 | 16,2 |
| juli | 168 | 18,1 |
| augustus | 138 | 17,8 |
| september | 96 | 15,7 |
| oktober | 55 | 12,4 |
| november | 26 | 8,1 |
| december | 17 | 5,5 |
Economische sectoren: Haarlem
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten25,6% ×1,2
- Gezondheids- en welzijnszorg10,5% ×1,0
- Handel9,9% ×0,8
- Bouwnijverheid8,9% ×0,8
- Onderwijs7,7% ×1,3
- Cultuur, sport en recreatie7,5% ×1,4
- Informatie en communicatie7,3% ×1,4
- Verhuur en overige zakelijke diensten5,3% ×1,0
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Haarlem?
Haarlem telt 168.898 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 13 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Haarlem?
Haarlem beslaat 29,2 km², met een bevolkingsdichtheid van 5.786 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Haarlem?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Haarlem van 158.140 naar 168.898, oftewel +6,8%.
Waar ligt Haarlem?
Haarlem ligt in Noord-Holland (provincie). Het maakt deel uit van Agglomeratie Haarlem (COROP-gebied). Breedtegraad 52,381, lengtegraad 4,636.
Woningen gebouwd voor 1946: wat is de waarde in Haarlem?
In Haarlem bedraagt de indicator “Woningen gebouwd voor 1946” 47,7% (2024), rang 1 van de 338 gemeenten; de mediaan van het land is 13,1%.
Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt: wat is de waarde in Haarlem?
In Haarlem bedraagt de indicator “Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt” 0,5 km (2025), rang 341 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 1,0 km.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Haarlem?
In Haarlem produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 40°, ongeveer 1.070 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Haarlem?
Het dichtst bij Haarlem liggen Bloemendaal (2,4 km), Heemstede (3,4 km), Zandvoort (7,1 km), Haarlemmermeer (9,2 km), Velsen (9,6 km).