Zaanstad: bevolking en statistieken
Zaanstad telt 165.201 inwoners (2026) op 73,7 km², oftewel 2.242 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 15 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +8,4% tussen 2016 en 2026.
- 165.201 inwoners
- 73,7 km²
- 2.242 inw./km²
- −2 m
Het belangrijkste
Van de 44 gemeenten in Noord-Holland staat Zaanstad op rang 4 qua bevolking.
Woningen in bezit van woningcorporaties: 36,1% in Zaanstad, tegenover gemiddeld 30,5% in Noord-Holland en 27,9% voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 16,8% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 40° produceert hier ongeveer 1.055 kWh per jaar.
Zaanstad in cijfers
Zaanstad op de kaart
De naburige gemeenten
- Oostzaan7,6 km · 9.778
- Wormerland7,7 km · 16.328
- Uitgeest8,0 km · 13.489
- Beverwijk8,3 km · 43.052
- Heemskerk8,4 km · 39.529
- Landsmeer10 km · 11.685
- Velsen11 km · 70.361
- Castricum12 km · 37.077
Alle gemeenten in Noord-Holland
Alle gemeenten in Zaanstreek (COROP-gebied)
Gemeenten van vergelijkbare grootte
Bevolkingsontwikkeling van Zaanstad
Zaanstad telde 152.466 inwoners in 2016 en 165.201 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 156.901 |
| 2022 | 157.166 |
| 2023 | 159.618 |
| 2024 | 161.389 |
| 2025 | 162.828 |
| 2026 | 165.201 |
Wist u dat?
- “Woningen in bezit van woningcorporaties”: hoger dan in 96% van de gemeenten.
- “Bedrijfsvestigingen”: hoger dan in 96% van de gemeenten.
- “Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners”: lager dan in 94% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 10.319 voetbalvelden.
- 4,2 keer dichter bevolkt dan het landelijk gemiddelde.
- De dichtstbijzijnde gemeente is Oostzaan, op 7,6 km.
- De dichtstbijzijnde gemeente met meer inwoners is Amsterdam (941.927 inwoners), op 14 km.
Alle indicatoren van Zaanstad
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Zaanstad | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 18,8% | 19,4% | 23,6% | rang 308 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 15,9% | 14,5% | 14,8% | rang 90 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | 0,7 ‰ | 0,7 ‰ | −1,3 ‰ | rang 80 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 8,1 ‰ | 4,6 ‰ | 6,5 ‰ | rang 124 van 342 |
Wonen
| Indicator | Zaanstad | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 72.329 woningen | 1.420.067 | 8.274.510 | rang 17 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 18,9% | 25,0% | 13,1% | rang 89 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 22,1% | 20,8% | 19,9% | rang 110 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 61,6% | 50,2% | 79,5% | rang 300 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 54,2% | 51,8% | 66,7% | rang 310 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 36,1% | 30,5% | 23,7% | rang 15 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 420.000 € | 524.447 € | 438.000 € | rang 201 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 23,6 ‰ | 22,5 ‰ | 17,4 ‰ | rang 86 van 341 |
Energie
| Indicator | Zaanstad | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 770 m³ | 746 m³ | 900 m³ | rang 276 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.390 kWh | 2.350 kWh | 2.810 kWh | rang 309 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 10% | 13% | 7% | rang 61 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 28% | 28% | 46% | rang 318 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 9% | 8% | 12% | rang 256 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 0 ha | 191 ha | 3.475 ha | rang 159 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 86,5% | 80,6% | 90,3% | rang 255 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 2,8% | 8,8% | 0,1% | rang 60 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 600 kWh | 600 kWh | 1.245 kWh | rang 319 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 776 Wp | 890 Wp | 1.707 Wp | rang 309 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 132,8 ‰ | 137,7 ‰ | 222,7 ‰ | rang 320 van 342 |
Economie
| Indicator | Zaanstad | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 57.300 € | 65.353 € | 63.450 € | rang 268 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 23.695 | 533.195 | 2.612.530 | rang 16 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 143,4 ‰ | 177,2 ‰ | 135,6 ‰ | rang 120 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Zaanstad | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,6% | 1,7% | 1,5% | rang 91 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 3,5% | 3,5% | 2,3% | rang 71 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Zaanstad | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 418 ‰ | 385 ‰ | 508 ‰ | rang 310 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 2,1 km | 3,7 km | 4,6 km | rang 292 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Zaanstad | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,2 personen | 2,0 | 2,2 | rang 134 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 37,9% | 43,0% | 33,3% | rang 76 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 47,2 ‰ | 56,3 ‰ | 30,9 ‰ | rang 44 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 20,4 ‰ | 27,4 ‰ | 11,7 ‰ | rang 40 van 320 | |
| Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners (2025) | 4,3 ‰ | 4,8 ‰ | 3,8 ‰ | rang 58 van 171 | |
| Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 5,2 ‰ | 5,9 ‰ | 3,9 ‰ | rang 45 van 178 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 0,7 km | 0,8 km | 1,0 km | rang 298 van 342 |
Milieu
| Indicator | Zaanstad | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 467 kg | 445 kg | 468 kg | rang 172 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 40,8% | 44,6% | 16,8% | rang 54 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 37,5% | 33,6% | 58,8% | rang 257 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 14,7% | 11,0% | 11,7% | rang 140 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Zaanstad | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 0,9 km | 0,9 km | 1,2 km | rang 247 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Zaanstad | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 27,9% | 39,0% | 28,5% | rang 185 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,8 km | 0,7 km | 0,8 km | rang 124 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Zaanstad
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
86,5% in 2022, tegenover 86,8% in 2017
Woningen met stadsverwarming
2,8% in 2022, tegenover 1,8% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
776 Wp in 2025, tegenover 234 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
132,8 ‰ in 2025, tegenover 39,0 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
47,2 ‰ in 2025, tegenover 46,2 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
20,4 ‰ in 2025, tegenover 19,1 ‰ in 2019
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners
4,3 ‰ in 2025, tegenover 4,3 ‰ in 2019
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners
5,2 ‰ in 2025, tegenover 5,6 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Zaanstad
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 22 | 4,3 |
| februari | 38 | 4,2 |
| maart | 83 | 6,2 |
| april | 132 | 9,5 |
| mei | 162 | 13,0 |
| juni | 170 | 16,2 |
| juli | 166 | 18,0 |
| augustus | 137 | 17,8 |
| september | 95 | 15,7 |
| oktober | 54 | 12,3 |
| november | 26 | 8,1 |
| december | 17 | 5,4 |
Economische sectoren: Zaanstad
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten16,8% ×0,8
- Bouwnijverheid16,5% ×1,6
- Handel11,6% ×0,9
- Gezondheids- en welzijnszorg9,5% ×0,9
- Verhuur en overige zakelijke diensten7,7% ×1,4
- Onderwijs5,8% ×1,0
- Cultuur, sport en recreatie5,5% ×1,0
- Vervoer en opslag5,4% ×1,9
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Zaanstad?
Zaanstad telt 165.201 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 15 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Zaanstad?
Zaanstad beslaat 73,7 km², met een bevolkingsdichtheid van 2.242 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Zaanstad?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Zaanstad van 152.466 naar 165.201, oftewel +8,4%.
Waar ligt Zaanstad?
Zaanstad ligt in Noord-Holland (provincie). Het maakt deel uit van Zaanstreek (COROP-gebied). Breedtegraad 52,470, lengtegraad 4,777.
Woningen in bezit van woningcorporaties: wat is de waarde in Zaanstad?
In Zaanstad bedraagt de indicator “Woningen in bezit van woningcorporaties” 36,1% (2024), rang 15 van de 340 gemeenten; de mediaan van het land is 23,7%.
Bedrijfsvestigingen: wat is de waarde in Zaanstad?
In Zaanstad bedraagt de indicator “Bedrijfsvestigingen” 23.695 (2026), rang 16 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 4.478.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Zaanstad?
In Zaanstad produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 40°, ongeveer 1.055 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Zaanstad?
Het dichtst bij Zaanstad liggen Oostzaan (7,6 km), Wormerland (7,7 km), Uitgeest (8,0 km), Beverwijk (8,3 km), Heemskerk (8,4 km).