Nijkerk: bevolking en statistieken
Nijkerk telt 46.283 inwoners (2026) op 69,3 km², oftewel 668 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 112 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +12,3% tussen 2016 en 2026.
- 46.283 inwoners
- 69,3 km²
- 668 inw./km²
- 2 m
Het belangrijkste
Van de 51 gemeenten in Gelderland staat Nijkerk op rang 12 qua bevolking.
Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners: 34,0 ‰ in Nijkerk, tegenover gemiddeld 18,1 ‰ in Gelderland en 19,7 ‰ voor het hele land.
Gemiddelde huishoudensgrootte: 2,4 personen in Nijkerk, tegenover gemiddeld 2,2 personen in Gelderland en 2,1 personen voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 20,2% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 39° produceert hier ongeveer 1.024 kWh per jaar.
Nijkerk in cijfers
Nijkerk op de kaart
De naburige gemeenten
- Bunschoten8,2 km · 22.905
- Putten9,6 km · 25.170
- Leusden10,0 km · 32.287
- Amersfoort10 km · 163.764
- Barneveld12 km · 63.926
- Zeewolde13 km · 24.612
- Baarn13 km · 25.435
- Ermelo14 km · 28.199
Alle gemeenten in Veluwe (COROP-gebied)
Gemeenten van vergelijkbare grootte
Bevolkingsontwikkeling van Nijkerk
Nijkerk telde 41.199 inwoners in 2016 en 46.283 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 43.600 |
| 2022 | 44.311 |
| 2023 | 44.975 |
| 2024 | 45.361 |
| 2025 | 45.720 |
| 2026 | 46.283 |
Wist u dat?
- Nr. 1 van Gelderland voor de indicator “Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners”.
- “Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners”: hoger dan in 96% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 9.710 voetbalvelden.
- De dichtstbijzijnde gemeente is Bunschoten, op 8,2 km.
- De dichtstbijzijnde gemeente met meer inwoners is Amersfoort (163.764 inwoners), op 10 km.
- Een zonnepanelensysteem van 4 kWp zou hier ongeveer 4.096 kWh per jaar produceren, ongeveer het elektriciteitsverbruik van een gemiddeld huishouden.
Alle indicatoren van Nijkerk
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Nijkerk | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 20,3% | 22,4% | 23,6% | rang 282 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 16,9% | 14,9% | 14,8% | rang 42 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | 1,9 ‰ | −0,9 ‰ | −1,3 ‰ | rang 46 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 6,0 ‰ | 6,7 ‰ | 6,5 ‰ | rang 182 van 342 |
Wonen
| Indicator | Nijkerk | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 18.382 woningen | 958.419 | 8.274.510 | rang 136 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 9,0% | 15,1% | 13,1% | rang 257 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 28,6% | 21,5% | 19,9% | rang 23 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 82,5% | 73,5% | 79,5% | rang 130 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 70,1% | 61,6% | 66,7% | rang 110 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 23,1% | 26,3% | 23,7% | rang 180 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 525.000 € | 443.080 € | 438.000 € | rang 59 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 34,0 ‰ | 18,1 ‰ | 17,4 ‰ | rang 16 van 341 |
Energie
| Indicator | Nijkerk | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 880 m³ | 858 m³ | 900 m³ | rang 187 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.930 kWh | 2.769 kWh | 2.810 kWh | rang 124 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 8% | 10% | 7% | rang 100 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 50% | 43% | 46% | rang 116 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 15% | 11% | 12% | rang 42 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 0 ha | 358 ha | 3.475 ha | rang 159 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 91,0% | 85,9% | 90,3% | rang 130 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,1% | 4,2% | 0,1% | rang 164 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 1.280 kWh | 1.103 kWh | 1.245 kWh | rang 158 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 1.626 Wp | 1.812 Wp | 1.707 Wp | rang 176 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 223,9 ‰ | 202,5 ‰ | 222,7 ‰ | rang 167 van 342 |
Economie
| Indicator | Nijkerk | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 70.800 € | 61.678 € | 63.450 € | rang 69 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 6.960 | 298.620 | 2.612.530 | rang 97 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 150,4 ‰ | 137,4 ‰ | 135,6 ‰ | rang 86 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Nijkerk | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,1% | 1,4% | 1,5% | rang 296 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 1,9% | 3,1% | 2,3% | rang 241 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Nijkerk | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 488 ‰ | 485 ‰ | 508 ‰ | rang 214 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 2,0 km | 4,0 km | 4,6 km | rang 296 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Nijkerk | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,4 personen | 2,2 | 2,2 | rang 21 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 30,0% | 36,8% | 33,3% | rang 273 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 23,3 ‰ | 36,1 ‰ | 30,9 ‰ | rang 276 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 7,3 ‰ | 14,8 ‰ | 11,7 ‰ | rang 262 van 320 | |
| Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners (2025) | 2,6 ‰ | 4,0 ‰ | 3,8 ‰ | rang 145 van 171 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 1,0 km | 1,1 km | 1,0 km | rang 161 van 342 |
Milieu
| Indicator | Nijkerk | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 396 kg | 438 kg | 468 kg | rang 290 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 19,2% | 22,9% | 16,8% | rang 146 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 55,0% | 45,1% | 58,8% | rang 194 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 22,3% | 26,8% | 11,7% | rang 93 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Nijkerk | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 1,0 km | 1,2 km | 1,2 km | rang 206 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Nijkerk | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 30,6% | 31,9% | 28,5% | rang 132 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,7 km | 0,8 km | 0,8 km | rang 219 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Nijkerk
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
91,0% in 2022, tegenover 94,8% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,1% in 2022, tegenover 0,0% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
1.626 Wp in 2025, tegenover 586 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
223,9 ‰ in 2025, tegenover 82,6 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
23,3 ‰ in 2025, tegenover 31,3 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
7,3 ‰ in 2025, tegenover 11,1 ‰ in 2019
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners
2,6 ‰ in 2025, tegenover 2,5 ‰ in 2019
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners
2,5 ‰ in 2022, tegenover 2,9 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Nijkerk
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 22 | 3,6 |
| februari | 38 | 3,8 |
| maart | 81 | 6,1 |
| april | 129 | 9,8 |
| mei | 156 | 13,5 |
| juni | 164 | 16,9 |
| juli | 161 | 18,5 |
| augustus | 135 | 17,9 |
| september | 96 | 15,3 |
| oktober | 56 | 11,7 |
| november | 27 | 7,2 |
| december | 17 | 4,6 |
Economische sectoren: Nijkerk
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten20,2% ×1,0
- Handel16,6% ×1,3
- Bouwnijverheid10,5% ×1,0
- Gezondheids- en welzijnszorg9,3% ×0,9
- Verhuur en overige zakelijke diensten5,8% ×1,1
- Overige dienstverlening5,7% ×1,1
- Onderwijs5,1% ×0,9
- Informatie en communicatie4,9% ×0,9
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Nijkerk?
Nijkerk telt 46.283 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 112 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Nijkerk?
Nijkerk beslaat 69,3 km², met een bevolkingsdichtheid van 668 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Nijkerk?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Nijkerk van 41.199 naar 46.283, oftewel +12,3%.
Waar ligt Nijkerk?
Nijkerk ligt in Gelderland (provincie). Het maakt deel uit van Veluwe (COROP-gebied). Breedtegraad 52,217, lengtegraad 5,483.
Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners: wat is de waarde in Nijkerk?
In Nijkerk bedraagt de indicator “Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners” 34,0 ‰ (2025), rang 16 van de 341 gemeenten; de mediaan van het land is 17,4 ‰.
Gemiddelde huishoudensgrootte: wat is de waarde in Nijkerk?
In Nijkerk bedraagt de indicator “Gemiddelde huishoudensgrootte” 2,4 personen (2025), rang 21 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 2,2 personen.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Nijkerk?
In Nijkerk produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 39°, ongeveer 1.024 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Nijkerk?
Het dichtst bij Nijkerk liggen Bunschoten (8,2 km), Putten (9,6 km), Leusden (10,0 km), Amersfoort (10 km), Barneveld (12 km).