Zwolle: bevolking en statistieken
Zwolle telt 134.147 inwoners (2026) op 110,6 km², oftewel 1.213 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 19 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +7,4% tussen 2016 en 2026.
- 134.147 inwoners
- 110,6 km²
- 1.213 inw./km²
- 5 m
Het belangrijkste
Van de 25 gemeenten in Overijssel staat Zwolle op rang 2 qua bevolking.
Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder: 17,7% in Zwolle, tegenover gemiddeld 21,4% in Overijssel en 21,1% voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 22,3% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 40° produceert hier ongeveer 1.018 kWh per jaar.
Zwolle in cijfers
Zwolle op de kaart
Bevolkingsontwikkeling van Zwolle
Zwolle telde 124.896 inwoners in 2016 en 134.147 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 129.840 |
| 2022 | 130.668 |
| 2023 | 132.411 |
| 2024 | 133.141 |
| 2025 | 133.810 |
| 2026 | 134.147 |
Wist u dat?
- Nr. 1 van Overijssel voor de indicator “Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding”.
- Nr. 1 van Overijssel voor de indicator “Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners”.
- “Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder”: lager dan in 94% van de gemeenten.
- “Woningvoorraad”: hoger dan in 94% van de gemeenten.
- “Bedrijfsvestigingen”: hoger dan in 94% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 15.485 voetbalvelden.
- 2,3 keer dichter bevolkt dan het landelijk gemiddelde.
Alle indicatoren van Zwolle
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Zwolle | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 17,7% | 21,4% | 23,6% | rang 321 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 16,0% | 15,2% | 14,8% | rang 80 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | 1,7 ‰ | −0,5 ‰ | −1,3 ‰ | rang 51 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 3,5 ‰ | 6,3 ‰ | 6,5 ‰ | rang 234 van 342 |
Wonen
| Indicator | Zwolle | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 61.693 woningen | 531.844 | 8.274.510 | rang 22 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 15,4% | 16,1% | 13,1% | rang 138 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 25,0% | 21,1% | 19,9% | rang 56 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 63,6% | 74,8% | 79,5% | rang 292 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 53,0% | 61,9% | 66,7% | rang 316 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 32,6% | 26,3% | 23,7% | rang 30 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 420.000 € | 395.811 € | 438.000 € | rang 201 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 19,0 ‰ | 18,2 ‰ | 17,4 ‰ | rang 139 van 341 |
Energie
| Indicator | Zwolle | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 730 m³ | 877 m³ | 900 m³ | rang 294 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.350 kWh | 2.784 kWh | 2.810 kWh | rang 313 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 9% | 9% | 7% | rang 74 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 43% | 45% | 46% | rang 210 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 11% | 12% | 12% | rang 178 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 30 ha | 295 ha | 3.475 ha | rang 32 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 83,3% | 86,8% | 90,3% | rang 282 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 2,7% | 3,3% | 0,1% | rang 63 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 950 kWh | 1.244 kWh | 1.245 kWh | rang 247 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 1.660 Wp | 2.004 Wp | 1.707 Wp | rang 173 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 211,9 ‰ | 214,3 ‰ | 222,7 ‰ | rang 207 van 342 |
Economie
| Indicator | Zwolle | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 59.000 € | 60.610 € | 63.450 € | rang 248 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 18.240 | 149.080 | 2.612.530 | rang 20 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 136,0 ‰ | 124,0 ‰ | 135,6 ‰ | rang 165 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Zwolle | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,6% | 1,5% | 1,5% | rang 91 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 4,4% | 3,4% | 2,3% | rang 27 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Zwolle | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 402 ‰ | 482 ‰ | 508 ‰ | rang 320 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 2,6 km | 3,9 km | 4,6 km | rang 254 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Zwolle | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,1 personen | 2,2 | 2,2 | rang 235 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 43,0% | 36,1% | 33,3% | rang 28 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 56,6 ‰ | 37,7 ‰ | 30,9 ‰ | rang 24 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 25,1 ‰ | 16,5 ‰ | 11,7 ‰ | rang 25 van 320 | |
| Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners (2025) | 5,1 ‰ | 4,3 ‰ | 3,8 ‰ | rang 27 van 171 | |
| Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 5,5 ‰ | 4,3 ‰ | 3,9 ‰ | rang 35 van 178 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 0,8 km | 1,1 km | 1,0 km | rang 242 van 342 |
Milieu
| Indicator | Zwolle | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 382 kg | 429 kg | 468 kg | rang 303 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 31,7% | 20,9% | 16,8% | rang 87 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 51,1% | 60,0% | 58,8% | rang 207 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 9,5% | 14,8% | 11,7% | rang 198 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Zwolle | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 1,0 km | 1,3 km | 1,2 km | rang 206 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Zwolle | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 40,6% | 29,5% | 28,5% | rang 45 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,7 km | 0,8 km | 0,8 km | rang 219 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Zwolle
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
83,3% in 2022, tegenover 85,8% in 2017
Woningen met stadsverwarming
2,7% in 2022, tegenover 2,7% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
1.660 Wp in 2025, tegenover 482 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
211,9 ‰ in 2025, tegenover 81,6 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
56,6 ‰ in 2025, tegenover 50,8 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
25,1 ‰ in 2025, tegenover 20,4 ‰ in 2019
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners
5,1 ‰ in 2025, tegenover 5,2 ‰ in 2019
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners
5,5 ‰ in 2025, tegenover 5,7 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Zwolle
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 21 | 3,3 |
| februari | 38 | 3,5 |
| maart | 81 | 5,8 |
| april | 128 | 9,6 |
| mei | 154 | 13,3 |
| juni | 164 | 16,7 |
| juli | 159 | 18,4 |
| augustus | 134 | 17,7 |
| september | 95 | 15,2 |
| oktober | 55 | 11,5 |
| november | 26 | 7,0 |
| december | 17 | 4,4 |
Economische sectoren: Zwolle
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten22,3% ×1,1
- Gezondheids- en welzijnszorg13,6% ×1,3
- Handel12,8% ×1,0
- Onderwijs8,3% ×1,4
- Cultuur, sport en recreatie7,8% ×1,4
- Informatie en communicatie6,4% ×1,2
- Bouwnijverheid5,4% ×0,5
- Verhuur en overige zakelijke diensten5,3% ×1,0
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Zwolle?
Zwolle telt 134.147 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 19 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Zwolle?
Zwolle beslaat 110,6 km², met een bevolkingsdichtheid van 1.213 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Zwolle?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Zwolle van 124.896 naar 134.147, oftewel +7,4%.
Waar ligt Zwolle?
Zwolle ligt in Overijssel (provincie). Het maakt deel uit van Noord-Overijssel (COROP-gebied). Breedtegraad 52,517, lengtegraad 6,100.
Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder: wat is de waarde in Zwolle?
In Zwolle bedraagt de indicator “Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder” 17,7% (2026), rang 321 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 23,6%.
Woningvoorraad: wat is de waarde in Zwolle?
In Zwolle bedraagt de indicator “Woningvoorraad” 61.693 woningen (2025), rang 22 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 14.880 woningen.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Zwolle?
In Zwolle produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 40°, ongeveer 1.018 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Zwolle?
Het dichtst bij Zwolle liggen Hattem (5,1 km), Zwartewaterland (7,5 km), Dalfsen (11 km), Heerde (13 km), Oldebroek (14 km).