Ommen: bevolking en statistieken
Ommen telt 19.365 inwoners (2026) op 179,6 km², oftewel 108 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 282 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +9,4% tussen 2016 en 2026.
- 19.365 inwoners
- 179,6 km²
- 108 inw./km²
- 9 m
Het belangrijkste
Van de 25 gemeenten in Overijssel staat Ommen op rang 23 qua bevolking.
Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk: 2,4 km in Ommen, tegenover gemiddeld 1,3 km in Overijssel en 1,1 km voor het hele land.
Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt: 2,3 km in Ommen, tegenover gemiddeld 1,1 km in Overijssel en 1,0 km voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 17,4% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 40° produceert hier ongeveer 1.007 kWh per jaar.
Ommen in cijfers
Ommen op de kaart
Bevolkingsontwikkeling van Ommen
Ommen telde 17.696 inwoners in 2016 en 19.365 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 18.295 |
| 2022 | 18.457 |
| 2023 | 18.955 |
| 2024 | 19.031 |
| 2025 | 19.249 |
| 2026 | 19.365 |
Wist u dat?
- Nr. 1 van Overijssel voor de indicator “Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk”.
- Nr. 1 van Overijssel voor de indicator “Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt”.
- “Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk”: hoger dan in 99% van de gemeenten.
- “Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt”: hoger dan in 99% van de gemeenten.
- “Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water)”: lager dan in 97% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 25.155 voetbalvelden.
- 5,0 keer minder dicht bevolkt dan het landelijk gemiddelde.
Alle indicatoren van Ommen
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Ommen | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 24,9% | 21,4% | 23,6% | rang 119 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 15,4% | 15,2% | 14,8% | rang 114 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | 0,3 ‰ | −0,5 ‰ | −1,3 ‰ | rang 95 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 11,2 ‰ | 6,3 ‰ | 6,5 ‰ | rang 60 van 342 |
Wonen
| Indicator | Ommen | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 7.934 woningen | 531.844 | 8.274.510 | rang 290 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 12,1% | 16,1% | 13,1% | rang 190 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 22,4% | 21,1% | 19,9% | rang 104 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 81,5% | 74,8% | 79,5% | rang 150 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 71,1% | 61,9% | 66,7% | rang 86 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 17,6% | 26,3% | 23,7% | rang 288 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 457.000 € | 395.811 € | 438.000 € | rang 143 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 20,7 ‰ | 18,2 ‰ | 17,4 ‰ | rang 112 van 341 |
Energie
| Indicator | Ommen | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 980 m³ | 877 m³ | 900 m³ | rang 67 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 3.060 kWh | 2.784 kWh | 2.810 kWh | rang 63 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 7% | 9% | 7% | rang 133 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 54% | 45% | 46% | rang 54 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 15% | 12% | 12% | rang 42 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 4 ha | 295 ha | 3.475 ha | rang 117 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 89,5% | 86,8% | 90,3% | rang 196 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,1% | 3,3% | 0,1% | rang 164 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 1.670 kWh | 1.244 kWh | 1.245 kWh | rang 37 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 2.363 Wp | 2.004 Wp | 1.707 Wp | rang 96 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 255,2 ‰ | 214,3 ‰ | 222,7 ‰ | rang 78 van 342 |
Economie
| Indicator | Ommen | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 62.900 € | 60.610 € | 63.450 € | rang 175 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 2.715 | 149.080 | 2.612.530 | rang 278 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 140,2 ‰ | 124,0 ‰ | 135,6 ‰ | rang 135 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Ommen | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,1% | 1,5% | 1,5% | rang 296 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 2,2% | 3,4% | 2,3% | rang 180 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Ommen | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 541 ‰ | 482 ‰ | 508 ‰ | rang 94 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 3,8 km | 3,9 km | 4,6 km | rang 191 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Ommen | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,3 personen | 2,2 | 2,2 | rang 55 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 31,4% | 36,1% | 33,3% | rang 234 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 24,1 ‰ | 37,7 ‰ | 30,9 ‰ | rang 265 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 10,2 ‰ | 16,5 ‰ | 11,7 ‰ | rang 200 van 320 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 2,3 km | 1,1 km | 1,0 km | rang 3 van 342 |
Milieu
| Indicator | Ommen | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 577 kg | 429 kg | 468 kg | rang 59 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 5,8% | 20,9% | 16,8% | rang 331 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 58,2% | 60,0% | 58,8% | rang 175 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 32,7% | 14,8% | 11,7% | rang 49 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Ommen | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 2,4 km | 1,3 km | 1,2 km | rang 4 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Ommen | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 26,2% | 29,5% | 28,5% | rang 226 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 1,3 km | 0,8 km | 0,8 km | rang 9 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Ommen
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
89,5% in 2022, tegenover 92,6% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,1% in 2022, tegenover 0,1% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
2.363 Wp in 2025, tegenover 759 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
255,2 ‰ in 2025, tegenover 90,0 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
24,1 ‰ in 2025, tegenover 30,1 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
10,2 ‰ in 2025, tegenover 10,9 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Ommen
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 20 | 3,2 |
| februari | 37 | 3,5 |
| maart | 80 | 5,8 |
| april | 126 | 9,6 |
| mei | 153 | 13,5 |
| juni | 163 | 16,9 |
| juli | 159 | 18,5 |
| augustus | 135 | 17,8 |
| september | 95 | 15,2 |
| oktober | 55 | 11,5 |
| november | 26 | 6,9 |
| december | 16 | 4,3 |
Economische sectoren: Ommen
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten17,4% ×0,8
- Handel13,3% ×1,0
- Landbouw, bosbouw en visserij13,1% ×4,3
- Gezondheids- en welzijnszorg10,4% ×1,0
- Bouwnijverheid8,9% ×0,8
- Onderwijs5,7% ×1,0
- Horeca5,0% ×1,4
- Verhuur en overige zakelijke diensten5,0% ×0,9
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Ommen?
Ommen telt 19.365 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 282 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Ommen?
Ommen beslaat 179,6 km², met een bevolkingsdichtheid van 108 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Ommen?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Ommen van 17.696 naar 19.365, oftewel +9,4%.
Waar ligt Ommen?
Ommen ligt in Overijssel (provincie). Het maakt deel uit van Noord-Overijssel (COROP-gebied). Breedtegraad 52,517, lengtegraad 6,417.
Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk: wat is de waarde in Ommen?
In Ommen bedraagt de indicator “Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk” 2,4 km (2025), rang 4 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 1,2 km.
Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt: wat is de waarde in Ommen?
In Ommen bedraagt de indicator “Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt” 2,3 km (2025), rang 3 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 1,0 km.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Ommen?
In Ommen produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 40°, ongeveer 1.007 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Ommen?
Het dichtst bij Ommen liggen Dalfsen (11 km), Hardenberg (14 km), Hellendoorn (14 km), Raalte (16 km), De Wolden (17 km).