De Wolden: bevolking en statistieken
De Wolden telt 24.819 inwoners (2026) op 224,3 km², oftewel 111 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 235 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +4,6% tussen 2016 en 2026.
- 24.819 inwoners
- 224,3 km²
- 111 inw./km²
- 7 m
Het belangrijkste
Van de 12 gemeenten in Drenthe staat De Wolden op rang 11 qua bevolking.
Gemiddeld aardgasverbruik per woning: 1.100 m³ in De Wolden, tegenover gemiddeld 961 m³ in Drenthe en 793 m³ voor het hele land.
Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water): 5,2% in De Wolden, tegenover gemiddeld 14,3% in Drenthe en 34,3% voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 16,5% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 40° produceert hier ongeveer 1.016 kWh per jaar.
De Wolden in cijfers
De Wolden op de kaart
Bevolkingsontwikkeling van De Wolden
De Wolden telde 23.722 inwoners in 2016 en 24.819 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 24.374 |
| 2022 | 24.511 |
| 2023 | 24.602 |
| 2024 | 24.580 |
| 2025 | 24.672 |
| 2026 | 24.819 |
Wist u dat?
- Nr. 1 van Drenthe voor de indicator “Gemiddelde huishoudensgrootte”.
- Nr. 1 van Drenthe voor de indicator “Gemiddelde elektriciteitslevering per woning”.
- “Gemiddeld aardgasverbruik per woning”: hoger dan in 98% van de gemeenten.
- “Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water)”: lager dan in 98% van de gemeenten.
- “Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners”: hoger dan in 97% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 31.420 voetbalvelden.
- 4,9 keer minder dicht bevolkt dan het landelijk gemiddelde.
Alle indicatoren van De Wolden
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | De Wolden | Drenthe | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 27,1% | 25,6% | 23,6% | rang 51 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 14,6% | 14,0% | 14,8% | rang 188 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | −3,0 ‰ | −4,0 ‰ | −1,3 ‰ | rang 233 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 6,7 ‰ | 8,9 ‰ | 6,5 ‰ | rang 159 van 342 |
Wonen
| Indicator | De Wolden | Drenthe | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 10.604 woningen | 230.306 | 8.274.510 | rang 241 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 21,1% | 13,5% | 13,1% | rang 66 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 15,6% | 18,2% | 19,9% | rang 257 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 86,0% | 80,9% | 79,5% | rang 67 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 74,9% | 66,8% | 66,7% | rang 25 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 17,0% | 23,9% | 23,7% | rang 294 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 451.000 € | 359.206 € | 438.000 € | rang 153 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 8,9 ‰ | 14,0 ‰ | 17,4 ‰ | rang 295 van 341 |
Energie
| Indicator | De Wolden | Drenthe | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 1.100 m³ | 961 m³ | 900 m³ | rang 8 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 3.200 kWh | 2.818 kWh | 2.810 kWh | rang 26 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 6% | 6% | 7% | rang 184 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 60% | 54% | 46% | rang 15 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 14% | 13% | 12% | rang 62 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 0 ha | 531 ha | 3.475 ha | rang 159 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 90,7% | 90,8% | 90,3% | rang 151 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,0% | 0,3% | 0,1% | rang 191 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 1.790 kWh | 1.460 kWh | 1.245 kWh | rang 18 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 2.011 Wp | 3.582 Wp | 1.707 Wp | rang 128 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 283,0 ‰ | 268,2 ‰ | 222,7 ‰ | rang 35 van 342 |
Economie
| Indicator | De Wolden | Drenthe | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 65.200 € | 57.846 € | 63.450 € | rang 128 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 3.855 | 60.970 | 2.612.530 | rang 202 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 155,3 ‰ | 120,0 ‰ | 135,6 ‰ | rang 68 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | De Wolden | Drenthe | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,3% | 1,6% | 1,5% | rang 233 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 1,6% | 3,3% | 2,3% | rang 296 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | De Wolden | Drenthe | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 594 ‰ | 538 ‰ | 508 ‰ | rang 9 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 9,6 km | 7,1 km | 4,6 km | rang 72 van 342 |
Samenleving
| Indicator | De Wolden | Drenthe | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,3 personen | 2,2 | 2,2 | rang 55 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 28,7% | 34,8% | 33,3% | rang 312 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 18,1 ‰ | 30,1 ‰ | 30,9 ‰ | rang 324 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 6,4 ‰ | 11,1 ‰ | 11,7 ‰ | rang 288 van 320 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 1,8 km | 1,5 km | 1,0 km | rang 24 van 342 |
Milieu
| Indicator | De Wolden | Drenthe | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 701 kg | 560 kg | 468 kg | rang 12 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 5,2% | 14,3% | 16,8% | rang 334 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 81,9% | 66,3% | 58,8% | rang 27 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 11,7% | 15,8% | 11,7% | rang 169 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | De Wolden | Drenthe | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 2,0 km | 1,6 km | 1,2 km | rang 19 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | De Wolden | Drenthe | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 28,4% | 26,9% | 28,5% | rang 174 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 1,2 km | 1,0 km | 0,8 km | rang 12 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van De Wolden
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
90,7% in 2022, tegenover 93,2% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,0% in 2022, tegenover 0,0% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
2.011 Wp in 2025, tegenover 781 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
283,0 ‰ in 2025, tegenover 147,4 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
18,1 ‰ in 2025, tegenover 20,0 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
6,4 ‰ in 2025, tegenover 7,8 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: De Wolden
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 20 | 3,2 |
| februari | 37 | 3,5 |
| maart | 81 | 5,8 |
| april | 128 | 9,6 |
| mei | 155 | 13,4 |
| juni | 164 | 16,8 |
| juli | 161 | 18,4 |
| augustus | 136 | 17,8 |
| september | 95 | 15,2 |
| oktober | 54 | 11,5 |
| november | 26 | 7,0 |
| december | 16 | 4,3 |
Economische sectoren: De Wolden
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten16,5% ×0,8
- Landbouw, bosbouw en visserij12,8% ×4,2
- Handel12,6% ×1,0
- Gezondheids- en welzijnszorg10,6% ×1,0
- Bouwnijverheid10,1% ×1,0
- Overige dienstverlening6,0% ×1,1
- Verhuur en overige zakelijke diensten5,1% ×0,9
- Onderwijs4,9% ×0,8
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft De Wolden?
De Wolden telt 24.819 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 235 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van De Wolden?
De Wolden beslaat 224,3 km², met een bevolkingsdichtheid van 111 inwoners per km².
Groeit de bevolking van De Wolden?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van De Wolden van 23.722 naar 24.819, oftewel +4,6%.
Waar ligt De Wolden?
De Wolden ligt in Drenthe (provincie). Het maakt deel uit van Zuidwest-Drenthe (COROP-gebied). Breedtegraad 52,667, lengtegraad 6,417.
Gemiddeld aardgasverbruik per woning: wat is de waarde in De Wolden?
In De Wolden bedraagt de indicator “Gemiddeld aardgasverbruik per woning” 1.100 m³ (2025), rang 8 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 900 m³.
Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water): wat is de waarde in De Wolden?
In De Wolden bedraagt de indicator “Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water)” 5,2% (2022), rang 334 van de 341 gemeenten; de mediaan van het land is 16,8%.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in De Wolden?
In De Wolden produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 40°, ongeveer 1.016 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van De Wolden?
Het dichtst bij De Wolden liggen Hoogeveen (6,5 km), Staphorst (15 km), Meppel (16 km), Westerveld (17 km), Hardenberg (17 km).