Hoogeveen: bevolking en statistieken
Hoogeveen telt 56.781 inwoners (2026) op 127,6 km², oftewel 445 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 82 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +2,8% tussen 2016 en 2026.
- 56.781 inwoners
- 127,6 km²
- 445 inw./km²
- 12 m
Het belangrijkste
Van de 12 gemeenten in Drenthe staat Hoogeveen op rang 3 qua bevolking.
Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding: 19,1% in Hoogeveen, tegenover gemiddeld 26,9% in Drenthe en 33,2% voor het hele land.
Belangrijkste sector: Handel, goed voor 20,5% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 40° produceert hier ongeveer 1.014 kWh per jaar.
Hoogeveen in cijfers
Hoogeveen op de kaart
Bevolkingsontwikkeling van Hoogeveen
Hoogeveen telde 55.240 inwoners in 2016 en 56.781 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 55.603 |
| 2022 | 55.857 |
| 2023 | 56.433 |
| 2024 | 56.591 |
| 2025 | 56.906 |
| 2026 | 56.781 |
Wist u dat?
- “Oppervlakte zonneparken”: hoger dan in 99% van de gemeenten.
- “Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding”: lager dan in 96% van de gemeenten.
- “Gemiddelde WOZ-waarde van woningen”: lager dan in 94% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 17.871 voetbalvelden.
- De dichtstbijzijnde gemeente is De Wolden, op 6,5 km.
- De dichtstbijzijnde gemeente met meer inwoners is Emmen (109.881 inwoners), op 30 km.
- Een zonnepanelensysteem van 4 kWp zou hier ongeveer 4.056 kWh per jaar produceren, ongeveer het elektriciteitsverbruik van een gemiddeld huishouden.
Alle indicatoren van Hoogeveen
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Hoogeveen | Drenthe | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 23,4% | 25,6% | 23,6% | rang 181 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 14,5% | 14,0% | 14,8% | rang 197 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | −2,9 ‰ | −4,0 ‰ | −1,3 ‰ | rang 231 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 8,5 ‰ | 8,9 ‰ | 6,5 ‰ | rang 115 van 342 |
Wonen
| Indicator | Hoogeveen | Drenthe | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 25.911 woningen | 230.306 | 8.274.510 | rang 78 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 7,6% | 13,5% | 13,1% | rang 281 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 19,7% | 18,2% | 19,9% | rang 174 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 74,1% | 80,9% | 79,5% | rang 229 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 61,8% | 66,8% | 66,7% | rang 249 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 28,4% | 23,9% | 23,7% | rang 78 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 313.000 € | 359.206 € | 438.000 € | rang 323 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 8,2 ‰ | 14,0 ‰ | 17,4 ‰ | rang 303 van 341 |
Energie
| Indicator | Hoogeveen | Drenthe | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 900 m³ | 961 m³ | 900 m³ | rang 164 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.650 kWh | 2.818 kWh | 2.810 kWh | rang 237 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 4% | 6% | 7% | rang 287 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 47% | 54% | 46% | rang 158 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 11% | 13% | 12% | rang 178 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 108 ha | 531 ha | 3.475 ha | rang 4 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 89,1% | 90,8% | 90,3% | rang 212 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,5% | 0,3% | 0,1% | rang 106 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 1.190 kWh | 1.460 kWh | 1.245 kWh | rang 188 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 4.793 Wp | 3.582 Wp | 1.707 Wp | rang 18 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 231,6 ‰ | 268,2 ‰ | 222,7 ‰ | rang 145 van 342 |
Economie
| Indicator | Hoogeveen | Drenthe | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 54.800 € | 57.846 € | 63.450 € | rang 297 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 6.285 | 60.970 | 2.612.530 | rang 108 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 110,7 ‰ | 120,0 ‰ | 135,6 ‰ | rang 316 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Hoogeveen | Drenthe | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,6% | 1,6% | 1,5% | rang 91 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 3,5% | 3,3% | 2,3% | rang 71 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Hoogeveen | Drenthe | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 505 ‰ | 538 ‰ | 508 ‰ | rang 175 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 4,2 km | 7,1 km | 4,6 km | rang 179 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Hoogeveen | Drenthe | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,2 personen | 2,2 | 2,2 | rang 134 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 36,4% | 34,8% | 33,3% | rang 97 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 38,6 ‰ | 30,1 ‰ | 30,9 ‰ | rang 88 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 12,5 ‰ | 11,1 ‰ | 11,7 ‰ | rang 142 van 320 | |
| Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners (2025) | 5,0 ‰ | 4,6 ‰ | 3,8 ‰ | rang 31 van 171 | |
| Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 4,7 ‰ | 5,0 ‰ | 3,9 ‰ | rang 62 van 178 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 1,0 km | 1,5 km | 1,0 km | rang 161 van 342 |
Milieu
| Indicator | Hoogeveen | Drenthe | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 504 kg | 560 kg | 468 kg | rang 114 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 17,5% | 14,3% | 16,8% | rang 159 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 68,3% | 66,3% | 58,8% | rang 124 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 11,0% | 15,8% | 11,7% | rang 178 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Hoogeveen | Drenthe | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 1,4 km | 1,6 km | 1,2 km | rang 93 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Hoogeveen | Drenthe | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 19,1% | 26,9% | 28,5% | rang 328 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,7 km | 1,0 km | 0,8 km | rang 219 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Hoogeveen
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
89,1% in 2022, tegenover 91,2% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,5% in 2022, tegenover 0,3% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
4.793 Wp in 2025, tegenover 462 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
231,6 ‰ in 2025, tegenover 108,0 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
38,6 ‰ in 2025, tegenover 41,9 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
12,5 ‰ in 2025, tegenover 17,1 ‰ in 2019
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners
5,0 ‰ in 2025, tegenover 4,8 ‰ in 2019
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners
4,7 ‰ in 2025, tegenover 5,0 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Hoogeveen
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 20 | 3,2 |
| februari | 37 | 3,4 |
| maart | 80 | 5,7 |
| april | 127 | 9,5 |
| mei | 155 | 13,3 |
| juni | 163 | 16,6 |
| juli | 161 | 18,3 |
| augustus | 136 | 17,7 |
| september | 95 | 15,1 |
| oktober | 54 | 11,5 |
| november | 26 | 7,0 |
| december | 16 | 4,3 |
Economische sectoren: Hoogeveen
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Handel20,5% ×1,6
- Specialistische zakelijke diensten14,5% ×0,7
- Bouwnijverheid13,1% ×1,2
- Gezondheids- en welzijnszorg10,1% ×1,0
- Overige dienstverlening7,3% ×1,4
- Verhuur en overige zakelijke diensten4,9% ×0,9
- Industrie4,6% ×1,3
- Onderwijs4,5% ×0,8
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Hoogeveen?
Hoogeveen telt 56.781 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 82 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Hoogeveen?
Hoogeveen beslaat 127,6 km², met een bevolkingsdichtheid van 445 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Hoogeveen?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Hoogeveen van 55.240 naar 56.781, oftewel +2,8%.
Waar ligt Hoogeveen?
Hoogeveen ligt in Drenthe (provincie). Het maakt deel uit van Zuidwest-Drenthe (COROP-gebied). Breedtegraad 52,717, lengtegraad 6,467.
Oppervlakte zonneparken: wat is de waarde in Hoogeveen?
In Hoogeveen bedraagt de indicator “Oppervlakte zonneparken” 108 ha (2022), rang 4 van de 341 gemeenten; de mediaan van het land is 0 ha.
Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding: wat is de waarde in Hoogeveen?
In Hoogeveen bedraagt de indicator “Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding” 19,1% (2024), rang 328 van de 341 gemeenten; de mediaan van het land is 28,5%.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Hoogeveen?
In Hoogeveen produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 40°, ongeveer 1.014 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Hoogeveen?
Het dichtst bij Hoogeveen liggen De Wolden (6,5 km), Midden-Drenthe (15 km), Westerveld (17 km), Meppel (19 km), Hardenberg (19 km).