Locatiekaart: Twenterand
Gemeente · Twente · Overijssel

Twenterand: bevolking en statistieken

Twenterand telt 34.234 inwoners (2026) op 106,1 km², oftewel 323 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 164 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +1,1% tussen 2016 en 2026.

  • 34.234 inwoners
  • 106,1 km²
  • 323 inw./km²
  • 8 m

Het belangrijkste

Van de 25 gemeenten in Overijssel staat Twenterand op rang 13 qua bevolking.

Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding: 18,2% in Twenterand, tegenover gemiddeld 29,5% in Overijssel en 33,2% voor het hele land.

Gemiddelde huishoudensgrootte: 2,5 personen in Twenterand, tegenover gemiddeld 2,2 personen in Overijssel en 2,1 personen voor het hele land.

Belangrijkste sector: Handel, goed voor 19,1% van de vestigingen van de gemeente.

Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 40° produceert hier ongeveer 1.020 kWh per jaar.

Twenterand in cijfers

Bevolking
34.234
rang 164 van 342
+1,1%in 10 jaar
2016–2026
Bevolkingsdichtheid
323inw./km²
rang 225 van 342
Oppervlakte
106km²
rang 107 van 342
Hoogte
8m
rang 138 van 339
Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding
18,2%
rang 335 van 341
Gemiddelde huishoudensgrootte
2,5personen
rang 7 van 342
Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners
109,2‰
rang 317 van 342
Oppervlakte zonneparken
21ha
rang 45 van 341

Twenterand op de kaart

Bevolkingsontwikkeling van Twenterand

33.60033.80034.00034.20034.400201620182020202220242026
Bevolking, 2016–2026

Twenterand telde 33.846 inwoners in 2016 en 34.234 in 2026.

JaarBevolking
202133.699
202233.718
202333.867
202434.073
202534.113
202634.234

Wist u dat?

Alle indicatoren van Twenterand

Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.

TwenterandLandelijke mediaanBeweeg over een balk of tik erop om te zien wat hij toont.

Bevolking

IndicatorTwenterandOverijsselLandPositie?Rang
Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026)21,5%21,4%23,6%rang 250 van 342
Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026)16,5%15,2%14,8%rang 50 van 342
Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024)−1,2 ‰−0,5 ‰−1,3 ‰rang 164 van 342
Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024)2,3 ‰6,3 ‰6,5 ‰rang 270 van 342

Wonen

IndicatorTwenterandOverijsselLandPositie?Rang
Woningvoorraad (2025)14.192 woningen531.8448.274.510rang 180 van 342
Woningen gebouwd voor 1946 (2024)12,1%16,1%13,1%rang 190 van 338
Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024)19,4%21,1%19,9%rang 179 van 338
Eengezinswoningen (2024)85,1%74,8%79,5%rang 85 van 342
Koopwoningen (2024)66,7%61,9%66,7%rang 170 van 342
Woningen in bezit van woningcorporaties (2024)25,3%26,3%23,7%rang 138 van 340
Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026)384.000 €395.811 €438.000 €rang 256 van 342
Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025)15,2 ‰18,2 ‰17,4 ‰rang 221 van 341

Energie

IndicatorTwenterandOverijsselLandPositie?Rang
Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025)1.000 m³877 m³900 m³rang 47 van 342
Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025)3.090 kWh2.784 kWh2.810 kWhrang 53 van 342
Aardgasvrije woningen (2025)5%9%7%rang 236 van 342
Woningen met zonnestroom (2025)50%45%46%rang 116 van 342
Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025)13%12%12%rang 96 van 342
Oppervlakte zonneparken (2022)21 ha295 ha3.475 harang 45 van 341
Woningen met individuele cv-ketel (2022)91,0%86,8%90,3%rang 130 van 341
Woningen met stadsverwarming (2022)0,3%3,3%0,1%rang 125 van 341
Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025)1.510 kWh1.244 kWh1.245 kWhrang 81 van 342
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025)2.384 Wp2.004 Wp1.707 Wprang 95 van 342
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025)224,1 ‰214,3 ‰222,7 ‰rang 166 van 342

Economie

IndicatorTwenterandOverijsselLandPositie?Rang
Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024)64.700 €60.610 €63.450 €rang 136 van 336
Bedrijfsvestigingen (2026)3.740149.0802.612.530rang 207 van 342
Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026)109,2 ‰124,0 ‰135,6 ‰rang 317 van 342

Werkgelegenheid

IndicatorTwenterandOverijsselLandPositie?Rang
WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026)1,3%1,5%1,5%rang 233 van 342
Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026)2,2%3,4%2,3%rang 180 van 342

Mobiliteit

IndicatorTwenterandOverijsselLandPositie?Rang
Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025)545 ‰482 ‰508 ‰rang 86 van 342
Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025)3,0 km3,9 km4,6 kmrang 231 van 342

Samenleving

IndicatorTwenterandOverijsselLandPositie?Rang
Gemiddelde huishoudensgrootte (2025)2,5 personen2,22,2rang 7 van 342
Eenpersoonshuishoudens (2025)27,7%36,1%33,3%rang 322 van 342
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025)19,9 ‰37,7 ‰30,9 ‰rang 310 van 338
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025)5,7 ‰16,5 ‰11,7 ‰rang 296 van 320
Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025)1,0 km1,1 km1,0 kmrang 161 van 342

Milieu

IndicatorTwenterandOverijsselLandPositie?Rang
Huishoudelijk afval per inwoner (2024)482 kg429 kg468 kgrang 150 van 340
Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022)13,9%20,9%16,8%rang 199 van 341
Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022)71,2%60,0%58,8%rang 104 van 341
Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022)13,2%14,8%11,7%rang 155 van 341

Gezondheid

IndicatorTwenterandOverijsselLandPositie?Rang
Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025)1,1 km1,3 km1,2 kmrang 173 van 342

Onderwijs

IndicatorTwenterandOverijsselLandPositie?Rang
Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024)18,2%29,5%28,5%rang 335 van 341
Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025)0,8 km0,8 km0,8 kmrang 124 van 342

Ontwikkeling van de indicatoren van Twenterand

Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.

Woningen met individuele cv-ketel

−2,3 procentpunt

91,0% in 2022, tegenover 93,3% in 2017

91929394202220212020201920182017
Woningen met individuele cv-ketel (%), 2017–2022

Woningen met stadsverwarming

0,0 procentpunt

0,3% in 2022, tegenover 0,3% in 2017

0,00,51,01,5202220212020201920182017
Woningen met stadsverwarming (%), 2017–2022

Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner

+1.595 Wp+202,2%

2.384 Wp in 2025, tegenover 789 Wp in 2019

01.0002.0003.0002025202420232022202120202019
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (Wp), 2019–2025

Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners

+153,7 ‰+218,3%

224,1 ‰ in 2025, tegenover 70,4 ‰ in 2019

01002003002025202420232022202120202019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (‰), 2019–2025

Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners

−1,5 ‰−7,0%

19,9 ‰ in 2025, tegenover 21,4 ‰ in 2019

17,520,022,525,027,52025202420232022202120202019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (‰), 2019–2025

Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners

−0,9 ‰−13,6%

5,7 ‰ in 2025, tegenover 6,6 ‰ in 2019

45672025202420232022202120202019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (‰), 2019–2025

Zon en temperaturen: Twenterand

Zonne-energieopbrengst per jaar
1.020kWh
voor 1 kWp met een helling van 40°
Warmste maand
18,6°C
juli
Koudste maand
3,0°C
januari
Productiefste maand
126kWh
mei

0100200300−10°0°10°20°30°jan.feb.mrt.apr.meijun.jul.aug.sep.okt.nov.dec.
Zonnestraling per maand (kWh/m²)Gemiddelde temperatuur (°C)
Zonnestraling per maand (kWh/m²) · Gemiddelde temperatuur (°C)
MaandZonnestralingTemperatuur
januari213,0
februari383,3
maart815,7
april1289,6
mei15513,6
juni16517,1
juli16018,6
augustus13617,9
september9715,2
oktober5611,4
november266,8
december174,2

Economische sectoren: Twenterand

Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.

Veelgestelde vragen

Hoeveel inwoners heeft Twenterand?

Twenterand telt 34.234 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 164 van de 342 gemeenten.

Wat is de oppervlakte van Twenterand?

Twenterand beslaat 106,1 km², met een bevolkingsdichtheid van 323 inwoners per km².

Groeit de bevolking van Twenterand?

Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Twenterand van 33.846 naar 34.234, oftewel +1,1%.

Waar ligt Twenterand?

Twenterand ligt in Overijssel (provincie). Het maakt deel uit van Twente (COROP-gebied). Breedtegraad 52,400, lengtegraad 6,617.

Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding: wat is de waarde in Twenterand?

In Twenterand bedraagt de indicator “Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding” 18,2% (2024), rang 335 van de 341 gemeenten; de mediaan van het land is 28,5%.

Gemiddelde huishoudensgrootte: wat is de waarde in Twenterand?

In Twenterand bedraagt de indicator “Gemiddelde huishoudensgrootte” 2,5 personen (2025), rang 7 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 2,2 personen.

Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Twenterand?

In Twenterand produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 40°, ongeveer 1.020 kWh per jaar.

Wat zijn de naburige gemeenten van Twenterand?

Het dichtst bij Twenterand liggen Almelo (5,8 km), Wierden (6,0 km), Tubbergen (10 km), Hellendoorn (11 km), Rijssen-Holten (13 km).