Hellendoorn: bevolking en statistieken
Hellendoorn telt 36.354 inwoners (2026) op 137,9 km², oftewel 264 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 152 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +2,0% tussen 2016 en 2026.
- 36.354 inwoners
- 137,9 km²
- 264 inw./km²
- 13 m
Het belangrijkste
Van de 25 gemeenten in Overijssel staat Hellendoorn op rang 11 qua bevolking.
Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners: 6,7 ‰ in Hellendoorn, tegenover gemiddeld 18,2 ‰ in Overijssel en 19,7 ‰ voor het hele land.
Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners: 111,0 ‰ in Hellendoorn, tegenover gemiddeld 124,0 ‰ in Overijssel en 144,1 ‰ voor het hele land.
Belangrijkste sector: Handel, goed voor 17,5% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 39° produceert hier ongeveer 1.008 kWh per jaar.
Hellendoorn in cijfers
Hellendoorn op de kaart
De naburige gemeenten
- Wierden10 km · 25.547
- Rijssen-Holten11 km · 39.274
- Raalte11 km · 39.084
- Twenterand11 km · 34.234
- Ommen14 km · 19.365
- Almelo15 km · 75.166
- Dalfsen18 km · 30.264
- Hof van Twente19 km · 35.775
Alle gemeenten in Twente (COROP-gebied)
Gemeenten van vergelijkbare grootte
Bevolkingsontwikkeling van Hellendoorn
Hellendoorn telde 35.651 inwoners in 2016 en 36.354 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 35.932 |
| 2022 | 35.940 |
| 2023 | 36.261 |
| 2024 | 36.264 |
| 2025 | 36.213 |
| 2026 | 36.354 |
Wist u dat?
- “Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners”: lager dan in 92% van de gemeenten.
- “Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners”: lager dan in 92% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 19.317 voetbalvelden.
- 2,0 keer minder dicht bevolkt dan het landelijk gemiddelde.
- De dichtstbijzijnde gemeente is Wierden, op 10,0 km.
- De dichtstbijzijnde gemeente met meer inwoners is Almelo (75.166 inwoners), op 15 km.
- Een zonnepanelensysteem van 4 kWp zou hier ongeveer 4.032 kWh per jaar produceren, ongeveer het elektriciteitsverbruik van een gemiddeld huishouden.
Alle indicatoren van Hellendoorn
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Hellendoorn | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 24,6% | 21,4% | 23,6% | rang 134 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 14,9% | 15,2% | 14,8% | rang 153 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | −3,0 ‰ | −0,5 ‰ | −1,3 ‰ | rang 233 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 1,7 ‰ | 6,3 ‰ | 6,5 ‰ | rang 277 van 342 |
Wonen
| Indicator | Hellendoorn | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 15.195 woningen | 531.844 | 8.274.510 | rang 164 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 13,9% | 16,1% | 13,1% | rang 159 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 15,7% | 21,1% | 19,9% | rang 254 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 84,2% | 74,8% | 79,5% | rang 106 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 72,9% | 61,9% | 66,7% | rang 55 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 20,9% | 26,3% | 23,7% | rang 234 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 432.000 € | 395.811 € | 438.000 € | rang 180 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 6,7 ‰ | 18,2 ‰ | 17,4 ‰ | rang 314 van 341 |
Energie
| Indicator | Hellendoorn | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 960 m³ | 877 m³ | 900 m³ | rang 92 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 3.020 kWh | 2.784 kWh | 2.810 kWh | rang 83 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 5% | 9% | 7% | rang 236 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 53% | 45% | 46% | rang 72 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 14% | 12% | 12% | rang 62 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 6 ha | 295 ha | 3.475 ha | rang 100 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 92,7% | 86,8% | 90,3% | rang 48 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,0% | 3,3% | 0,1% | rang 191 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 1.550 kWh | 1.244 kWh | 1.245 kWh | rang 65 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 1.733 Wp | 2.004 Wp | 1.707 Wp | rang 169 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 240,0 ‰ | 214,3 ‰ | 222,7 ‰ | rang 119 van 342 |
Economie
| Indicator | Hellendoorn | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 64.700 € | 60.610 € | 63.450 € | rang 136 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 4.035 | 149.080 | 2.612.530 | rang 195 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 111,0 ‰ | 124,0 ‰ | 135,6 ‰ | rang 315 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Hellendoorn | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,3% | 1,5% | 1,5% | rang 233 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 1,9% | 3,4% | 2,3% | rang 241 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Hellendoorn | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 530 ‰ | 482 ‰ | 508 ‰ | rang 132 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 2,7 km | 3,9 km | 4,6 km | rang 243 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Hellendoorn | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,4 personen | 2,2 | 2,2 | rang 21 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 29,5% | 36,1% | 33,3% | rang 292 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 25,5 ‰ | 37,7 ‰ | 30,9 ‰ | rang 247 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 8,6 ‰ | 16,5 ‰ | 11,7 ‰ | rang 238 van 320 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 1,1 km | 1,1 km | 1,0 km | rang 134 van 342 |
Milieu
| Indicator | Hellendoorn | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 517 kg | 429 kg | 468 kg | rang 102 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 9,2% | 20,9% | 16,8% | rang 276 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 57,9% | 60,0% | 58,8% | rang 180 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 30,5% | 14,8% | 11,7% | rang 57 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Hellendoorn | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 1,3 km | 1,3 km | 1,2 km | rang 118 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Hellendoorn | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 25,0% | 29,5% | 28,5% | rang 258 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,8 km | 0,8 km | 0,8 km | rang 124 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Hellendoorn
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
92,7% in 2022, tegenover 96,3% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,0% in 2022, tegenover 0,0% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
1.733 Wp in 2025, tegenover 455 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
240,0 ‰ in 2025, tegenover 68,3 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
25,5 ‰ in 2025, tegenover 19,7 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
8,6 ‰ in 2025, tegenover 6,1 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Hellendoorn
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 21 | 3,1 |
| februari | 38 | 3,5 |
| maart | 80 | 5,8 |
| april | 126 | 9,7 |
| mei | 153 | 13,6 |
| juni | 164 | 17,1 |
| juli | 159 | 18,7 |
| augustus | 134 | 17,9 |
| september | 95 | 15,2 |
| oktober | 55 | 11,5 |
| november | 27 | 6,9 |
| december | 17 | 4,2 |
Economische sectoren: Hellendoorn
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Handel17,5% ×1,4
- Specialistische zakelijke diensten17,4% ×0,8
- Gezondheids- en welzijnszorg10,5% ×1,0
- Bouwnijverheid9,1% ×0,9
- Landbouw, bosbouw en visserij7,8% ×2,5
- Overige dienstverlening6,2% ×1,2
- Onderwijs5,1% ×0,9
- Industrie4,5% ×1,3
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Hellendoorn?
Hellendoorn telt 36.354 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 152 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Hellendoorn?
Hellendoorn beslaat 137,9 km², met een bevolkingsdichtheid van 264 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Hellendoorn?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Hellendoorn van 35.651 naar 36.354, oftewel +2,0%.
Waar ligt Hellendoorn?
Hellendoorn ligt in Overijssel (provincie). Het maakt deel uit van Twente (COROP-gebied). Breedtegraad 52,389, lengtegraad 6,450.
Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners: wat is de waarde in Hellendoorn?
In Hellendoorn bedraagt de indicator “Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners” 6,7 ‰ (2025), rang 314 van de 341 gemeenten; de mediaan van het land is 17,4 ‰.
Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners: wat is de waarde in Hellendoorn?
In Hellendoorn bedraagt de indicator “Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners” 111,0 ‰ (2026), rang 315 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 135,6 ‰.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Hellendoorn?
In Hellendoorn produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 39°, ongeveer 1.008 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Hellendoorn?
Het dichtst bij Hellendoorn liggen Wierden (10 km), Rijssen-Holten (11 km), Raalte (11 km), Twenterand (11 km), Ommen (14 km).