Enkhuizen: bevolking en statistieken
Enkhuizen telt 18.738 inwoners (2026) op 12,7 km², oftewel 1.478 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 287 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +1,5% tussen 2016 en 2026.
- 18.738 inwoners
- 12,7 km²
- 1.478 inw./km²
- 1 m
Het belangrijkste
Van de 44 gemeenten in Noord-Holland staat Enkhuizen op rang 33 qua bevolking.
Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners: 4,2 ‰ in Enkhuizen, tegenover gemiddeld 22,5 ‰ in Noord-Holland en 19,7 ‰ voor het hele land.
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners: 5,9 ‰ in Enkhuizen, tegenover gemiddeld 4,8 ‰ in Noord-Holland en 4,4 ‰ voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 18,8% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 40° produceert hier ongeveer 1.041 kWh per jaar.
Enkhuizen in cijfers
Enkhuizen op de kaart
De naburige gemeenten
- Stede Broec3,9 km · 22.445
- Drechterland8,7 km · 20.550
- Medemblik14 km · 46.305
- Hoorn15 km · 76.202
- Urk22 km · 22.431
- Opmeer23 km · 12.669
- Koggenland24 km · 24.214
- Lelystad24 km · 85.781
Alle gemeenten in Noord-Holland
Alle gemeenten in Kop van Noord-Holland (COROP-gebied)
Gemeenten van vergelijkbare grootte
Bevolkingsontwikkeling van Enkhuizen
Enkhuizen telde 18.455 inwoners in 2016 en 18.738 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 18.637 |
| 2022 | 18.620 |
| 2023 | 18.885 |
| 2024 | 18.895 |
| 2025 | 18.847 |
| 2026 | 18.738 |
Wist u dat?
- “Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners”: lager dan in 97% van de gemeenten.
- “Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners”: hoger dan in 97% van de gemeenten.
- “Aardgasvrije woningen”: lager dan in 96% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 1.776 voetbalvelden.
- 2,7 keer dichter bevolkt dan het landelijk gemiddelde.
- De dichtstbijzijnde gemeente is Stede Broec, op 3,9 km.
- De dichtstbijzijnde gemeente met meer inwoners is Medemblik (46.305 inwoners), op 14 km.
Alle indicatoren van Enkhuizen
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Enkhuizen | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 23,8% | 19,4% | 23,6% | rang 161 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 14,4% | 14,5% | 14,8% | rang 207 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | −0,3 ‰ | 0,7 ‰ | −1,3 ‰ | rang 126 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | −2,2 ‰ | 4,6 ‰ | 6,5 ‰ | rang 325 van 342 |
Wonen
| Indicator | Enkhuizen | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 8.989 woningen | 1.420.067 | 8.274.510 | rang 269 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 26,5% | 25,0% | 13,1% | rang 25 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 17,9% | 20,8% | 19,9% | rang 208 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 73,2% | 50,2% | 79,5% | rang 239 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 61,6% | 51,8% | 66,7% | rang 250 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 28,1% | 30,5% | 23,7% | rang 86 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 375.000 € | 524.447 € | 438.000 € | rang 268 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 4,2 ‰ | 22,5 ‰ | 17,4 ‰ | rang 332 van 341 |
Energie
| Indicator | Enkhuizen | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 850 m³ | 746 m³ | 900 m³ | rang 215 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.400 kWh | 2.350 kWh | 2.810 kWh | rang 306 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 3% | 13% | 7% | rang 318 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 35% | 28% | 46% | rang 282 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 7% | 8% | 12% | rang 306 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 0 ha | 191 ha | 3.475 ha | rang 159 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 92,7% | 80,6% | 90,3% | rang 48 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,0% | 8,8% | 0,1% | rang 191 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 700 kWh | 600 kWh | 1.245 kWh | rang 298 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 1.087 Wp | 890 Wp | 1.707 Wp | rang 271 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 179,0 ‰ | 137,7 ‰ | 222,7 ‰ | rang 272 van 342 |
Economie
| Indicator | Enkhuizen | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 58.500 € | 65.353 € | 63.450 € | rang 253 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 2.580 | 533.195 | 2.612.530 | rang 292 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 137,7 ‰ | 177,2 ‰ | 135,6 ‰ | rang 155 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Enkhuizen | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,6% | 1,7% | 1,5% | rang 91 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 2,7% | 3,5% | 2,3% | rang 125 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Enkhuizen | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 443 ‰ | 385 ‰ | 508 ‰ | rang 288 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 2,0 km | 3,7 km | 4,6 km | rang 296 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Enkhuizen | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,1 personen | 2,0 | 2,2 | rang 235 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 39,7% | 43,0% | 33,3% | rang 57 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 42,0 ‰ | 56,3 ‰ | 30,9 ‰ | rang 71 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 17,6 ‰ | 27,4 ‰ | 11,7 ‰ | rang 65 van 320 | |
| Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners (2025) | 5,9 ‰ | 4,8 ‰ | 3,8 ‰ | rang 5 van 171 | |
| Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 5,1 ‰ | 5,9 ‰ | 3,9 ‰ | rang 48 van 178 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 0,7 km | 0,8 km | 1,0 km | rang 298 van 342 |
Milieu
| Indicator | Enkhuizen | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 547 kg | 445 kg | 468 kg | rang 72 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 38,1% | 44,6% | 16,8% | rang 67 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 49,3% | 33,6% | 58,8% | rang 218 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 4,5% | 11,0% | 11,7% | rang 262 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Enkhuizen | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 0,8 km | 0,9 km | 1,2 km | rang 288 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Enkhuizen | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 24,6% | 39,0% | 28,5% | rang 266 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,7 km | 0,7 km | 0,8 km | rang 219 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Enkhuizen
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
92,7% in 2022, tegenover 93,6% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,0% in 2022, tegenover 0,0% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
1.087 Wp in 2025, tegenover 254 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
179,0 ‰ in 2025, tegenover 56,1 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
42,0 ‰ in 2025, tegenover 40,6 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
17,6 ‰ in 2025, tegenover 17,7 ‰ in 2019
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners
5,9 ‰ in 2025, tegenover 5,8 ‰ in 2021
Zon en temperaturen: Enkhuizen
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 21 | 4,5 |
| februari | 36 | 4,2 |
| maart | 81 | 6,1 |
| april | 130 | 9,3 |
| mei | 159 | 12,9 |
| juni | 166 | 16,1 |
| juli | 163 | 18,0 |
| augustus | 136 | 17,9 |
| september | 94 | 15,8 |
| oktober | 53 | 12,3 |
| november | 25 | 8,3 |
| december | 16 | 5,6 |
Economische sectoren: Enkhuizen
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten18,8% ×0,9
- Bouwnijverheid16,6% ×1,6
- Handel13,2% ×1,0
- Gezondheids- en welzijnszorg8,1% ×0,8
- Overige dienstverlening6,6% ×1,2
- Industrie5,8% ×1,7
- Onderwijs5,0% ×0,9
- Verhuur en overige zakelijke diensten4,6% ×0,9
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Enkhuizen?
Enkhuizen telt 18.738 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 287 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Enkhuizen?
Enkhuizen beslaat 12,7 km², met een bevolkingsdichtheid van 1.478 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Enkhuizen?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Enkhuizen van 18.455 naar 18.738, oftewel +1,5%.
Waar ligt Enkhuizen?
Enkhuizen ligt in Noord-Holland (provincie). Het maakt deel uit van Kop van Noord-Holland (COROP-gebied). Breedtegraad 52,700, lengtegraad 5,283.
Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners: wat is de waarde in Enkhuizen?
In Enkhuizen bedraagt de indicator “Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners” 4,2 ‰ (2025), rang 332 van de 341 gemeenten; de mediaan van het land is 17,4 ‰.
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners: wat is de waarde in Enkhuizen?
In Enkhuizen bedraagt de indicator “Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners” 5,9 ‰ (2025), rang 5 van de 171 gemeenten; de mediaan van het land is 3,8 ‰.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Enkhuizen?
In Enkhuizen produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 40°, ongeveer 1.041 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Enkhuizen?
Het dichtst bij Enkhuizen liggen Stede Broec (3,9 km), Drechterland (8,7 km), Medemblik (14 km), Hoorn (15 km), Urk (22 km).