Stede Broec: bevolking en statistieken
Stede Broec telt 22.445 inwoners (2026) op 14,4 km², oftewel 1.553 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 261 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +4,4% tussen 2016 en 2026.
- 22.445 inwoners
- 14,4 km²
- 1.553 inw./km²
- −1 m
Het belangrijkste
Van de 44 gemeenten in Noord-Holland staat Stede Broec op rang 31 qua bevolking.
Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation: 1,4 km in Stede Broec, tegenover gemiddeld 3,7 km in Noord-Holland en 5,2 km voor het hele land.
Woningen met individuele cv-ketel: 95,5% in Stede Broec, tegenover gemiddeld 80,6% in Noord-Holland en 82,6% voor het hele land.
Belangrijkste sector: Bouwnijverheid, goed voor 19,2% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 40° produceert hier ongeveer 1.050 kWh per jaar.
Stede Broec in cijfers
Stede Broec op de kaart
De naburige gemeenten
- Enkhuizen3,9 km · 18.738
- Drechterland5,5 km · 20.550
- Medemblik11 km · 46.305
- Hoorn12 km · 76.202
- Opmeer19 km · 12.669
- Koggenland20 km · 24.214
- Edam-Volendam25 km · 37.126
- Urk26 km · 22.431
Alle gemeenten in Noord-Holland
Alle gemeenten in Kop van Noord-Holland (COROP-gebied)
Gemeenten van vergelijkbare grootte
Bevolkingsontwikkeling van Stede Broec
Stede Broec telde 21.493 inwoners in 2016 en 22.445 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 21.743 |
| 2022 | 21.947 |
| 2023 | 22.138 |
| 2024 | 22.217 |
| 2025 | 22.253 |
| 2026 | 22.445 |
Wist u dat?
- “Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation”: lager dan in 99% van de gemeenten.
- “Woningen met individuele cv-ketel”: hoger dan in 99% van de gemeenten.
- “Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners”: lager dan in 96% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 2.024 voetbalvelden.
- 2,9 keer dichter bevolkt dan het landelijk gemiddelde.
- De dichtstbijzijnde gemeente is Enkhuizen, op 3,9 km.
- De dichtstbijzijnde gemeente met meer inwoners is Medemblik (46.305 inwoners), op 11 km.
Alle indicatoren van Stede Broec
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Stede Broec | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 24,0% | 19,4% | 23,6% | rang 154 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 15,4% | 14,5% | 14,8% | rang 114 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | −1,3 ‰ | 0,7 ‰ | −1,3 ‰ | rang 170 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 2,9 ‰ | 4,6 ‰ | 6,5 ‰ | rang 254 van 342 |
Wonen
| Indicator | Stede Broec | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 9.515 woningen | 1.420.067 | 8.274.510 | rang 263 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 9,7% | 25,0% | 13,1% | rang 243 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 18,6% | 20,8% | 19,9% | rang 199 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 88,4% | 50,2% | 79,5% | rang 29 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 70,3% | 51,8% | 66,7% | rang 106 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 24,9% | 30,5% | 23,7% | rang 143 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 411.000 € | 524.447 € | 438.000 € | rang 215 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 19,6 ‰ | 22,5 ‰ | 17,4 ‰ | rang 129 van 341 |
Energie
| Indicator | Stede Broec | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 860 m³ | 746 m³ | 900 m³ | rang 205 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.610 kWh | 2.350 kWh | 2.810 kWh | rang 250 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 4% | 13% | 7% | rang 287 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 59% | 28% | 46% | rang 21 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 12% | 8% | 12% | rang 140 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 0 ha | 191 ha | 3.475 ha | rang 159 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 95,5% | 80,6% | 90,3% | rang 4 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,0% | 8,8% | 0,1% | rang 191 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 1.300 kWh | 600 kWh | 1.245 kWh | rang 150 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 1.481 Wp | 890 Wp | 1.707 Wp | rang 199 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 268,4 ‰ | 137,7 ‰ | 222,7 ‰ | rang 50 van 342 |
Economie
| Indicator | Stede Broec | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 61.000 € | 65.353 € | 63.450 € | rang 211 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 2.315 | 533.195 | 2.612.530 | rang 300 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 103,1 ‰ | 177,2 ‰ | 135,6 ‰ | rang 327 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Stede Broec | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,3% | 1,7% | 1,5% | rang 233 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 2,1% | 3,5% | 2,3% | rang 202 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Stede Broec | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 461 ‰ | 385 ‰ | 508 ‰ | rang 266 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 1,4 km | 3,7 km | 4,6 km | rang 336 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Stede Broec | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,3 personen | 2,0 | 2,2 | rang 55 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 30,9% | 43,0% | 33,3% | rang 249 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 29,6 ‰ | 56,3 ‰ | 30,9 ‰ | rang 190 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 11,0 ‰ | 27,4 ‰ | 11,7 ‰ | rang 177 van 320 | |
| Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners (2025) | 4,5 ‰ | 4,8 ‰ | 3,8 ‰ | rang 46 van 171 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 0,7 km | 0,8 km | 1,0 km | rang 298 van 342 |
Milieu
| Indicator | Stede Broec | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 552 kg | 445 kg | 468 kg | rang 69 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 38,1% | 44,6% | 16,8% | rang 67 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 47,7% | 33,6% | 58,8% | rang 225 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 2,1% | 11,0% | 11,7% | rang 307 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Stede Broec | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 1,0 km | 0,9 km | 1,2 km | rang 206 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Stede Broec | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 22,2% | 39,0% | 28,5% | rang 305 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,6 km | 0,7 km | 0,8 km | rang 304 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Stede Broec
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
95,5% in 2022, tegenover 97,4% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,0% in 2022, tegenover 0,0% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
1.481 Wp in 2025, tegenover 421 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
268,4 ‰ in 2025, tegenover 96,3 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
29,6 ‰ in 2025, tegenover 33,3 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
11,0 ‰ in 2025, tegenover 14,7 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Stede Broec
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 21 | 4,5 |
| februari | 37 | 4,2 |
| maart | 82 | 6,1 |
| april | 131 | 9,3 |
| mei | 160 | 12,9 |
| juni | 168 | 16,1 |
| juli | 164 | 18,0 |
| augustus | 137 | 17,9 |
| september | 95 | 15,8 |
| oktober | 54 | 12,3 |
| november | 25 | 8,3 |
| december | 16 | 5,6 |
Economische sectoren: Stede Broec
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Bouwnijverheid19,2% ×1,8
- Specialistische zakelijke diensten16,8% ×0,8
- Handel13,1% ×1,0
- Gezondheids- en welzijnszorg9,3% ×0,9
- Overige dienstverlening7,8% ×1,4
- Onderwijs5,0% ×0,8
- Landbouw, bosbouw en visserij4,5% ×1,5
- Verhuur en overige zakelijke diensten4,5% ×0,8
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Stede Broec?
Stede Broec telt 22.445 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 261 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Stede Broec?
Stede Broec beslaat 14,4 km², met een bevolkingsdichtheid van 1.553 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Stede Broec?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Stede Broec van 21.493 naar 22.445, oftewel +4,4%.
Waar ligt Stede Broec?
Stede Broec ligt in Noord-Holland (provincie). Het maakt deel uit van Kop van Noord-Holland (COROP-gebied). Breedtegraad 52,701, lengtegraad 5,225.
Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation: wat is de waarde in Stede Broec?
In Stede Broec bedraagt de indicator “Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation” 1,4 km (2025), rang 336 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 4,6 km.
Woningen met individuele cv-ketel: wat is de waarde in Stede Broec?
In Stede Broec bedraagt de indicator “Woningen met individuele cv-ketel” 95,5% (2022), rang 4 van de 341 gemeenten; de mediaan van het land is 90,3%.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Stede Broec?
In Stede Broec produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 40°, ongeveer 1.050 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Stede Broec?
Het dichtst bij Stede Broec liggen Enkhuizen (3,9 km), Drechterland (5,5 km), Medemblik (11 km), Hoorn (12 km), Opmeer (19 km).