Koggenland: bevolking en statistieken
Koggenland telt 24.214 inwoners (2026) op 80,6 km², oftewel 300 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 245 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +7,8% tussen 2016 en 2026.
- 24.214 inwoners
- 80,6 km²
- 300 inw./km²
- −3 m
Het belangrijkste
Van de 44 gemeenten in Noord-Holland staat Koggenland op rang 29 qua bevolking.
Woningen in bezit van woningcorporaties: 5,5% in Koggenland, tegenover gemiddeld 30,5% in Noord-Holland en 27,9% voor het hele land.
Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water): 0,7% in Koggenland, tegenover gemiddeld 11,0% in Noord-Holland en 13,5% voor het hele land.
Belangrijkste sector: Bouwnijverheid, goed voor 18,5% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 40° produceert hier ongeveer 1.066 kWh per jaar.
Koggenland in cijfers
Koggenland op de kaart
De naburige gemeenten
- Opmeer7,8 km · 12.669
- Hoorn8,6 km · 76.202
- Dijk en Waard8,7 km · 91.411
- Alkmaar14 km · 113.196
- Purmerend14 km · 96.182
- Wormerland15 km · 16.328
- Drechterland15 km · 20.550
- Edam-Volendam16 km · 37.126
Alle gemeenten in Noord-Holland
Alle gemeenten in Kop van Noord-Holland (COROP-gebied)
Gemeenten van vergelijkbare grootte
Bevolkingsontwikkeling van Koggenland
Koggenland telde 22.471 inwoners in 2016 en 24.214 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 22.940 |
| 2022 | 23.048 |
| 2023 | 23.509 |
| 2024 | 23.587 |
| 2025 | 23.821 |
| 2026 | 24.214 |
Wist u dat?
- Nr. 1 van Noord-Holland voor de indicator “Koopwoningen”.
- “Woningen in bezit van woningcorporaties”: lager dan in 99% van de gemeenten.
- “Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water)”: lager dan in 97% van de gemeenten.
- “WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar)”: lager dan in 93% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 11.290 voetbalvelden.
- De dichtstbijzijnde gemeente is Opmeer, op 7,8 km.
- De dichtstbijzijnde gemeente met meer inwoners is Hoorn (76.202 inwoners), op 8,6 km.
Alle indicatoren van Koggenland
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Koggenland | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 22,7% | 19,4% | 23,6% | rang 218 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 15,3% | 14,5% | 14,8% | rang 127 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | −1,2 ‰ | 0,7 ‰ | −1,3 ‰ | rang 164 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 11,1 ‰ | 4,6 ‰ | 6,5 ‰ | rang 63 van 342 |
Wonen
| Indicator | Koggenland | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 9.907 woningen | 1.420.067 | 8.274.510 | rang 256 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 14,0% | 25,0% | 13,1% | rang 156 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 26,0% | 20,8% | 19,9% | rang 47 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 83,6% | 50,2% | 79,5% | rang 116 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 78,6% | 51,8% | 66,7% | rang 3 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 5,5% | 30,5% | 23,7% | rang 339 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 456.000 € | 524.447 € | 438.000 € | rang 145 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 24,3 ‰ | 22,5 ‰ | 17,4 ‰ | rang 75 van 341 |
Energie
| Indicator | Koggenland | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 890 m³ | 746 m³ | 900 m³ | rang 179 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.980 kWh | 2.350 kWh | 2.810 kWh | rang 104 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 8% | 13% | 7% | rang 100 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 51% | 28% | 46% | rang 102 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 16% | 8% | 12% | rang 25 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 0 ha | 191 ha | 3.475 ha | rang 159 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 91,0% | 80,6% | 90,3% | rang 130 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,0% | 8,8% | 0,1% | rang 191 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 1.460 kWh | 600 kWh | 1.245 kWh | rang 99 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 1.958 Wp | 890 Wp | 1.707 Wp | rang 138 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 243,3 ‰ | 137,7 ‰ | 222,7 ‰ | rang 106 van 342 |
Economie
| Indicator | Koggenland | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 66.400 € | 65.353 € | 63.450 € | rang 102 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 3.675 | 533.195 | 2.612.530 | rang 210 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 151,8 ‰ | 177,2 ‰ | 135,6 ‰ | rang 80 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Koggenland | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,0% | 1,7% | 1,5% | rang 311 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 1,6% | 3,5% | 2,3% | rang 296 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Koggenland | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 533 ‰ | 385 ‰ | 508 ‰ | rang 120 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 5,3 km | 3,7 km | 4,6 km | rang 155 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Koggenland | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,3 personen | 2,0 | 2,2 | rang 55 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 31,0% | 43,0% | 33,3% | rang 245 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 24,1 ‰ | 56,3 ‰ | 30,9 ‰ | rang 265 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 7,9 ‰ | 27,4 ‰ | 11,7 ‰ | rang 254 van 320 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 1,7 km | 0,8 km | 1,0 km | rang 31 van 342 |
Milieu
| Indicator | Koggenland | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 572 kg | 445 kg | 468 kg | rang 61 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 11,8% | 44,6% | 16,8% | rang 231 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 84,8% | 33,6% | 58,8% | rang 15 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 0,7% | 11,0% | 11,7% | rang 330 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Koggenland | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 1,3 km | 0,9 km | 1,2 km | rang 118 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Koggenland | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 25,8% | 39,0% | 28,5% | rang 234 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,8 km | 0,7 km | 0,8 km | rang 124 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Koggenland
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
91,0% in 2022, tegenover 94,4% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,0% in 2022, tegenover 0,0% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
1.958 Wp in 2025, tegenover 537 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
243,3 ‰ in 2025, tegenover 86,5 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
24,1 ‰ in 2025, tegenover 27,7 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
7,9 ‰ in 2025, tegenover 11,6 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Koggenland
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 22 | 4,5 |
| februari | 38 | 4,3 |
| maart | 84 | 6,2 |
| april | 132 | 9,4 |
| mei | 163 | 12,8 |
| juni | 171 | 16,0 |
| juli | 168 | 17,9 |
| augustus | 138 | 17,7 |
| september | 96 | 15,5 |
| oktober | 55 | 12,1 |
| november | 26 | 8,1 |
| december | 17 | 5,7 |
Economische sectoren: Koggenland
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Bouwnijverheid18,5% ×1,8
- Specialistische zakelijke diensten17,8% ×0,9
- Handel10,7% ×0,8
- Landbouw, bosbouw en visserij9,2% ×3,0
- Gezondheids- en welzijnszorg6,8% ×0,6
- Overige dienstverlening6,0% ×1,1
- Industrie5,0% ×1,4
- Onderwijs4,9% ×0,8
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Koggenland?
Koggenland telt 24.214 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 245 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Koggenland?
Koggenland beslaat 80,6 km², met een bevolkingsdichtheid van 300 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Koggenland?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Koggenland van 22.471 naar 24.214, oftewel +7,8%.
Waar ligt Koggenland?
Koggenland ligt in Noord-Holland (provincie). Het maakt deel uit van Kop van Noord-Holland (COROP-gebied). Breedtegraad 52,633, lengtegraad 4,950.
Woningen in bezit van woningcorporaties: wat is de waarde in Koggenland?
In Koggenland bedraagt de indicator “Woningen in bezit van woningcorporaties” 5,5% (2024), rang 339 van de 340 gemeenten; de mediaan van het land is 23,7%.
Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water): wat is de waarde in Koggenland?
In Koggenland bedraagt de indicator “Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water)” 0,7% (2022), rang 330 van de 341 gemeenten; de mediaan van het land is 11,7%.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Koggenland?
In Koggenland produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 40°, ongeveer 1.066 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Koggenland?
Het dichtst bij Koggenland liggen Opmeer (7,8 km), Hoorn (8,6 km), Dijk en Waard (8,7 km), Alkmaar (14 km), Purmerend (14 km).