Locatiekaart: Staphorst
Gemeente · Noord-Overijssel · Overijssel

Staphorst: bevolking en statistieken

Staphorst telt 18.219 inwoners (2026) op 134,0 km², oftewel 136 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 289 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +10,1% tussen 2016 en 2026.

  • 18.219 inwoners
  • 134,0 km²
  • 136 inw./km²
  • −4 m

Het belangrijkste

Van de 25 gemeenten in Overijssel staat Staphorst op rang 25 qua bevolking.

Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar: 21,4% in Staphorst, tegenover gemiddeld 15,2% in Overijssel en 14,8% voor het hele land.

Gemiddelde huishoudensgrootte: 2,8 personen in Staphorst, tegenover gemiddeld 2,2 personen in Overijssel en 2,1 personen voor het hele land.

Belangrijkste sector: Bouwnijverheid, goed voor 17,1% van de vestigingen van de gemeente.

Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 40° produceert hier ongeveer 1.027 kWh per jaar.

Staphorst in cijfers

Bevolking
18.219
rang 289 van 342
+10,1%in 10 jaar
2016–2026
Bevolkingsdichtheid
136inw./km²
rang 315 van 342
Oppervlakte
134km²
rang 80 van 342
Hoogte
−4m
rang 330 van 339
Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar
21,4%
rang 2 van 342
Gemiddelde huishoudensgrootte
2,8personen
rang 2 van 342
WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar)
0,7%
rang 340 van 342
Koopwoningen
78,1%
rang 4 van 342

Staphorst op de kaart

Bevolkingsontwikkeling van Staphorst

16.50017.00017.50018.00018.500201620182020202220242026
Bevolking, 2016–2026

Staphorst telde 16.544 inwoners in 2016 en 18.219 in 2026.

JaarBevolking
202117.261
202217.282
202317.628
202417.739
202517.968
202618.219

Wist u dat?

Alle indicatoren van Staphorst

Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.

StaphorstLandelijke mediaanBeweeg over een balk of tik erop om te zien wat hij toont.

Bevolking

IndicatorStaphorstOverijsselLandPositie?Rang
Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026)16,5%21,4%23,6%rang 333 van 342
Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026)21,4%15,2%14,8%rang 2 van 342
Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024)6,2 ‰−0,5 ‰−1,3 ‰rang 4 van 342
Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024)6,7 ‰6,3 ‰6,5 ‰rang 159 van 342

Wonen

IndicatorStaphorstOverijsselLandPositie?Rang
Woningvoorraad (2025)6.279 woningen531.8448.274.510rang 308 van 342
Woningen gebouwd voor 1946 (2024)18,8%16,1%13,1%rang 92 van 338
Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024)24,0%21,1%19,9%rang 70 van 338
Eengezinswoningen (2024)83,1%74,8%79,5%rang 122 van 342
Koopwoningen (2024)78,1%61,9%66,7%rang 4 van 342
Woningen in bezit van woningcorporaties (2024)10,5%26,3%23,7%rang 335 van 340
Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026)417.000 €395.811 €438.000 €rang 207 van 342
Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025)27,0 ‰18,2 ‰17,4 ‰rang 47 van 341

Energie

IndicatorStaphorstOverijsselLandPositie?Rang
Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025)1.140 m³877 m³900 m³rang 5 van 342
Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025)3.310 kWh2.784 kWh2.810 kWhrang 16 van 342
Aardgasvrije woningen (2025)6%9%7%rang 184 van 342
Woningen met zonnestroom (2025)51%45%46%rang 102 van 342
Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025)14%12%12%rang 62 van 342
Oppervlakte zonneparken (2022)0 ha295 ha3.475 harang 159 van 341
Woningen met individuele cv-ketel (2022)88,5%86,8%90,3%rang 229 van 341
Woningen met stadsverwarming (2022)0,5%3,3%0,1%rang 106 van 341
Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025)1.690 kWh1.244 kWh1.245 kWhrang 34 van 342
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025)1.695 Wp2.004 Wp1.707 Wprang 172 van 342
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025)205,3 ‰214,3 ‰222,7 ‰rang 216 van 342

Economie

IndicatorStaphorstOverijsselLandPositie?Rang
Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024)69.500 €60.610 €63.450 €rang 75 van 336
Bedrijfsvestigingen (2026)2.490149.0802.612.530rang 295 van 342
Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026)136,7 ‰124,0 ‰135,6 ‰rang 161 van 342

Werkgelegenheid

IndicatorStaphorstOverijsselLandPositie?Rang
WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026)0,7%1,5%1,5%rang 340 van 342
Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026)1,8%3,4%2,3%rang 258 van 342

Mobiliteit

IndicatorStaphorstOverijsselLandPositie?Rang
Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025)523 ‰482 ‰508 ‰rang 149 van 342
Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025)7,8 km3,9 km4,6 kmrang 100 van 342

Samenleving

IndicatorStaphorstOverijsselLandPositie?Rang
Gemiddelde huishoudensgrootte (2025)2,8 personen2,22,2rang 2 van 342
Eenpersoonshuishoudens (2025)26,7%36,1%33,3%rang 335 van 342
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025)17,8 ‰37,7 ‰30,9 ‰rang 327 van 338
Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025)2,3 km1,1 km1,0 kmrang 3 van 342

Milieu

IndicatorStaphorstOverijsselLandPositie?Rang
Huishoudelijk afval per inwoner (2024)507 kg429 kg468 kgrang 110 van 340
Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022)7,6%20,9%16,8%rang 300 van 341
Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022)77,2%60,0%58,8%rang 63 van 341
Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022)14,2%14,8%11,7%rang 146 van 341

Gezondheid

IndicatorStaphorstOverijsselLandPositie?Rang
Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025)1,9 km1,3 km1,2 kmrang 24 van 342

Onderwijs

IndicatorStaphorstOverijsselLandPositie?Rang
Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024)21,7%29,5%28,5%rang 311 van 341
Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025)1,1 km0,8 km0,8 kmrang 24 van 342

Ontwikkeling van de indicatoren van Staphorst

Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.

Woningen met individuele cv-ketel

−3,8 procentpunt

88,5% in 2022, tegenover 92,3% in 2017

88909294202220212020201920182017
Woningen met individuele cv-ketel (%), 2017–2022

Woningen met stadsverwarming

+0,5 procentpunt

0,5% in 2022, tegenover 0,0% in 2017

0,00,20,40,6202220212020201920182017
Woningen met stadsverwarming (%), 2017–2022

Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner

+983 Wp+138,1%

1.695 Wp in 2025, tegenover 712 Wp in 2019

5001.0001.5002.0002025202420232022202120202019
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (Wp), 2019–2025

Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners

+134,5 ‰+190,0%

205,3 ‰ in 2025, tegenover 70,8 ‰ in 2019

501001502002502025202420232022202120202019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (‰), 2019–2025

Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners

−3,6 ‰−16,8%

17,8 ‰ in 2025, tegenover 21,4 ‰ in 2019

17,520,022,525,02025202420232022202120202019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (‰), 2019–2025

Zon en temperaturen: Staphorst

Zonne-energieopbrengst per jaar
1.027kWh
voor 1 kWp met een helling van 40°
Warmste maand
18,3°C
juli
Koudste maand
3,3°C
januari
Productiefste maand
127kWh
mei

0100200300−10°0°10°20°30°jan.feb.mrt.apr.meijun.jul.aug.sep.okt.nov.dec.
Zonnestraling per maand (kWh/m²)Gemiddelde temperatuur (°C)
Zonnestraling per maand (kWh/m²) · Gemiddelde temperatuur (°C)
MaandZonnestralingTemperatuur
januari213,3
februari383,5
maart815,8
april1289,5
mei15613,3
juni16616,7
juli16218,3
augustus13617,7
september9615,2
oktober5511,5
november267,0
december174,4

Economische sectoren: Staphorst

Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.

Veelgestelde vragen

Hoeveel inwoners heeft Staphorst?

Staphorst telt 18.219 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 289 van de 342 gemeenten.

Wat is de oppervlakte van Staphorst?

Staphorst beslaat 134,0 km², met een bevolkingsdichtheid van 136 inwoners per km².

Groeit de bevolking van Staphorst?

Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Staphorst van 16.544 naar 18.219, oftewel +10,1%.

Waar ligt Staphorst?

Staphorst ligt in Overijssel (provincie). Het maakt deel uit van Noord-Overijssel (COROP-gebied). Breedtegraad 52,633, lengtegraad 6,200.

Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar: wat is de waarde in Staphorst?

In Staphorst bedraagt de indicator “Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar” 21,4% (2026), rang 2 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 14,8%.

Gemiddelde huishoudensgrootte: wat is de waarde in Staphorst?

In Staphorst bedraagt de indicator “Gemiddelde huishoudensgrootte” 2,8 personen (2025), rang 2 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 2,2 personen.

Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Staphorst?

In Staphorst produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 40°, ongeveer 1.027 kWh per jaar.

Wat zijn de naburige gemeenten van Staphorst?

Het dichtst bij Staphorst liggen Meppel (7,8 km), Zwartewaterland (9,6 km), Zwolle (15 km), Westerveld (15 km), Dalfsen (15 km).