Dantumadiel: bevolking en statistieken
Dantumadiel telt 19.231 inwoners (2026) op 84,5 km², oftewel 228 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 285 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +1,1% tussen 2016 en 2026.
- 19.231 inwoners
- 84,5 km²
- 228 inw./km²
- 2 m
Het belangrijkste
Van de 18 gemeenten in Fryslân staat Dantumadiel op rang 13 qua bevolking.
Woningen met zonnestroom: 61% in Dantumadiel, tegenover gemiddeld 48% in Fryslân en 38% voor het hele land.
Eengezinswoningen: 90,2% in Dantumadiel, tegenover gemiddeld 80,0% in Fryslân en 64,0% voor het hele land.
Belangrijkste sector: Handel, goed voor 18,2% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 40° produceert hier ongeveer 1.017 kWh per jaar.
Dantumadiel in cijfers
Dantumadiel op de kaart
De naburige gemeenten
- Noardeast-Fryslân7,4 km · 45.935
- Tytsjerksteradiel9,0 km · 32.874
- Achtkarspelen12 km · 28.254
- Leeuwarden16 km · 130.162
- Smallingerland21 km · 57.188
- Ameland24 km · 3.816
- Westerkwartier25 km · 65.067
- Schiermonnikoog28 km · 972
Alle gemeenten in Noord-Friesland (COROP-gebied)
Gemeenten van vergelijkbare grootte
Bevolkingsontwikkeling van Dantumadiel
Dantumadiel telde 19.015 inwoners in 2016 en 19.231 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 18.943 |
| 2022 | 18.957 |
| 2023 | 19.194 |
| 2024 | 19.135 |
| 2025 | 19.137 |
| 2026 | 19.231 |
Wist u dat?
- Nr. 1 van Fryslân voor de indicator “Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar”.
- Nr. 1 van Fryslân voor de indicator “Eengezinswoningen”.
- “Woningen met zonnestroom”: hoger dan in 98% van de gemeenten.
- “Eengezinswoningen”: hoger dan in 96% van de gemeenten.
- “Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners”: lager dan in 96% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 11.836 voetbalvelden.
- 2,4 keer minder dicht bevolkt dan het landelijk gemiddelde.
Alle indicatoren van Dantumadiel
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Dantumadiel | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 24,6% | 23,9% | 23,6% | rang 134 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 16,1% | 14,6% | 14,8% | rang 76 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | −4,0 ‰ | −2,2 ‰ | −1,3 ‰ | rang 275 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 4,1 ‰ | 5,8 ‰ | 6,5 ‰ | rang 223 van 342 |
Wonen
| Indicator | Dantumadiel | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 8.298 woningen | 312.294 | 8.274.510 | rang 285 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 19,7% | 21,7% | 13,1% | rang 78 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 11,6% | 17,1% | 19,9% | rang 317 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 90,2% | 80,0% | 79,5% | rang 12 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 63,5% | 62,6% | 66,7% | rang 230 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 32,0% | 26,2% | 23,7% | rang 34 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 350.000 € | 335.172 € | 438.000 € | rang 294 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 7,8 ‰ | 13,4 ‰ | 17,4 ‰ | rang 309 van 341 |
Energie
| Indicator | Dantumadiel | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 1.000 m³ | 910 m³ | 900 m³ | rang 47 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.660 kWh | 2.570 kWh | 2.810 kWh | rang 236 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 5% | 7% | 7% | rang 236 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 61% | 48% | 46% | rang 5 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 11% | 12% | 12% | rang 178 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 2 ha | 284 ha | 3.475 ha | rang 131 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 92,5% | 89,5% | 90,3% | rang 55 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,6% | 0,8% | 0,1% | rang 99 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 1.530 kWh | 1.289 kWh | 1.245 kWh | rang 74 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 1.562 Wp | 2.214 Wp | 1.707 Wp | rang 186 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 283,5 ‰ | 242,2 ‰ | 222,7 ‰ | rang 34 van 342 |
Economie
| Indicator | Dantumadiel | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 55.400 € | 55.151 € | 63.450 € | rang 292 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 2.165 | 88.090 | 2.612.530 | rang 307 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 112,6 ‰ | 132,4 ‰ | 135,6 ‰ | rang 310 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Dantumadiel | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,2% | 1,6% | 1,5% | rang 265 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 4,2% | 4,1% | 2,3% | rang 40 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Dantumadiel | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 541 ‰ | 510 ‰ | 508 ‰ | rang 94 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 4,5 km | 8,8 km | 4,6 km | rang 174 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Dantumadiel | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,3 personen | 2,1 | 2,2 | rang 55 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 31,5% | 38,2% | 33,3% | rang 231 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 18,0 ‰ | 31,7 ‰ | 30,9 ‰ | rang 326 van 338 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 1,4 km | 1,5 km | 1,0 km | rang 68 van 342 |
Milieu
| Indicator | Dantumadiel | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 648 kg | 595 kg | 468 kg | rang 20 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 10,4% | 11,6% | 16,8% | rang 258 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 82,2% | 77,6% | 58,8% | rang 24 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 5,6% | 8,6% | 11,7% | rang 249 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Dantumadiel | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 1,1 km | 1,6 km | 1,2 km | rang 173 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Dantumadiel | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 19,5% | 26,5% | 28,5% | rang 325 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,8 km | 0,9 km | 0,8 km | rang 124 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Dantumadiel
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
92,5% in 2022, tegenover 95,8% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,6% in 2022, tegenover 0,0% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
1.562 Wp in 2025, tegenover 337 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
283,5 ‰ in 2025, tegenover 78,5 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
18,0 ‰ in 2025, tegenover 21,8 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Dantumadiel
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 20 | 3,6 |
| februari | 36 | 3,6 |
| maart | 80 | 5,6 |
| april | 129 | 9,0 |
| mei | 158 | 12,6 |
| juni | 162 | 15,9 |
| juli | 160 | 17,8 |
| augustus | 134 | 17,5 |
| september | 93 | 15,2 |
| oktober | 52 | 11,6 |
| november | 25 | 7,3 |
| december | 15 | 4,8 |
Economische sectoren: Dantumadiel
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Handel18,2% ×1,4
- Bouwnijverheid17,9% ×1,7
- Specialistische zakelijke diensten14,0% ×0,7
- Gezondheids- en welzijnszorg8,5% ×0,8
- Landbouw, bosbouw en visserij7,6% ×2,5
- Overige dienstverlening6,0% ×1,1
- Industrie5,1% ×1,4
- Verhuur en overige zakelijke diensten4,8% ×0,9
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Dantumadiel?
Dantumadiel telt 19.231 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 285 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Dantumadiel?
Dantumadiel beslaat 84,5 km², met een bevolkingsdichtheid van 228 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Dantumadiel?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Dantumadiel van 19.015 naar 19.231, oftewel +1,1%.
Waar ligt Dantumadiel?
Dantumadiel ligt in Fryslân (provincie). Het maakt deel uit van Noord-Friesland (COROP-gebied). Breedtegraad 53,280, lengtegraad 5,983.
Woningen met zonnestroom: wat is de waarde in Dantumadiel?
In Dantumadiel bedraagt de indicator “Woningen met zonnestroom” 61% (2025), rang 5 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 46%.
Eengezinswoningen: wat is de waarde in Dantumadiel?
In Dantumadiel bedraagt de indicator “Eengezinswoningen” 90,2% (2024), rang 12 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 79,5%.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Dantumadiel?
In Dantumadiel produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 40°, ongeveer 1.017 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Dantumadiel?
Het dichtst bij Dantumadiel liggen Noardeast-Fryslân (7,4 km), Tytsjerksteradiel (9,0 km), Achtkarspelen (12 km), Leeuwarden (16 km), Smallingerland (21 km).