Urk: bevolking en statistieken
Urk telt 22.431 inwoners (2026) op 13,2 km², oftewel 1.704 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 262 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +12,2% tussen 2016 en 2026.
- 22.431 inwoners
- 13,2 km²
- 1.704 inw./km²
- 5 m
Het belangrijkste
Van de 6 gemeenten in Flevoland staat Urk op rang 6 qua bevolking.
Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder: 11,0% in Urk, tegenover gemiddeld 16,3% in Flevoland en 21,1% voor het hele land.
Gemiddelde huishoudensgrootte: 3,2 personen in Urk, tegenover gemiddeld 2,3 personen in Flevoland en 2,1 personen voor het hele land.
Belangrijkste sector: Handel, goed voor 17,4% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 41° produceert hier ongeveer 1.070 kWh per jaar.
Urk in cijfers
Urk op de kaart
Bevolkingsontwikkeling van Urk
Urk telde 19.987 inwoners in 2016 en 22.431 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 21.227 |
| 2022 | 21.468 |
| 2023 | 21.829 |
| 2024 | 21.958 |
| 2025 | 22.173 |
| 2026 | 22.431 |
Wist u dat?
- Nr. 1 van Flevoland voor de indicator “Hoogte”.
- Nr. 1 van Flevoland voor de indicator “Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar”.
- “Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder”: lager dan in 99% van de gemeenten.
- “Gemiddelde huishoudensgrootte”: hoger dan in 99% van de gemeenten.
- “WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar)”: lager dan in 99% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 1.843 voetbalvelden.
- 3,2 keer dichter bevolkt dan het landelijk gemiddelde.
Alle indicatoren van Urk
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Urk | Flevoland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 11,0% | 16,3% | 23,6% | rang 342 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 26,1% | 17,6% | 14,8% | rang 1 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | 11,9 ‰ | 4,1 ‰ | −1,3 ‰ | rang 1 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | −2,1 ‰ | 8,2 ‰ | 6,5 ‰ | rang 324 van 342 |
Wonen
| Indicator | Urk | Flevoland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 7.213 woningen | 187.200 | 8.274.510 | rang 301 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 6,7% | 2,6% | 13,1% | rang 298 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 37,9% | 27,2% | 19,9% | rang 8 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 81,8% | 76,2% | 79,5% | rang 147 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 77,1% | 64,3% | 66,7% | rang 10 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 13,5% | 25,3% | 23,7% | rang 324 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 384.000 € | 414.243 € | 438.000 € | rang 256 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 27,5 ‰ | 30,1 ‰ | 17,4 ‰ | rang 42 van 341 |
Energie
| Indicator | Urk | Flevoland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 940 m³ | 533 m³ | 900 m³ | rang 115 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 3.130 kWh | 2.815 kWh | 2.810 kWh | rang 44 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 7% | 39% | 7% | rang 133 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 48% | 44% | 46% | rang 149 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 12% | 10% | 12% | rang 140 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 0 ha | 284 ha | 3.475 ha | rang 159 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 91,1% | 61,8% | 90,3% | rang 123 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,1% | 32,9% | 0,1% | rang 164 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 1.300 kWh | 1.112 kWh | 1.245 kWh | rang 150 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 1.303 Wp | 2.961 Wp | 1.707 Wp | rang 237 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 178,1 ‰ | 195,2 ‰ | 222,7 ‰ | rang 276 van 342 |
Economie
| Indicator | Urk | Flevoland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 69.100 € | 60.660 € | 63.450 € | rang 80 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 2.645 | 64.400 | 2.612.530 | rang 285 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 117,9 ‰ | 139,1 ‰ | 135,6 ‰ | rang 291 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Urk | Flevoland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 0,5% | 1,7% | 1,5% | rang 342 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 1,1% | 3,1% | 2,3% | rang 335 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Urk | Flevoland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 344 ‰ | 441 ‰ | 508 ‰ | rang 333 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 22,6 km | 6,6 km | 4,6 km | rang 13 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Urk | Flevoland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 3,2 personen | 2,3 | 2,2 | rang 1 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 22,2% | 33,5% | 33,3% | rang 342 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 15,5 ‰ | 37,4 ‰ | 30,9 ‰ | rang 335 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 4,3 ‰ | 15,0 ‰ | 11,7 ‰ | rang 319 van 320 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 0,8 km | 1,1 km | 1,0 km | rang 242 van 342 |
Milieu
| Indicator | Urk | Flevoland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 362 kg | 452 kg | 468 kg | rang 325 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 39,4% | 25,8% | 16,8% | rang 59 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 37,3% | 47,5% | 58,8% | rang 260 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 17,2% | 18,4% | 11,7% | rang 123 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Urk | Flevoland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 0,8 km | 1,3 km | 1,2 km | rang 288 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Urk | Flevoland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 12,5% | 27,7% | 28,5% | rang 341 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,5 km | 0,9 km | 0,8 km | rang 339 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Urk
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
91,1% in 2022, tegenover 95,5% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,1% in 2022, tegenover 0,1% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
1.303 Wp in 2025, tegenover 384 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
178,1 ‰ in 2025, tegenover 46,0 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
15,5 ‰ in 2025, tegenover 19,6 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
4,3 ‰ in 2025, tegenover 4,9 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Urk
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 21 | 4,3 |
| februari | 37 | 4,1 |
| maart | 83 | 6,0 |
| april | 131 | 9,4 |
| mei | 159 | 13,0 |
| juni | 168 | 16,2 |
| juli | 164 | 18,1 |
| augustus | 138 | 18,0 |
| september | 97 | 15,8 |
| oktober | 55 | 12,3 |
| november | 26 | 8,2 |
| december | 16 | 5,5 |
Economische sectoren: Urk
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Handel17,4% ×1,3
- Bouwnijverheid16,7% ×1,6
- Specialistische zakelijke diensten16,5% ×0,8
- Industrie7,8% ×2,2
- Gezondheids- en welzijnszorg7,2% ×0,7
- Vervoer en opslag6,8% ×2,4
- Overige dienstverlening5,5% ×1,0
- Landbouw, bosbouw en visserij4,4% ×1,4
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Urk?
Urk telt 22.431 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 262 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Urk?
Urk beslaat 13,2 km², met een bevolkingsdichtheid van 1.704 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Urk?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Urk van 19.987 naar 22.431, oftewel +12,2%.
Waar ligt Urk?
Urk ligt in Flevoland (provincie). Het maakt deel uit van Flevoland (COROP-gebied). Breedtegraad 52,663, lengtegraad 5,599.
Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder: wat is de waarde in Urk?
In Urk bedraagt de indicator “Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder” 11,0% (2026), rang 342 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 23,6%.
Gemiddelde huishoudensgrootte: wat is de waarde in Urk?
In Urk bedraagt de indicator “Gemiddelde huishoudensgrootte” 3,2 personen (2025), rang 1 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 2,2 personen.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Urk?
In Urk produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 41°, ongeveer 1.070 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Urk?
Het dichtst bij Urk liggen Noordoostpolder (8,9 km), Dronten (17 km), Lelystad (18 km), Enkhuizen (22 km), Kampen (24 km).