Olst-Wijhe: bevolking en statistieken
Olst-Wijhe telt 19.079 inwoners (2026) op 113,7 km², oftewel 168 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 286 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +6,7% tussen 2016 en 2026.
- 19.079 inwoners
- 113,7 km²
- 168 inw./km²
- 2 m
Het belangrijkste
Van de 25 gemeenten in Overijssel staat Olst-Wijhe op rang 24 qua bevolking.
Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school: 1,4 km in Olst-Wijhe, tegenover gemiddeld 0,8 km in Overijssel en 0,8 km voor het hele land.
Woningen met zonnestroom: 60% in Olst-Wijhe, tegenover gemiddeld 45% in Overijssel en 38% voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 18,6% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 40° produceert hier ongeveer 1.027 kWh per jaar.
Olst-Wijhe in cijfers
Olst-Wijhe op de kaart
De naburige gemeenten
- Heerde7,8 km · 19.325
- Deventer10 km · 105.111
- Voorst11 km · 25.569
- Epe12 km · 33.786
- Raalte14 km · 39.084
- Hattem16 km · 12.822
- Apeldoorn17 km · 169.212
- Oldebroek19 km · 24.535
Alle gemeenten in Zuidwest-Overijssel (COROP-gebied)
Gemeenten van vergelijkbare grootte
Bevolkingsontwikkeling van Olst-Wijhe
Olst-Wijhe telde 17.886 inwoners in 2016 en 19.079 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 18.361 |
| 2022 | 18.496 |
| 2023 | 18.682 |
| 2024 | 18.835 |
| 2025 | 19.003 |
| 2026 | 19.079 |
Wist u dat?
- Nr. 1 van Overijssel voor de indicator “Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school”.
- “Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school”: hoger dan in 98% van de gemeenten.
- “Woningen met zonnestroom”: hoger dan in 95% van de gemeenten.
- “Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt”: hoger dan in 94% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 15.917 voetbalvelden.
- 3,2 keer minder dicht bevolkt dan het landelijk gemiddelde.
- De dichtstbijzijnde gemeente is Heerde, op 7,8 km.
Alle indicatoren van Olst-Wijhe
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Olst-Wijhe | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 24,4% | 21,4% | 23,6% | rang 145 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 14,2% | 15,2% | 14,8% | rang 228 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | −1,8 ‰ | −0,5 ‰ | −1,3 ‰ | rang 194 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 10,8 ‰ | 6,3 ‰ | 6,5 ‰ | rang 69 van 342 |
Wonen
| Indicator | Olst-Wijhe | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 8.268 woningen | 531.844 | 8.274.510 | rang 286 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 22,3% | 16,1% | 13,1% | rang 50 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 21,9% | 21,1% | 19,9% | rang 114 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 84,7% | 74,8% | 79,5% | rang 94 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 70,2% | 61,9% | 66,7% | rang 108 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 22,1% | 26,3% | 23,7% | rang 202 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 458.000 € | 395.811 € | 438.000 € | rang 142 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 26,6 ‰ | 18,2 ‰ | 17,4 ‰ | rang 49 van 341 |
Energie
| Indicator | Olst-Wijhe | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 920 m³ | 877 m³ | 900 m³ | rang 138 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.960 kWh | 2.784 kWh | 2.810 kWh | rang 112 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 9% | 9% | 7% | rang 74 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 60% | 45% | 46% | rang 15 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 16% | 12% | 12% | rang 25 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 9 ha | 295 ha | 3.475 ha | rang 86 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 90,9% | 86,8% | 90,3% | rang 141 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,6% | 3,3% | 0,1% | rang 99 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 1.710 kWh | 1.244 kWh | 1.245 kWh | rang 30 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 2.509 Wp | 2.004 Wp | 1.707 Wp | rang 83 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 284,3 ‰ | 214,3 ‰ | 222,7 ‰ | rang 33 van 342 |
Economie
| Indicator | Olst-Wijhe | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 65.100 € | 60.610 € | 63.450 € | rang 132 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 2.470 | 149.080 | 2.612.530 | rang 296 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 129,5 ‰ | 124,0 ‰ | 135,6 ‰ | rang 218 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Olst-Wijhe | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,4% | 1,5% | 1,5% | rang 185 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 2,1% | 3,4% | 2,3% | rang 202 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Olst-Wijhe | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 540 ‰ | 482 ‰ | 508 ‰ | rang 100 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 2,4 km | 3,9 km | 4,6 km | rang 275 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Olst-Wijhe | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,3 personen | 2,2 | 2,2 | rang 55 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 29,7% | 36,1% | 33,3% | rang 283 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 22,7 ‰ | 37,7 ‰ | 30,9 ‰ | rang 285 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 10,3 ‰ | 16,5 ‰ | 11,7 ‰ | rang 194 van 320 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 1,9 km | 1,1 km | 1,0 km | rang 19 van 342 |
Milieu
| Indicator | Olst-Wijhe | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 380 kg | 429 kg | 468 kg | rang 304 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 6,4% | 20,9% | 16,8% | rang 318 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 78,1% | 60,0% | 58,8% | rang 60 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 14,5% | 14,8% | 11,7% | rang 142 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Olst-Wijhe | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 1,7 km | 1,3 km | 1,2 km | rang 40 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Olst-Wijhe | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 33,2% | 29,5% | 28,5% | rang 93 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 1,4 km | 0,8 km | 0,8 km | rang 6 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Olst-Wijhe
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
90,9% in 2022, tegenover 94,0% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,6% in 2022, tegenover 0,6% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
2.509 Wp in 2025, tegenover 610 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
284,3 ‰ in 2025, tegenover 118,9 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
22,7 ‰ in 2025, tegenover 18,8 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
10,3 ‰ in 2025, tegenover 7,1 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Olst-Wijhe
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 22 | 3,3 |
| februari | 38 | 3,6 |
| maart | 81 | 5,9 |
| april | 129 | 9,7 |
| mei | 156 | 13,5 |
| juni | 166 | 17,0 |
| juli | 161 | 18,5 |
| augustus | 136 | 17,8 |
| september | 96 | 15,2 |
| oktober | 56 | 11,6 |
| november | 27 | 7,0 |
| december | 17 | 4,4 |
Economische sectoren: Olst-Wijhe
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten18,6% ×0,9
- Handel13,2% ×1,0
- Landbouw, bosbouw en visserij11,9% ×3,9
- Gezondheids- en welzijnszorg11,1% ×1,1
- Bouwnijverheid9,7% ×0,9
- Cultuur, sport en recreatie6,1% ×1,1
- Onderwijs5,7% ×1,0
- Overige dienstverlening5,1% ×0,9
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Olst-Wijhe?
Olst-Wijhe telt 19.079 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 286 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Olst-Wijhe?
Olst-Wijhe beslaat 113,7 km², met een bevolkingsdichtheid van 168 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Olst-Wijhe?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Olst-Wijhe van 17.886 naar 19.079, oftewel +6,7%.
Waar ligt Olst-Wijhe?
Olst-Wijhe ligt in Overijssel (provincie). Het maakt deel uit van Zuidwest-Overijssel (COROP-gebied). Breedtegraad 52,333, lengtegraad 6,100.
Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school: wat is de waarde in Olst-Wijhe?
In Olst-Wijhe bedraagt de indicator “Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school” 1,4 km (2025), rang 6 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 0,8 km.
Woningen met zonnestroom: wat is de waarde in Olst-Wijhe?
In Olst-Wijhe bedraagt de indicator “Woningen met zonnestroom” 60% (2025), rang 15 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 46%.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Olst-Wijhe?
In Olst-Wijhe produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 40°, ongeveer 1.027 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Olst-Wijhe?
Het dichtst bij Olst-Wijhe liggen Heerde (7,8 km), Deventer (10 km), Voorst (11 km), Epe (12 km), Raalte (14 km).