Opmeer: bevolking en statistieken
Opmeer telt 12.669 inwoners (2026) op 41,5 km², oftewel 306 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 319 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +11,8% tussen 2016 en 2026.
- 12.669 inwoners
- 41,5 km²
- 306 inw./km²
- −1 m
Het belangrijkste
Van de 44 gemeenten in Noord-Holland staat Opmeer op rang 41 qua bevolking.
Woningen in bezit van woningcorporaties: 3,6% in Opmeer, tegenover gemiddeld 30,5% in Noord-Holland en 27,9% voor het hele land.
Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland): 22,6 ‰ in Opmeer, tegenover gemiddeld 4,6 ‰ in Noord-Holland en 6,0 ‰ voor het hele land.
Belangrijkste sector: Bouwnijverheid, goed voor 18,8% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 40° produceert hier ongeveer 1.075 kWh per jaar.
Opmeer in cijfers
Opmeer op de kaart
De naburige gemeenten
- Koggenland7,8 km · 24.214
- Dijk en Waard8,5 km · 91.411
- Hoorn10 km · 76.202
- Medemblik13 km · 46.305
- Schagen13 km · 48.778
- Drechterland16 km · 20.550
- Alkmaar16 km · 113.196
- Bergen (NH.)17 km · 29.653
Alle gemeenten in Noord-Holland
Alle gemeenten in Kop van Noord-Holland (COROP-gebied)
Gemeenten van vergelijkbare grootte
Bevolkingsontwikkeling van Opmeer
Opmeer telde 11.336 inwoners in 2016 en 12.669 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 12.009 |
| 2022 | 12.074 |
| 2023 | 12.180 |
| 2024 | 12.199 |
| 2025 | 12.491 |
| 2026 | 12.669 |
Wist u dat?
- Nr. 1 van Noord-Holland voor de indicator “Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners”.
- “Woningen in bezit van woningcorporaties”: lager dan in 99% van de gemeenten.
- “Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland)”: hoger dan in 98% van de gemeenten.
- “Aandeel agrarisch terrein (excl. water)”: hoger dan in 97% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 5.808 voetbalvelden.
- De dichtstbijzijnde gemeente met meer inwoners is Koggenland (24.214 inwoners), op 7,8 km.
- Een zonnepanelensysteem van 4 kWp zou hier ongeveer 4.300 kWh per jaar produceren, ongeveer het elektriciteitsverbruik van een gemiddeld huishouden.
Alle indicatoren van Opmeer
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Opmeer | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 23,6% | 19,4% | 23,6% | rang 170 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 14,9% | 14,5% | 14,8% | rang 153 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | 1,1 ‰ | 0,7 ‰ | −1,3 ‰ | rang 68 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 22,6 ‰ | 4,6 ‰ | 6,5 ‰ | rang 8 van 342 |
Wonen
| Indicator | Opmeer | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 5.296 woningen | 1.420.067 | 8.274.510 | rang 324 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 12,6% | 25,0% | 13,1% | rang 175 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 24,8% | 20,8% | 19,9% | rang 59 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 82,2% | 50,2% | 79,5% | rang 137 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 74,0% | 51,8% | 66,7% | rang 39 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 3,6% | 30,5% | 23,7% | rang 340 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 427.000 € | 524.447 € | 438.000 € | rang 189 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 21,6 ‰ | 22,5 ‰ | 17,4 ‰ | rang 101 van 341 |
Energie
| Indicator | Opmeer | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 900 m³ | 746 m³ | 900 m³ | rang 164 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.860 kWh | 2.350 kWh | 2.810 kWh | rang 145 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 8% | 13% | 7% | rang 100 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 50% | 28% | 46% | rang 116 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 15% | 8% | 12% | rang 42 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 0 ha | 191 ha | 3.475 ha | rang 159 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 91,4% | 80,6% | 90,3% | rang 103 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,0% | 8,8% | 0,1% | rang 191 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 1.380 kWh | 600 kWh | 1.245 kWh | rang 121 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 1.799 Wp | 890 Wp | 1.707 Wp | rang 158 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 232,2 ‰ | 137,7 ‰ | 222,7 ‰ | rang 143 van 342 |
Economie
| Indicator | Opmeer | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 64.000 € | 65.353 € | 63.450 € | rang 156 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 1.920 | 533.195 | 2.612.530 | rang 314 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 151,6 ‰ | 177,2 ‰ | 135,6 ‰ | rang 81 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Opmeer | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,2% | 1,7% | 1,5% | rang 265 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 1,7% | 3,5% | 2,3% | rang 284 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Opmeer | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 564 ‰ | 385 ‰ | 508 ‰ | rang 41 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 5,4 km | 3,7 km | 4,6 km | rang 152 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Opmeer | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,2 personen | 2,0 | 2,2 | rang 134 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 34,8% | 43,0% | 33,3% | rang 131 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 20,4 ‰ | 56,3 ‰ | 30,9 ‰ | rang 303 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 7,8 ‰ | 27,4 ‰ | 11,7 ‰ | rang 257 van 320 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 1,1 km | 0,8 km | 1,0 km | rang 134 van 342 |
Milieu
| Indicator | Opmeer | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 568 kg | 445 kg | 468 kg | rang 63 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 10,8% | 44,6% | 16,8% | rang 248 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 86,8% | 33,6% | 58,8% | rang 10 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 0,6% | 11,0% | 11,7% | rang 332 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Opmeer | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 1,1 km | 0,9 km | 1,2 km | rang 173 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Opmeer | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 25,9% | 39,0% | 28,5% | rang 229 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,9 km | 0,7 km | 0,8 km | rang 69 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Opmeer
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
91,4% in 2022, tegenover 96,2% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,0% in 2022, tegenover 0,0% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
1.799 Wp in 2025, tegenover 568 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
232,2 ‰ in 2025, tegenover 96,4 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
20,4 ‰ in 2025, tegenover 23,2 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
7,8 ‰ in 2025, tegenover 9,5 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Opmeer
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 22 | 4,5 |
| februari | 38 | 4,3 |
| maart | 84 | 6,2 |
| april | 134 | 9,4 |
| mei | 164 | 12,9 |
| juni | 171 | 16,0 |
| juli | 168 | 18,0 |
| augustus | 140 | 17,9 |
| september | 95 | 15,8 |
| oktober | 55 | 12,4 |
| november | 26 | 8,2 |
| december | 16 | 5,6 |
Economische sectoren: Opmeer
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Bouwnijverheid18,8% ×1,8
- Specialistische zakelijke diensten15,4% ×0,7
- Handel13,4% ×1,0
- Gezondheids- en welzijnszorg7,3% ×0,7
- Landbouw, bosbouw en visserij7,1% ×2,3
- Overige dienstverlening5,8% ×1,1
- Industrie5,5% ×1,6
- Verhuur en overige zakelijke diensten5,5% ×1,0
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Opmeer?
Opmeer telt 12.669 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 319 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Opmeer?
Opmeer beslaat 41,5 km², met een bevolkingsdichtheid van 306 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Opmeer?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Opmeer van 11.336 naar 12.669, oftewel +11,8%.
Waar ligt Opmeer?
Opmeer ligt in Noord-Holland (provincie). Het maakt deel uit van Kop van Noord-Holland (COROP-gebied). Breedtegraad 52,703, lengtegraad 4,944.
Woningen in bezit van woningcorporaties: wat is de waarde in Opmeer?
In Opmeer bedraagt de indicator “Woningen in bezit van woningcorporaties” 3,6% (2024), rang 340 van de 340 gemeenten; de mediaan van het land is 23,7%.
Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland): wat is de waarde in Opmeer?
In Opmeer bedraagt de indicator “Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland)” 22,6 ‰ (2024), rang 8 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 6,5 ‰.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Opmeer?
In Opmeer produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 40°, ongeveer 1.075 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Opmeer?
Het dichtst bij Opmeer liggen Koggenland (7,8 km), Dijk en Waard (8,5 km), Hoorn (10 km), Medemblik (13 km), Schagen (13 km).