Meerssen: bevolking en statistieken
Meerssen telt 18.454 inwoners (2026) op 26,8 km², oftewel 688 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 288 van de 342 gemeenten. De bevolking krimpt: −3,1% tussen 2016 en 2026.
- 18.454 inwoners
- 26,8 km²
- 688 inw./km²
- 59 m
Het belangrijkste
Van de 31 gemeenten in Limburg staat Meerssen op rang 20 qua bevolking.
Woningen gebouwd vanaf 2000: 6,3% in Meerssen, tegenover gemiddeld 14,5% in Limburg en 20,4% voor het hele land.
Aardgasvrije woningen: 3% in Meerssen, tegenover gemiddeld 6% in Limburg en 12% voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 20,9% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 39° produceert hier ongeveer 1.070 kWh per jaar.
Meerssen in cijfers
Meerssen op de kaart
De naburige gemeenten
- Maastricht5,3 km · 126.026
- Valkenburg aan de Geul6,0 km · 16.481
- Beek (L.)6,7 km · 16.141
- Stein (L.)9,2 km · 24.691
- Eijsden-Margraten10 km · 26.350
- Beekdaelen11 km · 35.903
- Voerendaal12 km · 12.432
- Gulpen-Wittem13 km · 13.945
Alle gemeenten in Zuid-Limburg (COROP-gebied)
Gemeenten van vergelijkbare grootte
Bevolkingsontwikkeling van Meerssen
Meerssen telde 19.040 inwoners in 2016 en 18.454 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 18.661 |
| 2022 | 18.581 |
| 2023 | 18.600 |
| 2024 | 18.576 |
| 2025 | 18.460 |
| 2026 | 18.454 |
Wist u dat?
- “Woningen gebouwd vanaf 2000”: lager dan in 99% van de gemeenten.
- “Aardgasvrije woningen”: lager dan in 96% van de gemeenten.
- “Geboorteoverschot per 1.000 inwoners”: lager dan in 94% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 3.758 voetbalvelden.
- De dichtstbijzijnde gemeente met meer inwoners is Maastricht (126.026 inwoners), op 5,3 km.
- Een zonnepanelensysteem van 4 kWp zou hier ongeveer 4.280 kWh per jaar produceren, ongeveer het elektriciteitsverbruik van een gemiddeld huishouden.
Alle indicatoren van Meerssen
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Meerssen | Limburg | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 29,4% | 26,2% | 23,6% | rang 24 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 12,5% | 12,6% | 14,8% | rang 309 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | −6,4 ‰ | −4,3 ‰ | −1,3 ‰ | rang 322 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 0,3 ‰ | 6,2 ‰ | 6,5 ‰ | rang 301 van 342 |
Wonen
| Indicator | Meerssen | Limburg | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 8.717 woningen | 551.489 | 8.274.510 | rang 277 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 18,7% | 15,4% | 13,1% | rang 94 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 6,3% | 14,5% | 19,9% | rang 337 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 82,2% | 72,3% | 79,5% | rang 137 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 72,6% | 61,1% | 66,7% | rang 64 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 19,2% | 25,2% | 23,7% | rang 265 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 409.000 € | 351.319 € | 438.000 € | rang 218 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 3,1 ‰ | 13,8 ‰ | 17,4 ‰ | rang 335 van 341 |
Energie
| Indicator | Meerssen | Limburg | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 1.010 m³ | 887 m³ | 900 m³ | rang 36 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 3.040 kWh | 2.783 kWh | 2.810 kWh | rang 72 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 3% | 6% | 7% | rang 318 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 52% | 44% | 46% | rang 91 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 10% | 11% | 12% | rang 223 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 0 ha | 112 ha | 3.475 ha | rang 159 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 92,6% | 88,3% | 90,3% | rang 54 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,5% | 1,1% | 0,1% | rang 106 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 1.580 kWh | 1.254 kWh | 1.245 kWh | rang 57 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 1.421 Wp | 1.958 Wp | 1.707 Wp | rang 218 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 260,3 ‰ | 225,6 ‰ | 222,7 ‰ | rang 68 van 342 |
Economie
| Indicator | Meerssen | Limburg | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 64.400 € | 56.081 € | 63.450 € | rang 148 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 2.335 | 133.200 | 2.612.530 | rang 297 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 126,5 ‰ | 117,0 ‰ | 135,6 ‰ | rang 240 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Meerssen | Limburg | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,7% | 1,9% | 1,5% | rang 58 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 2,2% | 3,6% | 2,3% | rang 180 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Meerssen | Limburg | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 560 ‰ | 520 ‰ | 508 ‰ | rang 51 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 1,8 km | 3,9 km | 4,6 km | rang 315 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Meerssen | Limburg | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,1 personen | 2,0 | 2,2 | rang 235 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 32,8% | 39,8% | 33,3% | rang 184 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 27,8 ‰ | 45,6 ‰ | 30,9 ‰ | rang 216 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 10,7 ‰ | 17,2 ‰ | 11,7 ‰ | rang 185 van 320 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 1,1 km | 1,0 km | 1,0 km | rang 134 van 342 |
Milieu
| Indicator | Meerssen | Limburg | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 579 kg | 489 kg | 468 kg | rang 56 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 23,6% | 32,1% | 16,8% | rang 120 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 58,1% | 46,3% | 58,8% | rang 176 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 14,1% | 15,4% | 11,7% | rang 148 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Meerssen | Limburg | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 0,9 km | 1,1 km | 1,2 km | rang 247 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Meerssen | Limburg | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 34,9% | 28,5% | 28,5% | rang 73 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,9 km | 0,8 km | 0,8 km | rang 69 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Meerssen
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
92,6% in 2022, tegenover 94,6% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,5% in 2022, tegenover 0,0% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
1.421 Wp in 2025, tegenover 453 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
260,3 ‰ in 2025, tegenover 91,0 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
27,8 ‰ in 2025, tegenover 28,1 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
10,7 ‰ in 2025, tegenover 12,1 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Meerssen
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 25 | 2,8 |
| februari | 42 | 3,4 |
| maart | 84 | 6,0 |
| april | 131 | 9,7 |
| mei | 159 | 13,5 |
| juni | 169 | 17,1 |
| juli | 166 | 18,7 |
| augustus | 138 | 17,9 |
| september | 104 | 15,1 |
| oktober | 61 | 11,6 |
| november | 31 | 6,8 |
| december | 20 | 4,1 |
Economische sectoren: Meerssen
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten20,9% ×1,0
- Gezondheids- en welzijnszorg15,1% ×1,4
- Handel11,6% ×0,9
- Bouwnijverheid8,4% ×0,8
- Overige dienstverlening7,3% ×1,4
- Onderwijs5,8% ×1,0
- Cultuur, sport en recreatie5,2% ×0,9
- Verhuur en overige zakelijke diensten4,7% ×0,9
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Meerssen?
Meerssen telt 18.454 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 288 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Meerssen?
Meerssen beslaat 26,8 km², met een bevolkingsdichtheid van 688 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Meerssen?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Meerssen van 19.040 naar 18.454, oftewel −3,1%.
Waar ligt Meerssen?
Meerssen ligt in Limburg (provincie). Het maakt deel uit van Zuid-Limburg (COROP-gebied). Breedtegraad 50,886, lengtegraad 5,752.
Woningen gebouwd vanaf 2000: wat is de waarde in Meerssen?
In Meerssen bedraagt de indicator “Woningen gebouwd vanaf 2000” 6,3% (2024), rang 337 van de 338 gemeenten; de mediaan van het land is 19,9%.
Aardgasvrije woningen: wat is de waarde in Meerssen?
In Meerssen bedraagt de indicator “Aardgasvrije woningen” 3% (2025), rang 318 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 7%.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Meerssen?
In Meerssen produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 39°, ongeveer 1.070 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Meerssen?
Het dichtst bij Meerssen liggen Maastricht (5,3 km), Valkenburg aan de Geul (6,0 km), Beek (L.) (6,7 km), Stein (L.) (9,2 km), Eijsden-Margraten (10 km).