Medemblik: bevolking en statistieken
Medemblik telt 46.305 inwoners (2026) op 121,1 km², oftewel 382 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 111 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +5,9% tussen 2016 en 2026.
- 46.305 inwoners
- 121,1 km²
- 382 inw./km²
- −1 m
Het belangrijkste
Van de 44 gemeenten in Noord-Holland staat Medemblik op rang 16 qua bevolking.
Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water): 1,0% in Medemblik, tegenover gemiddeld 11,0% in Noord-Holland en 13,5% voor het hele land.
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners: 2,3 ‰ in Medemblik, tegenover gemiddeld 4,8 ‰ in Noord-Holland en 4,4 ‰ voor het hele land.
Belangrijkste sector: Bouwnijverheid, goed voor 19,0% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 40° produceert hier ongeveer 1.027 kWh per jaar.
Medemblik in cijfers
Medemblik op de kaart
De naburige gemeenten
- Stede Broec11 km · 22.445
- Drechterland12 km · 20.550
- Hoorn13 km · 76.202
- Opmeer13 km · 12.669
- Enkhuizen14 km · 18.738
- Koggenland18 km · 24.214
- Schagen20 km · 48.778
- Dijk en Waard21 km · 91.411
Alle gemeenten in Noord-Holland
Alle gemeenten in Kop van Noord-Holland (COROP-gebied)
Gemeenten van vergelijkbare grootte
Bevolkingsontwikkeling van Medemblik
Medemblik telde 43.725 inwoners in 2016 en 46.305 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 45.165 |
| 2022 | 45.464 |
| 2023 | 46.031 |
| 2024 | 46.002 |
| 2025 | 45.934 |
| 2026 | 46.305 |
Wist u dat?
- “Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water)”: lager dan in 95% van de gemeenten.
- “Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners”: lager dan in 94% van de gemeenten.
- “Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland)”: lager dan in 90% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 16.958 voetbalvelden.
- De dichtstbijzijnde gemeente is Stede Broec, op 11,1 km.
- De dichtstbijzijnde gemeente met meer inwoners is Hoorn (76.202 inwoners), op 13 km.
- Een zonnepanelensysteem van 4 kWp zou hier ongeveer 4.108 kWh per jaar produceren, ongeveer het elektriciteitsverbruik van een gemiddeld huishouden.
Alle indicatoren van Medemblik
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Medemblik | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 23,8% | 19,4% | 23,6% | rang 161 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 14,6% | 14,5% | 14,8% | rang 188 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | −1,2 ‰ | 0,7 ‰ | −1,3 ‰ | rang 164 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | −0,1 ‰ | 4,6 ‰ | 6,5 ‰ | rang 306 van 342 |
Wonen
| Indicator | Medemblik | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 19.593 woningen | 1.420.067 | 8.274.510 | rang 124 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 16,6% | 25,0% | 13,1% | rang 123 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 20,7% | 20,8% | 19,9% | rang 145 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 86,0% | 50,2% | 79,5% | rang 67 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 70,0% | 51,8% | 66,7% | rang 114 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 23,0% | 30,5% | 23,7% | rang 184 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 446.000 € | 524.447 € | 438.000 € | rang 165 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 8,6 ‰ | 22,5 ‰ | 17,4 ‰ | rang 299 van 341 |
Energie
| Indicator | Medemblik | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 920 m³ | 746 m³ | 900 m³ | rang 138 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.880 kWh | 2.350 kWh | 2.810 kWh | rang 139 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 5% | 13% | 7% | rang 236 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 57% | 28% | 46% | rang 36 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 15% | 8% | 12% | rang 42 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 29 ha | 191 ha | 3.475 ha | rang 34 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 90,8% | 80,6% | 90,3% | rang 148 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,4% | 8,8% | 0,1% | rang 116 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 1.420 kWh | 600 kWh | 1.245 kWh | rang 111 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 2.945 Wp | 890 Wp | 1.707 Wp | rang 56 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 266,5 ‰ | 137,7 ‰ | 222,7 ‰ | rang 53 van 342 |
Economie
| Indicator | Medemblik | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 62.800 € | 65.353 € | 63.450 € | rang 180 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 7.015 | 533.195 | 2.612.530 | rang 95 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 151,5 ‰ | 177,2 ‰ | 135,6 ‰ | rang 82 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Medemblik | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,5% | 1,7% | 1,5% | rang 133 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 2,0% | 3,5% | 2,3% | rang 224 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Medemblik | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 526 ‰ | 385 ‰ | 508 ‰ | rang 140 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 8,7 km | 3,7 km | 4,6 km | rang 85 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Medemblik | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,3 personen | 2,0 | 2,2 | rang 55 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 32,6% | 43,0% | 33,3% | rang 197 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 23,2 ‰ | 56,3 ‰ | 30,9 ‰ | rang 277 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 6,4 ‰ | 27,4 ‰ | 11,7 ‰ | rang 288 van 320 | |
| Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners (2025) | 2,3 ‰ | 4,8 ‰ | 3,8 ‰ | rang 158 van 171 | |
| Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 3,4 ‰ | 5,9 ‰ | 3,9 ‰ | rang 120 van 178 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 1,2 km | 0,8 km | 1,0 km | rang 106 van 342 |
Milieu
| Indicator | Medemblik | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 542 kg | 445 kg | 468 kg | rang 76 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 15,2% | 44,6% | 16,8% | rang 184 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 79,6% | 33,6% | 58,8% | rang 49 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 1,0% | 11,0% | 11,7% | rang 324 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Medemblik | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 1,4 km | 0,9 km | 1,2 km | rang 93 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Medemblik | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 22,9% | 39,0% | 28,5% | rang 297 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,8 km | 0,7 km | 0,8 km | rang 124 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Medemblik
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
90,8% in 2022, tegenover 95,6% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,4% in 2022, tegenover 0,1% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
2.945 Wp in 2025, tegenover 1.003 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
266,5 ‰ in 2025, tegenover 99,6 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
23,2 ‰ in 2025, tegenover 30,9 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
6,4 ‰ in 2025, tegenover 10,7 ‰ in 2019
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners
2,3 ‰ in 2025, tegenover 2,7 ‰ in 2019
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners
3,4 ‰ in 2025, tegenover 3,8 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Medemblik
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 21 | 4,4 |
| februari | 36 | 4,2 |
| maart | 81 | 6,2 |
| april | 129 | 9,5 |
| mei | 157 | 13,0 |
| juni | 165 | 16,2 |
| juli | 161 | 18,1 |
| augustus | 134 | 17,9 |
| september | 92 | 15,8 |
| oktober | 52 | 12,3 |
| november | 25 | 8,1 |
| december | 16 | 5,5 |
Economische sectoren: Medemblik
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Bouwnijverheid19,0% ×1,8
- Specialistische zakelijke diensten18,2% ×0,9
- Handel12,3% ×0,9
- Gezondheids- en welzijnszorg7,8% ×0,7
- Landbouw, bosbouw en visserij6,8% ×2,2
- Industrie5,0% ×1,4
- Overige dienstverlening4,9% ×0,9
- Verhuur en overige zakelijke diensten4,3% ×0,8
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Medemblik?
Medemblik telt 46.305 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 111 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Medemblik?
Medemblik beslaat 121,1 km², met een bevolkingsdichtheid van 382 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Medemblik?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Medemblik van 43.725 naar 46.305, oftewel +5,9%.
Waar ligt Medemblik?
Medemblik ligt in Noord-Holland (provincie). Het maakt deel uit van Kop van Noord-Holland (COROP-gebied). Breedtegraad 52,767, lengtegraad 5,104.
Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water): wat is de waarde in Medemblik?
In Medemblik bedraagt de indicator “Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water)” 1,0% (2022), rang 324 van de 341 gemeenten; de mediaan van het land is 11,7%.
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners: wat is de waarde in Medemblik?
In Medemblik bedraagt de indicator “Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners” 2,3 ‰ (2025), rang 158 van de 171 gemeenten; de mediaan van het land is 3,8 ‰.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Medemblik?
In Medemblik produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 40°, ongeveer 1.027 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Medemblik?
Het dichtst bij Medemblik liggen Stede Broec (11 km), Drechterland (12 km), Hoorn (13 km), Opmeer (13 km), Enkhuizen (14 km).