Heerenveen: bevolking en statistieken
Heerenveen telt 51.955 inwoners (2026) op 189,9 km², oftewel 274 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 89 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +3,3% tussen 2016 en 2026.
- 51.955 inwoners
- 189,9 km²
- 274 inw./km²
- 0 m
Het belangrijkste
Van de 18 gemeenten in Fryslân staat Heerenveen op rang 5 qua bevolking.
WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar): 1,9% in Heerenveen, tegenover gemiddeld 1,6% in Fryslân en 1,6% voor het hele land.
Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt: 1,8 km in Heerenveen, tegenover gemiddeld 1,5 km in Fryslân en 1,0 km voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 21,9% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 40° produceert hier ongeveer 1.012 kWh per jaar.
Heerenveen in cijfers
Heerenveen op de kaart
De naburige gemeenten
- Opsterland4,3 km · 30.068
- Weststellingwerf9,8 km · 26.622
- Smallingerland15 km · 57.188
- Ooststellingwerf16 km · 25.898
- Steenwijkerland21 km · 45.926
- De Fryske Marren25 km · 52.248
- Westerveld25 km · 20.035
- Tytsjerksteradiel26 km · 32.874
Alle gemeenten in Zuidoost-Friesland (COROP-gebied)
Gemeenten van vergelijkbare grootte
Bevolkingsontwikkeling van Heerenveen
Heerenveen telde 50.290 inwoners in 2016 en 51.955 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 50.650 |
| 2022 | 51.119 |
| 2023 | 51.637 |
| 2024 | 51.787 |
| 2025 | 51.863 |
| 2026 | 51.955 |
Wist u dat?
- Nr. 1 van Fryslân voor de indicator “Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school”.
- “WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar)”: hoger dan in 94% van de gemeenten.
- “Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt”: hoger dan in 92% van de gemeenten.
- “Oppervlakte zonneparken”: hoger dan in 91% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 26.592 voetbalvelden.
- De dichtstbijzijnde gemeente is Opsterland, op 4,3 km.
- De dichtstbijzijnde gemeente met meer inwoners is Leeuwarden (130.162 inwoners), op 32 km.
Alle indicatoren van Heerenveen
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Heerenveen | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 24,0% | 23,9% | 23,6% | rang 154 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 14,6% | 14,6% | 14,8% | rang 188 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | −3,5 ‰ | −2,2 ‰ | −1,3 ‰ | rang 256 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 5,1 ‰ | 5,8 ‰ | 6,5 ‰ | rang 201 van 342 |
Wonen
| Indicator | Heerenveen | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 24.447 woningen | 312.294 | 8.274.510 | rang 82 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 15,8% | 21,7% | 13,1% | rang 133 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 23,2% | 17,1% | 19,9% | rang 88 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 75,4% | 80,0% | 79,5% | rang 218 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 60,1% | 62,6% | 66,7% | rang 263 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 28,0% | 26,2% | 23,7% | rang 89 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 375.000 € | 335.172 € | 438.000 € | rang 268 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 19,3 ‰ | 13,4 ‰ | 17,4 ‰ | rang 132 van 341 |
Energie
| Indicator | Heerenveen | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 870 m³ | 910 m³ | 900 m³ | rang 193 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.630 kWh | 2.570 kWh | 2.810 kWh | rang 244 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 7% | 7% | 7% | rang 133 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 43% | 48% | 46% | rang 210 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 12% | 12% | 12% | rang 140 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 30 ha | 284 ha | 3.475 ha | rang 32 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 89,2% | 89,5% | 90,3% | rang 207 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,1% | 0,8% | 0,1% | rang 164 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 1.220 kWh | 1.289 kWh | 1.245 kWh | rang 180 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 2.647 Wp | 2.214 Wp | 1.707 Wp | rang 69 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 220,1 ‰ | 242,2 ‰ | 222,7 ‰ | rang 182 van 342 |
Economie
| Indicator | Heerenveen | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 59.100 € | 55.151 € | 63.450 € | rang 243 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 7.265 | 88.090 | 2.612.530 | rang 88 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 139,8 ‰ | 132,4 ‰ | 135,6 ‰ | rang 137 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Heerenveen | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,9% | 1,6% | 1,5% | rang 14 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 4,0% | 4,1% | 2,3% | rang 47 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Heerenveen | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 512 ‰ | 510 ‰ | 508 ‰ | rang 165 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 4,0 km | 8,8 km | 4,6 km | rang 185 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Heerenveen | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,1 personen | 2,1 | 2,2 | rang 235 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 38,1% | 38,2% | 33,3% | rang 72 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 33,9 ‰ | 31,7 ‰ | 30,9 ‰ | rang 128 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 13,9 ‰ | 11,8 ‰ | 11,7 ‰ | rang 112 van 320 | |
| Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners (2025) | 3,3 ‰ | 4,2 ‰ | 3,8 ‰ | rang 106 van 171 | |
| Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 3,5 ‰ | 4,1 ‰ | 3,9 ‰ | rang 117 van 178 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 1,8 km | 1,5 km | 1,0 km | rang 24 van 342 |
Milieu
| Indicator | Heerenveen | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 534 kg | 595 kg | 468 kg | rang 84 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 12,8% | 11,6% | 16,8% | rang 214 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 76,6% | 77,6% | 58,8% | rang 67 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 8,2% | 8,6% | 11,7% | rang 210 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Heerenveen | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 1,6 km | 1,6 km | 1,2 km | rang 56 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Heerenveen | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 30,1% | 26,5% | 28,5% | rang 146 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 1,0 km | 0,9 km | 0,8 km | rang 36 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Heerenveen
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
89,2% in 2022, tegenover 90,7% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,1% in 2022, tegenover 0,0% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
2.647 Wp in 2025, tegenover 631 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
220,1 ‰ in 2025, tegenover 88,0 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
33,9 ‰ in 2025, tegenover 37,0 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
13,9 ‰ in 2025, tegenover 14,0 ‰ in 2019
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners
3,3 ‰ in 2025, tegenover 5,8 ‰ in 2019
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners
3,5 ‰ in 2025, tegenover 3,7 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Heerenveen
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 20 | 3,3 |
| februari | 37 | 3,5 |
| maart | 80 | 5,6 |
| april | 128 | 9,3 |
| mei | 155 | 13,0 |
| juni | 163 | 16,3 |
| juli | 160 | 18,0 |
| augustus | 134 | 17,5 |
| september | 94 | 15,1 |
| oktober | 54 | 11,5 |
| november | 25 | 7,0 |
| december | 16 | 4,4 |
Economische sectoren: Heerenveen
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten21,9% ×1,1
- Handel13,9% ×1,1
- Gezondheids- en welzijnszorg11,1% ×1,0
- Bouwnijverheid7,8% ×0,7
- Onderwijs6,3% ×1,1
- Verhuur en overige zakelijke diensten5,2% ×1,0
- Industrie5,2% ×1,5
- Cultuur, sport en recreatie5,2% ×0,9
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Heerenveen?
Heerenveen telt 51.955 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 89 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Heerenveen?
Heerenveen beslaat 189,9 km², met een bevolkingsdichtheid van 274 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Heerenveen?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Heerenveen van 50.290 naar 51.955, oftewel +3,3%.
Waar ligt Heerenveen?
Heerenveen ligt in Fryslân (provincie). Het maakt deel uit van Zuidoost-Friesland (COROP-gebied). Breedtegraad 52,966, lengtegraad 6,050.
WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar): wat is de waarde in Heerenveen?
In Heerenveen bedraagt de indicator “WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar)” 1,9% (2026), rang 14 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 1,5%.
Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt: wat is de waarde in Heerenveen?
In Heerenveen bedraagt de indicator “Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt” 1,8 km (2025), rang 24 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 1,0 km.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Heerenveen?
In Heerenveen produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 40°, ongeveer 1.012 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Heerenveen?
Het dichtst bij Heerenveen liggen Opsterland (4,3 km), Weststellingwerf (9,8 km), Smallingerland (15 km), Ooststellingwerf (16 km), Steenwijkerland (21 km).