Altena: bevolking en statistieken
Altena telt 58.946 inwoners (2026) op 199,5 km², oftewel 296 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 76 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +6,4% tussen 2019 en 2026.
- 58.946 inwoners
- 199,5 km²
- 296 inw./km²
- −1 m
Het belangrijkste
Van de 56 gemeenten in Noord-Brabant staat Altena op rang 12 qua bevolking.
WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar): 1,0% in Altena, tegenover gemiddeld 1,6% in Noord-Brabant en 1,6% voor het hele land.
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners: 2,6 ‰ in Altena, tegenover gemiddeld 5,0 ‰ in Noord-Brabant en 5,2 ‰ voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 18,5% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 40° produceert hier ongeveer 1.058 kWh per jaar.
Altena in cijfers
Altena op de kaart
De naburige gemeenten
- Gorinchem7,1 km · 39.060
- Hardinxveld-Giessendam9,7 km · 19.402
- Geertruidenberg10 km · 21.914
- Waalwijk12 km · 51.635
- Drimmelen14 km · 28.402
- Sliedrecht15 km · 26.531
- Heusden16 km · 46.689
- Oosterhout16 km · 58.726
Alle gemeenten in Noord-Brabant
Alle gemeenten in Midden-Noord-Brabant (COROP-gebied)
Gemeenten van vergelijkbare grootte
Bevolkingsontwikkeling van Altena
Altena telde 55.386 inwoners in 2019 en 58.946 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 56.352 |
| 2022 | 57.009 |
| 2023 | 57.726 |
| 2024 | 58.277 |
| 2025 | 58.726 |
| 2026 | 58.946 |
Wist u dat?
- “WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar)”: lager dan in 93% van de gemeenten.
- “Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners”: lager dan in 92% van de gemeenten.
- “Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding”: lager dan in 91% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 27.936 voetbalvelden.
- De dichtstbijzijnde gemeente is Gorinchem, op 7,1 km.
- De dichtstbijzijnde gemeente met meer inwoners is Dordrecht (122.991 inwoners), op 20 km.
- Een zonnepanelensysteem van 4 kWp zou hier ongeveer 4.232 kWh per jaar produceren, ongeveer het elektriciteitsverbruik van een gemiddeld huishouden.
Alle indicatoren van Altena
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Altena | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 21,4% | 22,0% | 23,6% | rang 253 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 16,4% | 14,4% | 14,8% | rang 54 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | 1,3 ‰ | −0,9 ‰ | −1,3 ‰ | rang 63 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 6,4 ‰ | 8,1 ‰ | 6,5 ‰ | rang 172 van 342 |
Wonen
| Indicator | Altena | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 23.643 woningen | 1.201.666 | 8.274.510 | rang 91 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 13,1% | 10,8% | 13,1% | rang 168 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 22,7% | 21,5% | 19,9% | rang 96 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 86,6% | 74,1% | 79,5% | rang 53 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 69,0% | 61,6% | 66,7% | rang 131 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 23,8% | 26,6% | 23,7% | rang 168 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 452.000 € | 450.866 € | 438.000 € | rang 151 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 18,8 ‰ | 21,7 ‰ | 17,4 ‰ | rang 146 van 341 |
Energie
| Indicator | Altena | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 900 m³ | 824 m³ | 900 m³ | rang 164 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 3.070 kWh | 2.814 kWh | 2.810 kWh | rang 58 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 6% | 13% | 7% | rang 184 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 46% | 42% | 46% | rang 168 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 12% | 13% | 12% | rang 140 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 11 ha | 319 ha | 3.475 ha | rang 71 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 92,4% | 84,3% | 90,3% | rang 61 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,0% | 5,8% | 0,1% | rang 191 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 1.360 kWh | 1.160 kWh | 1.245 kWh | rang 131 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 1.754 Wp | 1.877 Wp | 1.707 Wp | rang 165 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 203,4 ‰ | 203,7 ‰ | 222,7 ‰ | rang 223 van 342 |
Economie
| Indicator | Altena | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 66.000 € | 63.189 € | 63.450 € | rang 109 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 8.770 | 375.525 | 2.612.530 | rang 66 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 148,8 ‰ | 140,3 ‰ | 135,6 ‰ | rang 93 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Altena | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,0% | 1,6% | 1,5% | rang 311 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 1,7% | 2,9% | 2,3% | rang 284 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Altena | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 509 ‰ | 494 ‰ | 508 ‰ | rang 169 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 12,5 km | 6,3 km | 4,6 km | rang 46 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Altena | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,4 personen | 2,1 | 2,2 | rang 21 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 29,9% | 37,2% | 33,3% | rang 276 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 27,4 ‰ | 44,5 ‰ | 30,9 ‰ | rang 220 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 10,3 ‰ | 19,2 ‰ | 11,7 ‰ | rang 194 van 320 | |
| Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners (2025) | 3,3 ‰ | 4,4 ‰ | 3,8 ‰ | rang 106 van 171 | |
| Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 2,6 ‰ | 5,0 ‰ | 3,9 ‰ | rang 163 van 178 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 1,0 km | 1,0 km | 1,0 km | rang 161 van 342 |
Milieu
| Indicator | Altena | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 415 kg | 457 kg | 468 kg | rang 269 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 11,4% | 28,1% | 16,8% | rang 237 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 75,2% | 50,6% | 58,8% | rang 80 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 11,2% | 16,0% | 11,7% | rang 174 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Altena | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 1,1 km | 1,1 km | 1,2 km | rang 173 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Altena | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 21,8% | 32,2% | 28,5% | rang 310 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,8 km | 0,8 km | 0,8 km | rang 124 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Altena
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
92,4% in 2022, tegenover 94,4% in 2019
Woningen met stadsverwarming
0,0% in 2022, tegenover 0,0% in 2019
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
1.754 Wp in 2025, tegenover 411 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
203,4 ‰ in 2025, tegenover 61,8 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
27,4 ‰ in 2025, tegenover 28,3 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
10,3 ‰ in 2025, tegenover 12,8 ‰ in 2019
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners
3,3 ‰ in 2025, tegenover 2,1 ‰ in 2019
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners
2,6 ‰ in 2025, tegenover 2,3 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Altena
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 23 | 3,8 |
| februari | 40 | 4,0 |
| maart | 84 | 6,4 |
| april | 131 | 10,0 |
| mei | 158 | 13,7 |
| juni | 169 | 17,1 |
| juli | 164 | 18,7 |
| augustus | 138 | 18,0 |
| september | 100 | 15,5 |
| oktober | 59 | 12,0 |
| november | 29 | 7,5 |
| december | 18 | 4,8 |
Economische sectoren: Altena
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten18,5% ×0,9
- Handel16,4% ×1,3
- Bouwnijverheid14,6% ×1,4
- Gezondheids- en welzijnszorg7,0% ×0,7
- Industrie6,2% ×1,8
- Vervoer en opslag5,4% ×1,9
- Overige dienstverlening5,1% ×0,9
- Verhuur en overige zakelijke diensten4,8% ×0,9
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Altena?
Altena telt 58.946 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 76 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Altena?
Altena beslaat 199,5 km², met een bevolkingsdichtheid van 296 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Altena?
Tussen 2019 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Altena van 55.386 naar 58.946, oftewel +6,4%.
Waar ligt Altena?
Altena ligt in Noord-Brabant (provincie). Het maakt deel uit van Midden-Noord-Brabant (COROP-gebied). Breedtegraad 51,767, lengtegraad 4,967.
WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar): wat is de waarde in Altena?
In Altena bedraagt de indicator “WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar)” 1,0% (2026), rang 311 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 1,5%.
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners: wat is de waarde in Altena?
In Altena bedraagt de indicator “Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners” 2,6 ‰ (2025), rang 163 van de 178 gemeenten; de mediaan van het land is 3,9 ‰.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Altena?
In Altena produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 40°, ongeveer 1.058 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Altena?
Het dichtst bij Altena liggen Gorinchem (7,1 km), Hardinxveld-Giessendam (9,7 km), Geertruidenberg (10 km), Waalwijk (12 km), Drimmelen (14 km).