De Fryske Marren: bevolking en statistieken
De Fryske Marren telt 52.248 inwoners (2026) op 351,0 km², oftewel 149 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 88 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +1,9% tussen 2016 en 2026.
- 52.248 inwoners
- 351,0 km²
- 149 inw./km²
- −2 m
Het belangrijkste
Van de 18 gemeenten in Fryslân staat De Fryske Marren op rang 4 qua bevolking.
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners: 2,1 ‰ in De Fryske Marren, tegenover gemiddeld 4,2 ‰ in Fryslân en 4,4 ‰ voor het hele land.
Eengezinswoningen: 90,2% in De Fryske Marren, tegenover gemiddeld 80,0% in Fryslân en 64,0% voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 18,7% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 40° produceert hier ongeveer 1.057 kWh per jaar.
De Fryske Marren in cijfers
De Fryske Marren op de kaart
De naburige gemeenten
- Súdwest-Fryslân12 km · 90.521
- Weststellingwerf22 km · 26.622
- Noordoostpolder24 km · 51.930
- Heerenveen25 km · 51.955
- Opsterland27 km · 30.068
- Urk30 km · 22.431
- Waadhoeke31 km · 47.158
- Leeuwarden31 km · 130.162
Alle gemeenten in Zuidwest-Friesland (COROP-gebied)
Gemeenten van vergelijkbare grootte
Bevolkingsontwikkeling van De Fryske Marren
De Fryske Marren telde 51.265 inwoners in 2016 en 52.248 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 51.778 |
| 2022 | 51.597 |
| 2023 | 51.992 |
| 2024 | 51.929 |
| 2025 | 52.235 |
| 2026 | 52.248 |
Wist u dat?
- Nr. 1 van Fryslân voor de indicator “Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net”.
- “Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners”: lager dan in 98% van de gemeenten.
- “Eengezinswoningen”: hoger dan in 96% van de gemeenten.
- “Huishoudelijk afval per inwoner”: hoger dan in 96% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 49.160 voetbalvelden.
- 3,6 keer minder dicht bevolkt dan het landelijk gemiddelde.
- De dichtstbijzijnde gemeente met meer inwoners is Súdwest-Fryslân (90.521 inwoners), op 12 km.
Alle indicatoren van De Fryske Marren
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | De Fryske Marren | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 26,0% | 23,9% | 23,6% | rang 84 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 14,6% | 14,6% | 14,8% | rang 188 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | −3,3 ‰ | −2,2 ‰ | −1,3 ‰ | rang 247 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 9,1 ‰ | 5,8 ‰ | 6,5 ‰ | rang 100 van 342 |
Wonen
| Indicator | De Fryske Marren | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 23.886 woningen | 312.294 | 8.274.510 | rang 87 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 17,2% | 21,7% | 13,1% | rang 114 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 16,7% | 17,1% | 19,9% | rang 237 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 90,2% | 80,0% | 79,5% | rang 12 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 69,9% | 62,6% | 66,7% | rang 116 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 22,8% | 26,2% | 23,7% | rang 186 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 393.000 € | 335.172 € | 438.000 € | rang 244 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 11,3 ‰ | 13,4 ‰ | 17,4 ‰ | rang 268 van 341 |
Energie
| Indicator | De Fryske Marren | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 940 m³ | 910 m³ | 900 m³ | rang 115 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.810 kWh | 2.570 kWh | 2.810 kWh | rang 171 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 6% | 7% | 7% | rang 184 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 57% | 48% | 46% | rang 36 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 13% | 12% | 12% | rang 96 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 36 ha | 284 ha | 3.475 ha | rang 27 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 93,2% | 89,5% | 90,3% | rang 33 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,0% | 0,8% | 0,1% | rang 191 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 1.660 kWh | 1.289 kWh | 1.245 kWh | rang 39 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 3.055 Wp | 2.214 Wp | 1.707 Wp | rang 51 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 284,4 ‰ | 242,2 ‰ | 222,7 ‰ | rang 32 van 342 |
Economie
| Indicator | De Fryske Marren | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 60.100 € | 55.151 € | 63.450 € | rang 227 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 8.150 | 88.090 | 2.612.530 | rang 75 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 156,0 ‰ | 132,4 ‰ | 135,6 ‰ | rang 64 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | De Fryske Marren | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,5% | 1,6% | 1,5% | rang 133 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 2,5% | 4,1% | 2,3% | rang 139 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | De Fryske Marren | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 543 ‰ | 510 ‰ | 508 ‰ | rang 89 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 13,7 km | 8,8 km | 4,6 km | rang 38 van 342 |
Samenleving
| Indicator | De Fryske Marren | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,2 personen | 2,1 | 2,2 | rang 134 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 32,8% | 38,2% | 33,3% | rang 184 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 22,0 ‰ | 31,7 ‰ | 30,9 ‰ | rang 293 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 6,9 ‰ | 11,8 ‰ | 11,7 ‰ | rang 273 van 320 | |
| Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners (2025) | 2,1 ‰ | 4,2 ‰ | 3,8 ‰ | rang 167 van 171 | |
| Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 2,3 ‰ | 4,1 ‰ | 3,9 ‰ | rang 172 van 178 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 1,5 km | 1,5 km | 1,0 km | rang 53 van 342 |
Milieu
| Indicator | De Fryske Marren | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 677 kg | 595 kg | 468 kg | rang 16 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 7,2% | 11,6% | 16,8% | rang 307 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 81,3% | 77,6% | 58,8% | rang 34 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 9,0% | 8,6% | 11,7% | rang 202 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | De Fryske Marren | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 2,0 km | 1,6 km | 1,2 km | rang 19 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | De Fryske Marren | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 27,4% | 26,5% | 28,5% | rang 198 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 1,0 km | 0,9 km | 0,8 km | rang 36 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van De Fryske Marren
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
93,2% in 2022, tegenover 95,7% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,0% in 2022, tegenover 0,0% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
3.055 Wp in 2025, tegenover 566 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
284,4 ‰ in 2025, tegenover 92,1 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
22,0 ‰ in 2025, tegenover 26,6 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
6,9 ‰ in 2025, tegenover 8,8 ‰ in 2019
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners
2,1 ‰ in 2025, tegenover 3,5 ‰ in 2019
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners
2,3 ‰ in 2025, tegenover 2,8 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: De Fryske Marren
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 21 | 3,9 |
| februari | 37 | 3,9 |
| maart | 83 | 5,9 |
| april | 131 | 9,3 |
| mei | 160 | 12,9 |
| juni | 168 | 16,1 |
| juli | 165 | 18,0 |
| augustus | 138 | 17,7 |
| september | 96 | 15,5 |
| oktober | 55 | 11,9 |
| november | 26 | 7,7 |
| december | 16 | 5,1 |
Economische sectoren: De Fryske Marren
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten18,7% ×0,9
- Handel12,9% ×1,0
- Bouwnijverheid11,3% ×1,1
- Landbouw, bosbouw en visserij9,1% ×3,0
- Gezondheids- en welzijnszorg8,0% ×0,8
- Industrie6,0% ×1,7
- Overige dienstverlening5,4% ×1,0
- Onderwijs4,8% ×0,8
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft De Fryske Marren?
De Fryske Marren telt 52.248 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 88 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van De Fryske Marren?
De Fryske Marren beslaat 351,0 km², met een bevolkingsdichtheid van 149 inwoners per km².
Groeit de bevolking van De Fryske Marren?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van De Fryske Marren van 51.265 naar 52.248, oftewel +1,9%.
Waar ligt De Fryske Marren?
De Fryske Marren ligt in Fryslân (provincie). Het maakt deel uit van Zuidwest-Friesland (COROP-gebied). Breedtegraad 52,925, lengtegraad 5,683.
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners: wat is de waarde in De Fryske Marren?
In De Fryske Marren bedraagt de indicator “Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners” 2,1 ‰ (2025), rang 167 van de 171 gemeenten; de mediaan van het land is 3,8 ‰.
Eengezinswoningen: wat is de waarde in De Fryske Marren?
In De Fryske Marren bedraagt de indicator “Eengezinswoningen” 90,2% (2024), rang 12 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 79,5%.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in De Fryske Marren?
In De Fryske Marren produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 40°, ongeveer 1.057 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van De Fryske Marren?
Het dichtst bij De Fryske Marren liggen Súdwest-Fryslân (12 km), Weststellingwerf (22 km), Noordoostpolder (24 km), Heerenveen (25 km), Opsterland (27 km).