Geertruidenberg: bevolking en statistieken
Geertruidenberg telt 21.914 inwoners (2026) op 26,6 km², oftewel 824 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 265 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +1,3% tussen 2016 en 2026.
- 21.914 inwoners
- 26,6 km²
- 824 inw./km²
- 4 m
Het belangrijkste
Van de 56 gemeenten in Noord-Brabant staat Geertruidenberg op rang 41 qua bevolking.
Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation: 16,3 km in Geertruidenberg, tegenover gemiddeld 6,3 km in Noord-Brabant en 5,2 km voor het hele land.
Woningen met stadsverwarming: 7,9% in Geertruidenberg, tegenover gemiddeld 5,8% in Noord-Brabant en 6,7% voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 19,7% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 40° produceert hier ongeveer 1.051 kWh per jaar.
Geertruidenberg in cijfers
Geertruidenberg op de kaart
De naburige gemeenten
- Drimmelen4,4 km · 28.402
- Oosterhout6,4 km · 58.726
- Dongen10 km · 27.673
- Altena10 km · 58.946
- Breda14 km · 190.204
- Waalwijk14 km · 51.635
- Hardinxveld-Giessendam14 km · 19.402
- Sliedrecht15 km · 26.531
Alle gemeenten in Noord-Brabant
Alle gemeenten in West-Noord-Brabant (COROP-gebied)
Gemeenten van vergelijkbare grootte
Bevolkingsontwikkeling van Geertruidenberg
Geertruidenberg telde 21.630 inwoners in 2016 en 21.914 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 21.770 |
| 2022 | 21.944 |
| 2023 | 22.099 |
| 2024 | 22.060 |
| 2025 | 21.944 |
| 2026 | 21.914 |
Wist u dat?
- “Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation”: hoger dan in 93% van de gemeenten.
- “Woningen met stadsverwarming”: hoger dan in 92% van de gemeenten.
- “Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland)”: lager dan in 91% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 3.724 voetbalvelden.
- De dichtstbijzijnde gemeente is Drimmelen, op 4,4 km.
- De dichtstbijzijnde gemeente met meer inwoners is Oosterhout (58.726 inwoners), op 6,4 km.
- Een zonnepanelensysteem van 4 kWp zou hier ongeveer 4.204 kWh per jaar produceren, ongeveer het elektriciteitsverbruik van een gemiddeld huishouden.
Alle indicatoren van Geertruidenberg
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Geertruidenberg | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 23,6% | 22,0% | 23,6% | rang 170 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 14,1% | 14,4% | 14,8% | rang 230 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | −4,7 ‰ | −0,9 ‰ | −1,3 ‰ | rang 289 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | −0,5 ‰ | 8,1 ‰ | 6,5 ‰ | rang 310 van 342 |
Wonen
| Indicator | Geertruidenberg | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 10.146 woningen | 1.201.666 | 8.274.510 | rang 252 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 10,0% | 10,8% | 13,1% | rang 237 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 18,7% | 21,5% | 19,9% | rang 196 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 78,6% | 74,1% | 79,5% | rang 181 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 62,3% | 61,6% | 66,7% | rang 242 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 31,2% | 26,6% | 23,7% | rang 44 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 409.000 € | 450.866 € | 438.000 € | rang 218 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 26,8 ‰ | 21,7 ‰ | 17,4 ‰ | rang 48 van 341 |
Energie
| Indicator | Geertruidenberg | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 750 m³ | 824 m³ | 900 m³ | rang 287 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.690 kWh | 2.814 kWh | 2.810 kWh | rang 220 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 14% | 13% | 7% | rang 34 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 40% | 42% | 46% | rang 242 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 11% | 13% | 12% | rang 178 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 2 ha | 319 ha | 3.475 ha | rang 131 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 84,9% | 84,3% | 90,3% | rang 274 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 7,9% | 5,8% | 0,1% | rang 28 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 1.050 kWh | 1.160 kWh | 1.245 kWh | rang 224 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 1.970 Wp | 1.877 Wp | 1.707 Wp | rang 134 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 203,7 ‰ | 203,7 ‰ | 222,7 ‰ | rang 222 van 342 |
Economie
| Indicator | Geertruidenberg | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 63.200 € | 63.189 € | 63.450 € | rang 171 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 2.765 | 375.525 | 2.612.530 | rang 275 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 126,2 ‰ | 140,3 ‰ | 135,6 ‰ | rang 244 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Geertruidenberg | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,5% | 1,6% | 1,5% | rang 133 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 2,5% | 2,9% | 2,3% | rang 139 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Geertruidenberg | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 523 ‰ | 494 ‰ | 508 ‰ | rang 149 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 16,3 km | 6,3 km | 4,6 km | rang 25 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Geertruidenberg | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,2 personen | 2,1 | 2,2 | rang 134 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 32,5% | 37,2% | 33,3% | rang 199 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 26,6 ‰ | 44,5 ‰ | 30,9 ‰ | rang 234 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 7,3 ‰ | 19,2 ‰ | 11,7 ‰ | rang 262 van 320 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 0,9 km | 1,0 km | 1,0 km | rang 198 van 342 |
Milieu
| Indicator | Geertruidenberg | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 429 kg | 457 kg | 468 kg | rang 245 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 32,0% | 28,1% | 16,8% | rang 85 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 59,8% | 50,6% | 58,8% | rang 165 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 2,9% | 16,0% | 11,7% | rang 288 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Geertruidenberg | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 1,3 km | 1,1 km | 1,2 km | rang 118 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Geertruidenberg | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 23,5% | 32,2% | 28,5% | rang 287 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,7 km | 0,8 km | 0,8 km | rang 219 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Geertruidenberg
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
84,9% in 2022, tegenover 86,5% in 2017
Woningen met stadsverwarming
7,9% in 2022, tegenover 7,3% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
1.970 Wp in 2025, tegenover 417 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
203,7 ‰ in 2025, tegenover 52,1 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
26,6 ‰ in 2025, tegenover 41,5 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
7,3 ‰ in 2025, tegenover 12,1 ‰ in 2019
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners
5,7 ‰ in 2022, tegenover 6,9 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Geertruidenberg
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 23 | 3,8 |
| februari | 40 | 4,1 |
| maart | 83 | 6,5 |
| april | 131 | 10,0 |
| mei | 158 | 13,7 |
| juni | 167 | 17,1 |
| juli | 162 | 18,7 |
| augustus | 138 | 18,0 |
| september | 100 | 15,5 |
| oktober | 59 | 12,0 |
| november | 29 | 7,5 |
| december | 18 | 4,8 |
Economische sectoren: Geertruidenberg
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten19,7% ×0,9
- Handel14,4% ×1,1
- Bouwnijverheid11,6% ×1,1
- Industrie7,6% ×2,2
- Gezondheids- en welzijnszorg7,6% ×0,7
- Overige dienstverlening5,6% ×1,0
- Cultuur, sport en recreatie5,4% ×1,0
- Verhuur en overige zakelijke diensten4,7% ×0,9
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Geertruidenberg?
Geertruidenberg telt 21.914 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 265 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Geertruidenberg?
Geertruidenberg beslaat 26,6 km², met een bevolkingsdichtheid van 824 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Geertruidenberg?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Geertruidenberg van 21.630 naar 21.914, oftewel +1,3%.
Waar ligt Geertruidenberg?
Geertruidenberg ligt in Noord-Brabant (provincie). Het maakt deel uit van West-Noord-Brabant (COROP-gebied). Breedtegraad 51,701, lengtegraad 4,860.
Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation: wat is de waarde in Geertruidenberg?
In Geertruidenberg bedraagt de indicator “Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation” 16,3 km (2025), rang 25 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 4,6 km.
Woningen met stadsverwarming: wat is de waarde in Geertruidenberg?
In Geertruidenberg bedraagt de indicator “Woningen met stadsverwarming” 7,9% (2022), rang 28 van de 341 gemeenten; de mediaan van het land is 0,1%.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Geertruidenberg?
In Geertruidenberg produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 40°, ongeveer 1.051 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Geertruidenberg?
Het dichtst bij Geertruidenberg liggen Drimmelen (4,4 km), Oosterhout (6,4 km), Dongen (10 km), Altena (10 km), Breda (14 km).