Locatiekaart: Best
Gemeente · Zuidoost-Noord-Brabant · Noord-Brabant

Best: bevolking en statistieken

Best telt 31.699 inwoners (2026) op 33,9 km², oftewel 935 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 185 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +9,4% tussen 2016 en 2026.

  • 31.699 inwoners
  • 33,9 km²
  • 935 inw./km²
  • 17 m

Het belangrijkste

Van de 56 gemeenten in Noord-Brabant staat Best op rang 27 qua bevolking.

Woningen gebouwd voor 1946: 2,8% in Best, tegenover gemiddeld 10,8% in Noord-Brabant en 18,0% voor het hele land.

Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation: 1,6 km in Best, tegenover gemiddeld 6,3 km in Noord-Brabant en 5,2 km voor het hele land.

Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 21,3% van de vestigingen van de gemeente.

Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 39° produceert hier ongeveer 1.037 kWh per jaar.

Best in cijfers

Bevolking
31.699
rang 185 van 342
+9,4%in 10 jaar
2016–2026
Bevolkingsdichtheid
935inw./km²
rang 103 van 342
Oppervlakte
33,9km²
rang 256 van 342
Hoogte
17m
rang 76 van 339
Woningen gebouwd voor 1946
2,8%
rang 329 van 338
Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation
1,6km
rang 329 van 342
Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd
17%
rang 19 van 342
Geboorteoverschot per 1.000 inwoners
2,1‰
rang 38 van 342

Best op de kaart

Bevolkingsontwikkeling van Best

28.00029.00030.00031.00032.000201620182020202220242026
Bevolking, 2016–2026

Best telde 28.976 inwoners in 2016 en 31.699 in 2026.

JaarBevolking
202130.216
202230.608
202330.897
202431.223
202531.652
202631.699

Wist u dat?

Alle indicatoren van Best

Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.

BestLandelijke mediaanBeweeg over een balk of tik erop om te zien wat hij toont.

Bevolking

IndicatorBestNoord-BrabantLandPositie?Rang
Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026)21,3%22,0%23,6%rang 256 van 342
Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026)15,3%14,4%14,8%rang 127 van 342
Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024)2,1 ‰−0,9 ‰−1,3 ‰rang 38 van 342
Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024)11,5 ‰8,1 ‰6,5 ‰rang 57 van 342

Wonen

IndicatorBestNoord-BrabantLandPositie?Rang
Woningvoorraad (2025)13.650 woningen1.201.6668.274.510rang 189 van 342
Woningen gebouwd voor 1946 (2024)2,8%10,8%13,1%rang 329 van 338
Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024)25,7%21,5%19,9%rang 51 van 338
Eengezinswoningen (2024)80,1%74,1%79,5%rang 168 van 342
Koopwoningen (2024)71,4%61,6%66,7%rang 80 van 342
Woningen in bezit van woningcorporaties (2024)19,6%26,6%23,7%rang 254 van 340
Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026)507.000 €450.866 €438.000 €rang 77 van 342
Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025)27,2 ‰21,7 ‰17,4 ‰rang 44 van 341

Energie

IndicatorBestNoord-BrabantLandPositie?Rang
Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025)840 m³824 m³900 m³rang 224 van 342
Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025)2.990 kWh2.814 kWh2.810 kWhrang 97 van 342
Aardgasvrije woningen (2025)11%13%7%rang 52 van 342
Woningen met zonnestroom (2025)53%42%46%rang 72 van 342
Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025)17%13%12%rang 19 van 342
Oppervlakte zonneparken (2022)5 ha319 ha3.475 harang 111 van 341
Woningen met individuele cv-ketel (2022)90,2%84,3%90,3%rang 172 van 341
Woningen met stadsverwarming (2022)0,0%5,8%0,1%rang 191 van 341
Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025)1.490 kWh1.160 kWh1.245 kWhrang 91 van 342
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025)1.903 Wp1.877 Wp1.707 Wprang 145 van 342
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025)248,7 ‰203,7 ‰222,7 ‰rang 89 van 342

Economie

IndicatorBestNoord-BrabantLandPositie?Rang
Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024)68.700 €63.189 €63.450 €rang 85 van 336
Bedrijfsvestigingen (2026)4.165375.5252.612.530rang 187 van 342
Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026)131,4 ‰140,3 ‰135,6 ‰rang 203 van 342

Werkgelegenheid

IndicatorBestNoord-BrabantLandPositie?Rang
WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026)1,7%1,6%1,5%rang 58 van 342
Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026)2,1%2,9%2,3%rang 202 van 342

Mobiliteit

IndicatorBestNoord-BrabantLandPositie?Rang
Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025)508 ‰494 ‰508 ‰rang 171 van 342
Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025)1,6 km6,3 km4,6 kmrang 329 van 342

Samenleving

IndicatorBestNoord-BrabantLandPositie?Rang
Gemiddelde huishoudensgrootte (2025)2,3 personen2,12,2rang 55 van 342
Eenpersoonshuishoudens (2025)31,5%37,2%33,3%rang 231 van 342
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025)39,8 ‰44,5 ‰30,9 ‰rang 81 van 338
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025)13,8 ‰19,2 ‰11,7 ‰rang 117 van 320
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners (2025)3,7 ‰5,0 ‰3,9 ‰rang 104 van 178
Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025)0,8 km1,0 km1,0 kmrang 242 van 342

Milieu

IndicatorBestNoord-BrabantLandPositie?Rang
Huishoudelijk afval per inwoner (2024)523 kg457 kg468 kgrang 93 van 340
Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022)29,3%28,1%16,8%rang 102 van 341
Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022)43,0%50,6%58,8%rang 242 van 341
Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022)22,2%16,0%11,7%rang 96 van 341

Gezondheid

IndicatorBestNoord-BrabantLandPositie?Rang
Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025)1,0 km1,1 km1,2 kmrang 206 van 342

Onderwijs

IndicatorBestNoord-BrabantLandPositie?Rang
Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024)38,3%32,2%28,5%rang 54 van 341
Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025)0,7 km0,8 km0,8 kmrang 219 van 342

Ontwikkeling van de indicatoren van Best

Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.

Woningen met individuele cv-ketel

−4,5 procentpunt

90,2% in 2022, tegenover 94,7% in 2017

90929496202220212020201920182017
Woningen met individuele cv-ketel (%), 2017–2022

Woningen met stadsverwarming

0,0 procentpunt

0,0% in 2022, tegenover 0,0% in 2017

0,00,51,0202220212020201920182017
Woningen met stadsverwarming (%), 2017–2022

Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner

+1.182 Wp+163,9%

1.903 Wp in 2025, tegenover 721 Wp in 2019

5001.0001.5002.0002025202420232022202120202019
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (Wp), 2019–2025

Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners

+160,2 ‰+181,0%

248,7 ‰ in 2025, tegenover 88,5 ‰ in 2019

01002003002025202420232022202120202019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (‰), 2019–2025

Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners

+2,9 ‰+7,9%

39,8 ‰ in 2025, tegenover 36,9 ‰ in 2019

363840422025202420232022202120202019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (‰), 2019–2025

Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners

−3,6 ‰−20,7%

13,8 ‰ in 2025, tegenover 17,4 ‰ in 2019

121416182025202420232022202120202019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (‰), 2019–2025

Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners

+0,4 ‰+12,1%

3,7 ‰ in 2025, tegenover 3,3 ‰ in 2020

3,03,54,020252023202220212020
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners (‰), 2020–2025

Zon en temperaturen: Best

Zonne-energieopbrengst per jaar
1.037kWh
voor 1 kWp met een helling van 39°
Warmste maand
19,0°C
juli
Koudste maand
3,6°C
januari
Productiefste maand
125kWh
juni

0100200300−10°0°10°20°30°jan.feb.mrt.apr.meijun.jul.aug.sep.okt.nov.dec.
Zonnestraling per maand (kWh/m²)Gemiddelde temperatuur (°C)
Zonnestraling per maand (kWh/m²) · Gemiddelde temperatuur (°C)
MaandZonnestralingTemperatuur
januari233,6
februari404,0
maart826,5
april12910,2
mei15514,0
juni16617,5
juli16219,0
augustus13718,3
september10015,6
oktober5912,0
november307,3
december184,6

Economische sectoren: Best

Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.

Veelgestelde vragen

Hoeveel inwoners heeft Best?

Best telt 31.699 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 185 van de 342 gemeenten.

Wat is de oppervlakte van Best?

Best beslaat 33,9 km², met een bevolkingsdichtheid van 935 inwoners per km².

Groeit de bevolking van Best?

Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Best van 28.976 naar 31.699, oftewel +9,4%.

Waar ligt Best?

Best ligt in Noord-Brabant (provincie). Het maakt deel uit van Zuidoost-Noord-Brabant (COROP-gebied). Breedtegraad 51,511, lengtegraad 5,392.

Woningen gebouwd voor 1946: wat is de waarde in Best?

In Best bedraagt de indicator “Woningen gebouwd voor 1946” 2,8% (2024), rang 329 van de 338 gemeenten; de mediaan van het land is 13,1%.

Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation: wat is de waarde in Best?

In Best bedraagt de indicator “Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation” 1,6 km (2025), rang 329 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 4,6 km.

Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Best?

In Best produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 39°, ongeveer 1.037 kWh per jaar.

Wat zijn de naburige gemeenten van Best?

Het dichtst bij Best liggen Oirschot (5,5 km), Son en Breugel (7,6 km), Nuenen, Gerwen en Nederwetten (9,6 km), Boxtel (10,0 km), Veldhoven (10 km).